
Kako očuvati Stari Majur?
Treća sjednica Radne skupine za rješavanje svih otvorenih pitanja hrvatske zajednice na području Grada Novog Sada, koju su formirali predstavnici ove lokalne samouprave i Hrvatskog nacionalnog vijeća, održana je 19. svibnja u novosadskoj Gradskoj kući pod predsjedanjem zamjenika gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića. Glavna tema sastanka bila je implementiranje instituta prethodne zaštite na prostornu povijesnu cjelinu Staroga Majura u Petrovaradinu. Ova cjelina je u procesu zaštite kao kulturno dobro na razini Srbije, a cilj sastanka je bila potpora pozornijoj primjeni važećih urbanističkih dokumenata, kako bi se očuvala vrijedna kulturna i arhitektonska baština ovoga povijesno važnoga dijela Petrovaradina.
Već dulje vrijeme u fokusu javnosti, napose Petrovaradinaca, Stari Majur (ili Ljudevit Dol – dio Petrovaradina koji se nalazi istočno od podgrađa Petrovaradinske tvrđave) doživljava u suvremenom periodu pokušaje izmjene lika staroga povijesnog naselja s prizemnim stambenim objektima obiteljskog stanovanja. Neki od njih su s konca XVII. (Špilerova kuća, izgradnja počela 1693.) i iz XVIII. stoljeća (nepokretno kulturno dobro Kuća s okućnicom u Patrijarha Rajačića br. 14 iz 1798. godine). Riječ je od dijelu zaštićene okolice Petrovaradinske tvrđave, a također i dobru koje je uživalo prethodnu zaštitu, oglašenu 24. prosinca 2018., koja ističe ove godine. Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Novog Sada je evidentirao čitav niz objekata povijesne vrijednosti u Starom Majuru, u ulicama Ostrovskog, Pavla Jurišića Šturma, Archibalda Reissa, Čajkovskog, Vladimira Gortana, Patrijarha Rajačića, Reljkovićevoj, Koste Nađa, Augusta Šenoe, Novakovoj i Preradovićevoj. Činjenica da su neke od kuća prodane građevinskim investitorima, srušene i da su na njihovom mjestu izgrađene višekatnice, te je time trajno poremećen krajolik ovoga dijela starog Petrovaradina, uznemirava stanovnike ovoga starog mjesta, tradicionalno naseljenoga i (sve manje) brojnim hrvatskim življem.
Iz tog su razloga članovi Radne skupine, koje je delegiralo HNV, ovo pitanje već drugi puta stavili na dnevni red ovoga tijela. Na sjednici su razmotrena iskustva očuvanja graditeljskoga naslijeđa Almaškog kraja, najstarijega dijela Novog Sada, u kojemu se u ovom trenutku obnavljaju stare prizemne građanske kuće. Istaknut je primjer zalaganja gradskih vlasti u očuvanju i planiranoj obnovi Špilerove kuće, pojedinačno zaštićenoga spomenika kulture. Predsjednik Radne skupine Đurić je sa svim prisutnim suradnicima pružio potporu Grada u rješavanju ovog i svih drugih važnih pitanja hrvatske zajednice.
M. Tucakov