Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vjernici pohodili Marijansko svetište u Petrovaradinu

Štovanje Marije, majke Kristove, utkano je u pobožnost katoličkih vjernika diljem svijeta, pa tako i u Hrvata. U svijetu su najpoznatija svetišta Lurd u Francuskoj, te Gospa Fatimska u Portugalu. 
Hrvati također veoma štuju Kristovu majku, te postoji veliki broj marijanskih svetišta od juga Dalmacije do Srijema i Bačke. Nacionalno i najpoznatije svetište, a ujedno i najposjećenije tijekom godine, je Marija Bistrica, ali isto tako poznata i ne manje značajna su i Sinjska Gospa, Gospa od Utočišta, Gospa od Aljmaša, Ilačka Gospa, Gospa od brze pomoći... 
U ZNAK ZAHVALNOSTI: U Srijemu, posebice u njegovome istočnome dijelu, najpoznatije marijansko svetište je u Petrovaradinu, na Tekijama. Naime, 1716. godine je na ovom mjestu odigrana odsudna bitka između kršćanske vojske pod vodstvom austrijskog vojskovođe princa Eugena Savojskog i mnogo brojnije turske vojske. Prema vjerovanju, princ Eugen je noć uoči bitke usnio majku Božju koja mu je rekla da će pobijediti, a također se u noći između 4. i 5. kolovoza u sred ljeta digla oluja i pao je snijeg, što je omogućilo princu Eugenu da pobijedi Turke. Od tada u znak zahvalnosti katolici na ovom mjestu slave i štuju Snježnu Gospu. 
U ovom katoličkom svetištu, kao i svake godine, za Velike Tekije, dan ranije, 4. kolovoza u poslijepodnevnim satima, okupio se popriličan broj vjernika, te je tako bilo i ove godine. Vjernici su se mogli ispovjediti od 15 sati. U 17 je sati bila misa na mađarskom jeziku, dok je misno slavlje na hrvatskom jeziku bilo u 19 sati, nakon čega je krenula procesija sa svijećama. Kako je u to vrijeme pala jaka kiša bilo je nešto manje vjernika nego obično na procesiji. Poslije toga vjernici su mogli cijelu noć provesti u molitvi Gospi. 
SNJEŽNA GOSPA: Ujutro 5. kolovoza na Snježnu Gospu u 5 je sati počela misa na hrvatskom jeziku, nakon čega je išao križni put. U 7 sati je bila grkokatolička  misa, u 8 na slovačkom, a u 9 svečana misa na mađarskom jeziku, koju je predvodio biskup subotički mons. Ivan Penzeš. 
Glavna i svečana misa na hrvatskom jeziku počela je u 11 sati, a predvodio ju je biskup đakovački i srijemski mons. Marin Srakić uz asistenciju pomoćnog biskupa mons. Đure Gašparovića, te velikog broja svećenika iz cijele biskupije. 
U isto vrijeme je u MZ Petrovaradin organizirano kratko predavanje o značaju bitke iz 1716. godine. I pokraj toga što je vrijeme bilo prohladno, na svetištu se okupio veliki broj vjernika, koji su doma otišli ispunjeni vjerom i nadom. Nakon svete mise, izaslanstvo MZ Petrovaradin je položilo vijence na brdu Vezirac u čast palim kršćanskim ratnicima u bici 1716.  
 

Najava događaja

28.09.2024 - Tavankutski festival voća

XIV. Tavankutski festival voća i autohtonih rukotvorina bit će održan u subotu, 28. rujna, na Etnosalašu Balažević, s početkom u 10 sati.

Manifestacija je posvećena predstavljanju privrednih potencijala i proizvoda, autentičnih rukotvorina, kao i proizvoda starih zanata. Ovom manifestacijom organizatori žele afirmirati privredni i stvaralački potencijal Tavankuta.

29.09.2024 - Festival bunjevački pisama u Subotici

Festival bunjevački pisama, 24. po redu, bit će održan u nedjelju, 29. rujna, u Subotici, u Sportskoj dvorani Tehničke škole Ivan Sarić. Vokalne soliste pratit će Festivalski tamburaški orkestar HGU Festival bunjevački pisama, koja je i organizator te glazbene manifestacije. Početak je u 19 sati.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika