Sport i zabava Sport i zabava

Na granici mogućeg

Start utrke bio je kod Zračne luke Osijek, cilj kod ulaza u Banju Junaković kraj Apatina. Stazu dugu 52,3 km natjecatelji su trčali u pojedinačnoj konkurenciji i u štafetama s dva ili tri člana. Manifestacija je privukla 122 natjecatelja iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Cjelokupnu duljinu staze uspješno je istrčalo 42 natjecatelja, ostali su trčali u štafetama. Pobjednik prvog ultramaratona bio je Matija Zadravec iz Kotoribe, Republika Hrvatska, a kod dama najbrža je bila Nora Trklja iz Subotice. U konkurenciji štafeta od dva člana ubjedljivo prvo mjesto istrčali su Somborci Josip Major i Miloš Kesić, a u štafeti od 3 člana najbrži su bili Ond Bakos, Bálint Frifrih i Gusztáv Surján iz Sente. Znak za start utrke dao je dogradonačelnik Osijeka Denis Ambruš. Natjecatelje je gotovo sve vrijeme na trasi Zračna luka Osijek – Klisa – Vera – Erdut – Bogojevo – Sonta – Svilojevo – Banja Junaković pratila magla. Prvi natjecatelji prošli su kroz cilj za manje od četiri sata, a posljednja skupina stazu je svladala za 6,5 sati. Najstariji sudionik bio je šezdesetdevetogodišnji Safet Čučuk iz Zagreba, s vremenom od 6:24:58, a najmlađi su bili dvadesettrogodišnji Zoran Tankosić iz Bačkog Jarka s vremenom od 4:27:26 i Izidor Vuković iz Zagreba, s istrčanih 5:06:57.

Rezultati

U konkurenciji muškaraca utrku je završilo 37 natjecatelja. Pobjednik Matija Zadravec
u vremenu 3:38:52, drugoplasirani, Somborac Mirko Erdelji s vremenom od 3:59:02, a trećeplsirani Veljko Popović iz Kule s vremenom od 4:01:07. U konkurenciji žena utrku je završilo 5 natjecateljki. Pobjednica Nora Trklja u vremenu od 4:22:35, drugoplasirana Tanja Stojanovski, članica AK Apatin, s vremenom od 4:50:04, a trećeplasirana Zorica Kulić iz Sombora s vremenom od 5:11:23. Pobjednici u konkurenciji dvočlanih štafeta Josip Major i Miloš Kesić iz AK Somaraton ubilježili su vrijeme od 3:34:26, drugoplasirani Nora Trklja i Aleksandar Zdravković 3:54:01 i trećeplasirani Ivan i Goran Vendlerer 3:59:17. Kod tročlanih štafeta pobjednici Ond Bakos, Bálint Frifrih i Gusztáv Surján stazu su istrčali za 3:56:10, drugoplasirani Ana Šoš, Matija Karša i Ivan Karalić (CRO) za 4:25:30, a trećeplasirani Goran Jerić, Goran Grabovac i Darijo Pejin (CRO) za 4:32:33. Ultramaraton nisu završila trojica trkača i jedna tročlana štafeta.