Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Istaknuti kulturni djelatnik bačkih Hrvata

U nedjelju, 27. listopada, u Zagrebu, u 95. godini života, preminuo je umirovljeni pravnik i diplomat, istaknuti kulturni djelatnik i publicist bačkih Hrvata Naco Zelić. U povodu njegove smrti, u utorak, 29. listopada, služena je sveta misa u katedrali-bazilici sv. Terezije Avilske u Subotici, a nakon nje u HKC-u Bunjevačko kolo održana komemoracija.

Život i djelo

Rođen je 5. listopada 1930. u Subotici, gdje je završio osnovnu školu, nižu gimnaziju i Trgovačku akademiju. Na Višoj pedagoškoj akademiji u Novom Sadu diplomirao je 1951. kemiju i fiziku, a 1959. diplomirao je na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. 
Radio je kao nastavnik u Nepotpunoj gimnaziji u Bajmaku (1952./1953.) i kao ravnatelj Osmogodišnje škole u Tavankutu (1953./1954.), u kojoj se tada nastava izvodila na hrvatskom jeziku. Budući da je etiketiran kao »klero-nacionalist« na vlastiti je zahtjev razriješen dužnosti ravnatelja škole u Tavankutu te napušta prosvjetu i preseljava se u Zagreb, gdje upisuje Pravni fakultet. Tijekom studija radi kao knjigovođa. Godine 1958. vraća se u Suboticu, gdje se zaposlio kao pravni referent u tvornici Bratstvo. Zatim je sudački pripravnik (1960./1961.) a 1961. postaje sudac Sreskoga suda i Okružnoga suda u Subotici. Zbog djelovanja s pozicija hrvatskoga nacionalizma, kao član Matice hrvatske u Zagrebu, 1973. razriješen je s dužnosti suca.
Nakon toga se ponovno, drugi puta, preselio u Zagreb. Radio je kao upravni savjetnik u Ministarstvu zdravstva i socijalne zaštite i Ministarstvu rada i socijalne skrbi te kao tajnik Zavoda za organizaciju i ekonomiku zdravstva u Zagrebu. Od lipnja 1992. na radu je u Ministarstvu vanjskih poslova Republike Hrvatske, s time da je od 1992. do 1996. bio savjetnik za konzularne poslove u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Budimpešti. Nakon toga odlazi u mirovinu. 
Radeći kao upravni savjetnik izradio je više zakona i drugih propisa i općih akata, te objavio više stručnih članaka, primjera samoupravnih općih akata i prijedloga rješenja pojedinih pitanja u svezi s primjenom zakona iz područja socijalne zaštite, obiteljsko-pravne zaštite, zdravstvene zaštite, izvršavanja kaznenih i prekršajnih sankcija i mjera i drugih zakona. Sa stručnim radovima i priopćenjima iz navedenih područja sudjelovao je na brojnim savjetovanjima, simpozijima i drugim stručnim skupovima, a sa stručnim priopćenjem »Usvojenje djece od stranih državljana« sudjelovao je na međunarodnom simpoziju VIIth World Conference Of International Society On Family Law održanom u Opatiji (1991.). Narodne novine u Zagrebu, u ediciji Zbirka pravnih propisa, objelodanile su mu 1983. knjigu Zakon o socijalnoj zaštiti. Kao istaknuti pravnik biran je za člana Zakonodavno-pravne komisije Sabora Republike Hrvatske. 
Bio je inicijator i organizator brojnih kulturnih priredaba na kojima su predstavljeni običaji, kultura, umjetnost Hrvata u Bačkoj. Bio je predsjednik, tajnik i umjetnički voditelj Hrvatskog kulturno-prosvjetnog društva Matija Gubec u Tavankutu (1965.-1972.). Značajan je i kao jedan od suosnivača Likovne kolonije u Tavankutu 1961. godine. Osnivač je i prvi tajnik HKUD-a Bunjevačko kolo u Subotici (1970.-1972.). Inicirao je obnovu javne proslave bunjevačkog žetvenog običaja Dužijance i kao potpredsjednik Organizacijskog odbora Dužijance (1968.-1972.) organizirao je brojne priredbe u sklopu tih svečanosti, a zaslužan je i za obnovu proslave Velikog prela (1970./1971.). 
Bio je nositelj i drugih aktivnosti bunjevačkih Hrvata u Subotici. Organizirao je izložbu »Bunjevačko ruho« u Etnografskom muzeju u Zagrebu (1983.) i sudjelovao je u organiziranju izložbe »Iz baštine bačkih Hrvata Bunjevaca« u istom muzeju (1998.). Sakupio je brojne poslovice i izreke i manje poznate riječi u govoru bunjevačkih Hrvata u Bačkoj, prdačna imena i drugo. Sudjelovao je u više radijskih i televizijskih emisija i u dokumentarnim filmovima s prilozima iz bunjevačkog narodnog stvaralaštva i kulture i o osobitostima političkog života Hrvata u Vojvodini. U časopisima, zbornicima i katalozima objavio je sakupljene poslovice i izreke u govoru bunjevačkih Hrvata, članke o jeziku bunjevačkih narodnih pripovjedaka, o slikama od slame, o radu udruge Matija Gubec u Tavankutu, o osobitostima političkog života Hrvata u Vojvodini, o božićnim običajima Hrvata-Bunjevaca i druge članke. Sa stručnim radovima sudjelovao je na međunarodnim znanstvenim skupovima u Budmipešti (1999., 2001. i 2005.) te na stručno-znanstvenim skupovima u Subotici (2005. i 2006). 
Od 1990. radio je na pružanju pomoći Hrvatima izbjeglim iz Vojvodine kao i onima koji su ostali živjeti u Bačkoj. Predsjedao je Udrugom za potporu bačkim Hrvatima u Zagrebu. U sklopu Udruge sve do kraja 2015. godine organizirano je blizu 50 tribina, filmskih projekcija, izložaba i drugih priredaba na kojima su predstavljeni brojni književnici i drugi kulturni djelatnici bačkih Hrvata i njihova djela. Surađivao je i s hrvatskim kulturnim udrugama u Vojvodini i Demokratskim savezom Hrvata u Vojvodini. Bio je suradnik Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca, za koji je napisao preko 40 natuknica.
Dobitnik je desetak visokih odličja i nagrada. Među ostalim, 2011. dobio je nagradu Katoličkog instituta za kulturu, povijest i duhovnost Ivan Antunović iz Subotice za doprinos očuvanju običaja hrvatskog naroda. Hrvatske institucije i DSHV 2013. predložili su Zelića za počasnog građanina Subotice, međutim, taj prijedlog nije prošao gradsku skupštinu (protiv ove odluke glasovali su vijećnici bunjevačkih stranaka, SNS-a, SPS-a i DSS-a).
Autor je više knjiga: Protiv zaborava – Hrvatsko kulturno-prosvjetno društvo Matija Gubec Tavankut 1946. – 1996. (2000.), Monografija Nesto Orčić (2007.), Hrvatsko proljeće i bački Hrvati (2009.), Publikacije bačkih Hrvata (2009.), Slikovali smo se (2011.), u suautorstvu s Petrom Šarčevićem Hrvatska pisana riječ u Bačkoj (2015.) i Javna proslava Dužijance od 1968. do 1971. godine u Subotici – Svjedočenje (2024.).

Sveta misa i komemoracija  

U povodu smrti Nace Zelića u utorak, 29. listopada, u katedrali-bazilici sv. Terezije Avilske u Subotici služena je sveta misa, a nakon nje u HKC-u Bunjevačko kolo održana komemoracija.
Svetu misu predvodio je župnik župe sv. Roka u Subotici mons. dr. Andrija Anišić u koncelebraciji s katedralnim župnikom Stjepanom Beretićem, a u Kolu su se prigodnim obraćanjima od njega oprostili predstavnici ovdašnjih hrvatskih institucija, kulturnih udruga i društava.
U ime Hrvatskog nacionalnog vijeća riječi oproštaja i zahvale uputila je predsjednica Jasna Vojnić:
»U ovom svečanom času, u ime naše zajednice i krovne nam institucije stojim ispred vas u znak velike zahvalnosti koju danas osjećam. Velikani nisu živjeli samo u prošlosti, oni žive i danas, a Naco je zasigurno bio jedan od njih. Njegova predanost, strast i vizija oblikovali su na neki način i našu zajednicu kakva je danas. Nije bilo lako stajati na braniku, biti inicijator, protjeran, padati i dizati se i ne umoriti se do kraja života. Nije lako ni nama danas ostati s tom istom odgovornošću i nastaviti slijediti hrabrost i vjeru da sve što radimo uistinu ima smisla«.
O tome tko je bio Naco Zelić, čime se bavio, što je ostavio iza sebe, govorio je nekadašnji predsjednik HKPD-a Matija Gubec iz Tavankuta Ladislav Suknović, podsjetivši kako je Zelić kao član Gupca aktivno sudjelovao u svim njegovim aktivnostima – obnašao je dužnost predsjednika, tajnika i umjetničkog voditelja. 
»U ovom se Društvu osobito angažirao na oživljavanju i prezentaciji bunjevačkog folklora. Bio je jedan od osnivača likovne kolonije u Tavankutu 1961. godine i organizator brojnih izložbi likovnog stvaralaštva slikarica naivki i slamarki, organiziranih od 1962. do 1972. godine. Kad god je govorio o Tavankutu, mjestu u kojem je rado boravio i mjestu kojem je puno darovao, uvijek je to činio s puno emocija i lijepih detalja. ‘Puno toga me veže za Tavankut – moja majka Pavka, rođena Skenderović, moja supruga Mila, rođena Balažević i sin Goran rođeni su u Tavankutu. Tamo su grobovi dragih mi prijatelja i, konačno, tamo je moj Gubec’, govorio je Naco«, naveo je među ostalim Suknović.
U ime Udruge bunjevačkih Hrvata Dužijanca od Nace se oprostio predsjednik mons. dr. Andrija Anišić: 
»Postoji jedna izreka da dragi Bog puni nebo pred velike kršćanske blagdane. Pred nama je svetkovina Svih svetih i uvjeren sam da se ovo može primijeniti na dragog nam Nacu Zelića. Naco će živjeti ne samo u društvu anđela i svetih nego i u srcima i mislima svih koji su ga poštivali, koji su s njim surađivali. Posebno će živjeti u srcima i sjećanjima svih nas u Dužijanci jer je za našu Dužijancu učinio jako puno. Presretni smo što smo pred kraj njegovog ovozemaljskog života uspjeli objaviti njegovo svjedočenje koje će ostati trajna uspomena na teška vremena i na jedan predivan događaj – manifestaciju tzv. gradske ili javne proslave Dužijance. Ponosni smo što smo u organizaciji Dužijance od 1993. godine usvojili neke elemente proslave Dužijance koju je Naco organizirao od 1968. do 1971. godine«. 
Od Nace Zelića se u ime Tavankuta oprostila i dugogodišnja voditeljica slamarskog odjela Gupca Jozefina Skenderović:
»Želim prije svega reći kako je Naco bio običan, koliko je bio blizak narodu i ljudima. Dugo godina smo surađivali iz čega se rodilo prijateljstvo. Naco je pored Šabića, ili Šabić pored Nace, zaslužan za promociju slamarki i slikarki naivki. Naco je s tim ženama imao zaista poseban odnos. Svaki moj boravak u Zagrebu i susret s Nacom nije prošao a da nije pitao kako je teta Kata, kako je teta Mara... U njegovim riječima se osjetilo duboko poštovanje prema tim jednostavnim ženama za koje je smatrao da je to što rade jako vrijedno«.
U ime Hrvatskog kulturnog centra Bunjevačko kolo obratio se njegov programski ravnatelj Lazar Cvijin:
»HKC Bunjevačko kolo ima veliki dug prema Naci Zeliću koji će ostati nevraćen. Slušajući o njegovom nemjerljivom doprinosu hrvatskoj zajednici i radu HKPD-a Matija Gubec, mi, današnji djelatnici Bunjevačkog kola ne možemo se oteti dojmu da mu je rad na formiranju i ustroju baš naše udruge donio pored velikog zadovoljstva i najveće stradanje. Ono što nas osobito zadivljuje jest koliko je energije i upornosti bilo kod Nace Zelića koncem ‘60-ih godina, kada je vodeći društvo Matija Gubec bio i organizator svjetovne manifestacije Dužijanca, pokrenuo inicijativu za osnutak ogranka Matice hrvatske, pa kad mu je to zapriječeno, formirao inicijativu za osnivanje HKUD-a Bunjevačko kolo. I ovo sve samo u godinu dana. Na Osnivačkoj skupštini 18. siječnja 1970. godine, u prisustvu 354 člana Skupštine izabran je za prvog tajnika Društva. Ostaje veliki žal što proteklih godina nismo kao zajednica uspjeli u Gradu Subotici da mu se dodijeli zaslužena nagrada Počasni građanin i da se koliko-toliko odužimo za svjedočanstvo i žrtvu ovog velikog čovjeka. Ono što ipak možemo jest da nikad ne zaboravimo ono što je Naco Zelić učinio i da ono što nam je ostavio, sačuvamo«.
Ravnateljica Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Katarina Čeliković ovom je prigodom istaknula kako je hrvatska zajednica u Vojvodini tijekom povijesti iznjedrila brojne velikane koji su svojim djelovanjem – društvenim i crkvenim ostavili neizbrisive tragove dajući primjer drugima kako se svjedoči odanost narodu, Crkvi i profesiji. 
»A naša se veličina mjeri po tome koliko pamtimo i znamo cijeniti one koji su nesebično ugrađivali svoje živote i svoj rad u napredak društva i razvoj naroda kome pripadaju. Našem narodu, našoj Crkvi pripada i Naco Zelić. Iza velikih ljudi ostaju velika djela, ali i velike praznine. Dobar čovjek Naco sijao je za svog života ono što je dobio od svojih roditelja, naroda, Crkve, a žnjeli su i žanjemo mnogi. U znak zahvalnosti za sve što je činio na području književne i kulturne baštine Hrvata u Srbiji dobitnik je nagrade Balint Vujkov Dida. Po njegovim riječima u emisiji Zlatna škatulja, koja se može pogledati na Youtubeu, Naco je svjedočio o svom prijateljstvu s brojnim hrvatskim velikanima poput Balinta Vujkova i Bele Gabrića. I sama sam ga susretala, rado sam razgovarala s njim, o čemu drugom nego o knjigama, kako ćemo imati svoju knjižnicu u koju je donosio knjige, ali je jednako tako i nosio knjige u Zagreb. Njegov plodan život svijetli je primjer generacijama koje dolaze«, istaknula je među ostalim Čeliković.
Ispraćaj Nace Zelića bio je u srijedu, 30. listopada, u Velikoj dvorani krematorija u Zagrebu.
D. B. P. / I. P. S.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika