23.01.2017
Vaterpolo je još uvijek u fazi razvoja
Sigmund Ziggy Bogdan, vaterpolo trener
Vaterpolo je još uvijek u fazi razvoja
Mladi stručnjak skrbi o tri klupske kategorije
Nakon igračke karijere tijekom koje je nastupao za Spartak, Bečej i Vojvodinu te jedno vrijeme i u Italiji, Sigmund Ziggy Bogdan je otišao živiti u SAD. Tamo se i počeo baviti trenerskim poslom radeći kao trener u srednjoj školi St. Andrews na Floridi pa je potom zbog poslovnih obveza napravio stanku, ali se preseljenjem u Brazil, ponovno vratio uz bazen. Prije par godina je u Novi Sad na pripreme doveo mladu momčad Flamenga iz Rio de Janeira, potom je kao posrednik asistirao pri dolasku Peruanske vaterpolo selekcije u Vojvodinu, a nakon selidbe u Sao Paolo, gdje danas živi s obitelji, radi kao trener u tamošnjem najvećem vaterpolo klubu, Brazilska asocijacija Židova. »Moja zadaća u ovom velikom klubu se odnosi na kompletnu skrb o tri kategorije mlađih igrača, pionirima, kadetima i juniorima. Zadovoljan sam uvjetima i drago mi je što sam ponovno aktivno vezan uz svoj sport«, pojasnio nam je Ziggy na početku razgovora kako je došlo do njegovog ponovnog trenerskog aktiviranja.
OLIMPIJADA
Domaćinstvo Olimpijskih igara donijelo je pojačani interes za brojne sportove u Brazilu pa je i vaterpolo jedno vrijeme bio u punoj žiži sportske javnosti. Je li se to u konačnici odrazilo na tamošnji boljitak i razvoj ovoga sporta?
»Mogu reći i da i ne. Pojačani publicitet i financijska ulaganja su svakako pridonijeli razvijanju infrastrukture i većem interesu za vaterpolo, ali s druge strane mislim kako nije sve dobro isplanirano. Nažalost, tako je bilo i s drugim sportovima. Ipak, nakon Olimpijade mnogo više se zna i čuje za ovaj sport.«
U kojoj mjeri Vam činjenica kako dolazite iz zemlje olimpijskih i svjetskih prvaka predstavlja određenu prednost u odnosu na stručnjake iz drugih zemalja?
»Puno mi je to pomoglo u svezi trenerskog angažmana, jer svi te, na određeni način, izravno povezuju s velikim uspjesima vaterpolo reprezentacije Srbije koja je u posljednjih nekoliko godina apsolutno dominantna na najjačim natjecanjima.«
Jeste li bili na finalnom susretu olimpijskog turnira?
»Naravno, jer takav veliki meč nikako nisam smio propustiti. Tribine su bile podijeljene između navijača Srbije i Hrvatske, a naslov je posve zasluženo pripao reprezentaciji Srbije.«
BRAZILSKI VATERPOLO
U duhu ovih navoda upitali smo našeg sugovornika koji je dobar poznavatelj prilika u svjetskom vaterpolu kako bi usporedio aktualni brazilski vaterpolo u odnosu na države poput Srbije i Hrvatske koje njime dominiraju dugi niz godina.
»Ne može se napraviti kvalitetnija usporedba, jer je vaterpolo u Brazilu još uvijek na amaterskoj razini. Postoji interes, i kod djece i kod starijih. Dapače, upravo stariji su ti koji najviše forsiraju ovaj vodeni sport. Konkretno u Sao Paolu ima mnogo bazena, ali oni su dostupni baš svima i tu se stvara određeni problem u masovnosti. Vaterpolo egzistira kroz klubove, ali je potrebno i dosta novca kako bi se ušlo u klub. Zbog toga je i posve logična, na prvi mah, nevjerojatna činjenica kako u zemlji koja je pored mora ima puno neplivača.«
RAD U KLUBU
Kako izgleda vaš trenerski angažman u klubu?
»S obzirom na to kako radim s nekoliko starosnih uzrasta moj trenerski angažman podrazumijeva nadgledanja svih kategorija vaterpolista u našem klubu. Pravim programe za školu te sve ostale klupske selekcije, ali u radu neposredno surađujem s koordinatorom i dva tri pomoćnika koji mi asistiraju.«
Ima li potencijala za neki veći napredak ili stvaranje nekog vrhunskog igrača?
»Jako teško, jer samo dva ili tri kluba imaju potencijal za neki bolji rezultat. Vaterpolo je ipak kompleksniji sport kada je u pitanju stvaranje vrhunskih igrača, no ovdje je važno i kvalitetnije odrastanje uz zdrave navike bavljenja sportom. Na nama je da to djeci koja se žele baviti vaterpolom i omogućimo.«
Dražen Prćić