Kultura Kultura

Pjesnička posveta svim Srijemcima i Sremicama

 

Predstavljene knjige Ljubice Kolarić Dumić »Ususret svojoj zvijezdi« i »Uz baku je raslo moje djetinjstvo« te novinska izdanja Panonskog instituta iz Pinkovca

U organizaciji Zajednice protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata u Zagrebu je 15. ožujka održana književna večer na kojoj su predstavljene knjige Ljubice Kolarić Dumić »Ususret svojoj zvijezdi« i »Uz baku je raslo moje djetinjstvo« te novinska izdanja Panonskog instituta iz Pinkovca »Panonski ljetopis« i »Panonski list«.

Književnu večer je u ime organizatora otvorio Mato Jurić, predsjednik Zajednice protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata, a o izdanjima su govorili doc. dr. sc. Sanja Vulić, prof. Đuro Vidmarović i dr. sc. Robert Hajszan.

Moderatorica književne večeri doc. dr. sc. Sanja Vulić s Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu prvo je predstavila dr. Roberta Hajszana iz Pinkovca u južnom Gradišću, ustvrdivši kako je ovaj dokazani domoljub dugi niz godina bio profesor na dvojezičnoj gimnaziji u Borti (Oberwart), te predavao hrvatski jezik i povijest na Pedagoškoj akademiji u Željeznu.

»Dr. Hajszan je 1993. godine osnovao Panonski institut (Pannonisches Institut) i bio njegov dugogodišnji predstojnik, a godinu dana kasnije pokrenuo je i Panonski ljetopis (Pannonisches Jahrbuch) i Panonski list, čiji je i urednik«, rekla je dr. Vulić i dodala, kako se ta dva lista čitaju od Gradišća, Subotice, Mađarske do Boke i Hrvatske, a najviše pišu o gradišćanskim Hrvatima, kao i o Hrvatima u dijaspori.

 

Vrsna i u poeziji za odrasle

Govoreći o knjizi Ljubice Kolarić Dumić »Ususret svojoj zvijezdi«, koju je također izdao Panonski institut,  dr. Vulić je naglasila kako je ova vrsna pjesnikinja za djecu ovom knjigom dokazala da je isto tako vrsna i u poeziji za odrasle. »Knjiga nosi simbolični naslov 'Ususret svojoj zvijezdi', a započinje ciklusom punim simbolike, vezanim uz četiri godišnja doba. Tematske cjeline toga ciklusa naslovljene su: 'Proljeće', 'Ljeto na selu', 'Moje jeseni' i

'Daleke bijele ravni'. U tematskoj cjelini 'Proljeće' donosi uvjerljive pjesničke slike proljetne prirode, kao što su proljetne boje, zvukovi, okusi i kretanja u prirodi, uključujući i doživljaj kušanja još nezreloga voća, dok je najduža tematska cjelina 'Moje jeseni' u kojima piše o jesenskim plodovima koji svima donose radost, a za kojom slijedi sjeta zbog skorog umiranja prirode, što je Ljubici zapravo simbolika umiranja hrvatskoga Srijema«, rekla je dr. Vulić i zaključila kako je ova knjiga stihova svojevrsna pjesnička posveta svim Srijemcima i Srijemicama, svim prognanicima, svim roditeljima i svim ljudima dobre volje, te da

ražalošćenima ona može biti utjeha, a ostalima poticaj da ustraju u plemenitosti srca, pa i onda kada se to u suvremenom svijetu naopako okrenutih vrijednosti izruguje i omalovažava.

 

Knjiga pripovijedaka

Dr. Robert Hajszan predstavio je svoj Panonski institut i novinska izdanja koja on izdaje, dok je prof. Đuro Vidmarović govorio o knjizi »Uz baku je raslo moje djetinjstvo« u izdanju Zajednice protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata.

»Poznata hrvatska književnica Ljubica Kolarić-Dumić objavila je knjigu pripovijedaka nadahnuta svojim djetinjstvom i najdražom osobom koja se uz djetinjstvo veže, svojom bakom. Takva su sjećanja obično nježna, topla, sjetna i očaravajuća. Tako bi bilo i s djelom naše književnice, da nije zla koje je sve rečeno prekrilo i preplavilo tugom, čemerom i ogorčenjem. Naime, Ljubica Kolarić, Hrvatica je rođena u velikom šokačkom selu Kukujevci«, ustvrdio je prof. Vidmarović i dodao kako je onda došla strašna 1991. kada su u masovnom egzodusu Hrvati prognani iz svog zavičaja. Ljubičina knjiga vrlo nadahnuto govori upravo o tome, kroz tri tematske cjeline: »Moji koraci«, »Pred odlaskom« i »Zašto su mi uzeli zavičaj«, a likovna oprema knjige djelo je velikog likovnog umjetnika Ivice Antolčića.

Ljubica Kolarić – Dumić je u svom govoru na kraju književne večeri zahvalila svima koji su na bilo koji način pomogli da njene knjige ugledaju svjetlo dana, kao i svim govornicima na riječima punim hvale o njenom pjesništvu.

Z. Žužić

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika