Kolumne Kolumne

Baš kao nekad

 

Baš kao nekad
 
Svaki puta kad se nanovo pokrene pitanje autonomije Vojvodine, kod pripadnika nacionalnih manjina koje stoljećima žive u njoj to stvara određenu nelagodu. Naročito ako je to, kao ovih dana, praćeno retorikom iz devedesetih godina. Naime, kao što to politički predstavnici i predstavnici manjinskih nacionalnih zajednica često ističu, rješavanje svih pitanja vezanih uz ostvarivanje kulturne autonomije neusporedivo lakše ide s predstavnicima pokrajinskih vlasti u odnosu na republičke vlasti. To je i sasvim prirodno, jer su nižim razinama vlasti ovi problemi bliži, u pokrajinskim vlastima zastupljeni su i pripadnici manjina, što na republičkoj razini nije slučaj. Radi se ne samo o senzibiliziranosti za pitanja manjina, iz čega slijedi i politička volja da se ova pitanja rješavaju, već i o redovitom financiranju. A ako ima problema u financiranju pokrajine i ostvarivanju njezinih nadležnosti, vjerojatno je opravdano zapitati se - hoće li i financiranje ostvarivanja kulturne autonomije, ustanova, organizacija i projekata biti na bilo koji način ugroženo? 
Ima li razloga za zabrinutost? Rječnik koji se čuo ovih dana i argumentacija protivnika Deklaracije o zaštiti ustavnih i zakonskih prava Vojvodine podsjećaju u mnogome na devedesete godine. Predstavnici oporbe u pokrajinskoj skupštini traže raspisivanje prijevremenih pokrajinskih izbora i zalažu se za »funkcionalnu autonomiju Vojvodine, u skladu s Ustavom i zakonima«. Najavljuju se i masovni prosvjedi u Novom Sadu upravo za danas, zbog namjere da se Deklaracija ipak stavi na dnevni red. Prosvjednicima će biti osiguran prijevoz za dolazak za prosvjede ispred Banovine. Baš kao nekad. 
Ima i druga strana. Koalicija nevladinih organizacija »Građanska Vojvodina« podržala je inicijativu za usvajanje Deklaracije o zaštiti prava Vojvodine i smatra da je »licemjerno tražiti autonomiju za srpsku manjinu na Kosovu, a istovremeno gušiti vojvođansku«. Njihovo je viđenje da bi vlast u Srbiji upravo u ovome trenutku mogla osnažiti svoje pozicije ako bi pokazala na svom primjeru da je spremna na unutrašnju demokratizaciju i suštinsku autonomiju Vojvodine. 
J. D.

Najava događaja

24.04.2025 - Obilježavanje 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka – svečana akademija

Svečana akademija povodom obilježavanja 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka bit će održana 24. travnja u crkvi Imena Marijina u Novom Sadu, s početkom u 19.30 sati. U programu će biti izvedene skladbe i stihovi Prepreka.

25.04.2025 - Predstavljanje knjige »Djetinjstvo koje ne poznaješ« u Sonti

Predstavljanje knjige Djetinjstvo koje ne poznaješ Ruže Silađev bit će održano u petak, 25. travnja, u dvorani Doma kulture u Sonti. Početak je u 17 sati. Ovom prigodom bit će promoviran i dječji časopis Hrcko. Program organizira NIU Hrvatska riječ iz Subotice u suradnji s OŠ Ivan Goran Kovačić iz Sonte.

25.04.2025 - »Dalmatinske večeri« u HKC »Bunjevačko kolo«

HKC Bunjevačko kolo organizira i ove godine Dalmatinske večeri, koja će se održavati 25. i 26. travnja u dvorani Centra.  Manifestacija se sastoji iz kulturno-umjetničkog programa kao i gastro i turističke promocije Dalmacije. Obje večeri počinju u 19 sati.

Ove godine predstavit će se KUDŽ Filip Dević iz Splita (klapa i folkloraši) a domaća potpora bit će folklorni plesači i pjevači Bunjevačkog kola

Ulaznice, po cijeni od 500 dinara, moguće je rezervirati u uredu HKC-a Bunjevačko kolo, kontakt telefon: 024/556-898.

27.04.2025 - Subotička premijera »Stipanove princeze«

Dramski odjel HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice izvodi premijerno predstavu Stipanova princeza u nedjelju, 27. travnja, u subotičkom Narodnom kazalištu, na sceni Jadran, s početkom u 19.30 sati. Tekst i režiju potpisuje Marjan Kiš.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika