Aktualno Aktualno

Prijedlozi za reviziju

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, uz potporu Europske unije i Savjeta Europe, organiziralo je od 23. do 25. veljače drugi sastanak Radne skupine za izradu Prijedloga Akcijskog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina. Na sastanku su sudjelovali predstavnici nacionalnih vijeća nacionalnih manjina, ministarstava i civilnog sektora Republike Srbije. Uime Hrvatskog nacionalnog vijeća sastanku su prisustvovali predsjednica HNV-a Jasna Vojnić i međunarodni tajnik HNV-a Darko Baštovanović, objavio je HNV.

»Revizija Akcijskog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina izuzetno je važan proces ne samo zbog činjenice da će se Republika Srbija narednih nekoliko godina morati ravnati prema njemu ukoliko želi pristupiti Europskoj uniji, nego i zbog činjenice da su veliki broj preporuka sadržanih u Četvrtom Mišljenju savjetodavnog odbora o provedbi Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina, potvrda da prethodni Akcijski plan većinom nije sadržavao aktivnosti koje rješavaju ključna pitanja nacionalnih manjina. Na to smo kontinuirano ukazivali, no, vjerujem kako stručnjaci koji sada rade njegovu reviziju i navode Srbiju na europski put ovu novu priliku neće propustiti«, kaže predsjednica HNV-a Jasna Vojnić.

Ured HNV-a zajedno s Demokratskim savezom Hrvata u Vojvodini imao je nekoliko pripremnih sastanaka prije trodnevnog susreta u Šapcu na kojima su detaljno analizirani ciljevi, aktivnosti i indikatori starog Akcijskog plana te, na osnovi analize trenutnog položaja hrvatske zajednice u Republici Srbiji, formulirani vlastiti prijedlozi i sugestije.

»Većina aktivnosti je u ovih triju dana ušla u radnu verziju dokumenta, no, oni će biti poslani na daljnja mišljenja i doradu nadležnim ministarstvima. Do usvajanja konačne verzije, predstoji nam još nekoliko etapa obrane, zastupanja i argumentiranja postavljenih zahtjeva«, zaključuje Vojnić.

Akcijski plan za ostvarivanje prava nacionalnih manjina strateški je dokument u okviru pregovaračkog Poglavlja 23 (Pravosuđe i osnovna prava). Postavlja niz aktivnosti i indikatora uz pomoć kojih se prate stvarni pomaci u području napredovanja države na putu pristupanja Europskoj uniji. Dokument ima ukupno 11 poglavlja: Osobni statusni položaj, Zabrana diskriminacije, Područje kulture i medija, Sloboda vjeroispovijesti, Uporaba jezika i pisma, Obrazovanje, Demokratska participacija, Odgovarajuća zastupljenost pripadnika nacionalnih manjina u javnim sektorima i javnim poduzećima, Nacionalna vijeća nacionalnih manjina, Ekonomski položaj pripadnika manjinskih zajednica i Međunarodna suradnja.

Sastanak Radne skupine i izrada Prijedloga Akcijskog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina organizirani su u okviru zajedničkog projekta Europske unije i Savjeta Europe Promocija različitosti i ravnopravnosti u Srbiji, koji je dio zajedničkog programa Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019 – 2022.

H. R.

Najava događaja

28.09.2024 - Tavankutski festival voća

XIV. Tavankutski festival voća i autohtonih rukotvorina bit će održan u subotu, 28. rujna, na Etnosalašu Balažević, s početkom u 10 sati.

Manifestacija je posvećena predstavljanju privrednih potencijala i proizvoda, autentičnih rukotvorina, kao i proizvoda starih zanata. Ovom manifestacijom organizatori žele afirmirati privredni i stvaralački potencijal Tavankuta.

29.09.2024 - Festival bunjevački pisama u Subotici

Festival bunjevački pisama, 24. po redu, bit će održan u nedjelju, 29. rujna, u Subotici, u Sportskoj dvorani Tehničke škole Ivan Sarić. Vokalne soliste pratit će Festivalski tamburaški orkestar HGU Festival bunjevački pisama, koja je i organizator te glazbene manifestacije. Početak je u 19 sati.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika