18.07.2016
Bunjevačko momačko kolo i Dužijanca
Bunjevačko momačko kolo bila je katolička prosvjetno-odgojna i zabavna organizacija subotičke mladeži između dva svjetska rata. Na izložbi su, osim fotografija i dokumenata, izloženi i predmeti te barjaci koji svjedoče o radu toga Društva.
Vjersko i kulturno osnaživanje
Bunjevačko momačko kolo osnovano je nakon Prvoga svjetskoga rata kao pandan Katoličkom divojačkom društvu. Prva skupština Društva održana je 24. listopada 1920. godine.
»Iz sačuvanih dokumenata vidljive su osnovne smjernice djelovanja Društva koje je radilo na vjerskom i kulturnom osnaživanju bunjevačkih mladića. Društvo je vremenom stvaralo svoje sekcije kao i podružnice. Tako su stvorene prosvjetna, tamburaška (u četiri navrata), dramska, književna te šahovska sekcija. Osim gradske 'centrale', odnosno glavne jezgre Društva, postojale su i podružnice: u župi sv. Jurja koja je vremenom zapravo postala nositelj svih aktivnosti Društva, te u župi sv. Roka i kratkotrajno u Žedniku. Bunjevačko momačko kolo je organiziralo i različite zabave, najčešće prigodom vjerskih blagdana. Tako su, primjerice, obilježavane poklade, održavana kola (igranke) i prela, izvođene amaterske kazališne predstave, a povremeno su organizirane i duhovne vježbe, kao i predavanja namijenjena članovima«, kazao je prigodom otvorenja izložbe jedan od njezinih autora, povjesničar umjetnosti Branimir Kopilović.
Opširnije u tiskanom izdanju
D. B. P.