Intervju Intervju

Mediji se trebaju otvoriti

Autor brojnih domaćih i inozemnih publikacija i istraživanja u javnoj sferi, znanstvenik koji priprema svoju doktorsku radnju, Davor Marko, Subotičanin je s velikim međunarodnim iskustvom. Koautor je usporedne analize manjinskih medija naše regije. Kaže kako je ideja potekla nakon razgovora s kolegom Igorom Kanižajem, predavačem na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, koji se također dugo bavi analizama manjinskih medija i izvještavanja većinskih medija o manjinskim temama. Projekt je financijski i stručno podržao Regionalni istraživački promotivni progam iza kojeg stoje Švicarska razvojna agencija i Sveučilište u Frieburgu, a okupio je najbolje i najrelevantnije stručnjake/inje iz domene medijske analize i analize manjinskog informiranja. 
 
 
 
 
HR: Ima li nešto što je generalno gledajući zajedničko svim analiziranim prostorima i zajednicama?
Analizirali smo medije i programe na jezicima manjina u četiri države – uz Srbiju, tu su bile Bosna i Hercegovina, Makedonija i Crna Gora. Iako ove četiri zemlje imaju raznolika iskustva kada je informiranje na jezicima manjina u pitanju uočili smo i dosta sličnosti. U njihovom izvještavanju dominira promotivna nota, što je u skladu s misijom manjinskih medija da uz informiranje ujedno i očuvaju jezički, kulturološki, etnički, nacionalni, pa i religijski identitet vlastite grupe. Problemi kadrovske i financijske prirode također su zajednički za sve, negdje je to izraženije, posebice u BiH. Ekonomska kriza je značajno utjecala na rad medija, i od 2009. godine svi mediji postaju u značajnoj mjeri politički ovisni jer im oslabljeno tržište ne može osigurati dovoljno za opstanak. To rađa nove ovisnosti, a kod medija manjina to je osobito izraženo – financijska ovisnost od proračuna, odnosno donatorskog novca, i različite forme etno-političkog klijentelizma i utjecaja manjinskih elita na rad i uređivanje utjecajnih manjinskih medija. Manjinske elite generalno vide medije manjina i kao sredstvo promoviranja eksluzivnih političkih stavova, gdje se zanemaruju pluralizam mišljenja i stavova unutar same zajednice. To je pokazalo i istraživanje Novosadske novinarske škole iz svibnja 2012. godine, u kojem smo i mi sudjelovali analizirajući programe i sadržaje manjinskih medija u tijeku predizborne kampanje u Srbiji. 
 

 

 
 
Nikola Perušić
 
Opširnije u tiskanom izdanju

Najava događaja

26.12.2024 - Božićni koncert u subotičkoj katedrali

34. tradicionalni božićni koncert Katedralnog zbora Albe Vidaković bit će održan u četvrtak, 26. prosinca, u subotičkoj katedrali sv. Terezije Avilske, s početkom u 19.30 sati. Osim zbora, sudjeluju Aleksandra Ušumović (sopranistica), Lucija Vukov (flauta), Kristina Stankov (flauta), Mihály Szűcs (fagot), Kornelije Vizin (orgulje) i Subotički tamburaški orkestar. Na programu su djela Couperina, Prepreka, Vejkovića, te božićne skladbe iz Bačke, Hrvatske i Mađarske. Dirigent je Miroslav Stantić. Ulaz je besplatan.

29.12.2024 - Božićni koncert zborova Srijemske biskupije

Zborovi svih župa Srijemske biskupije okupit će se u crkvi sv. Jurja u Petrovaradinu i izvesti za posjetitelje neke od najljepših božićnih pjesama. Koncert pod geslom „Svim na zemlji mir, veselje“ održat će se u nedjelju, 29. prosinca, u crkvi sv. Jurja u Petrovaradinu s početkom u 18 sati.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika