Aktualno Aktualno

O upošljavanju jezično stručnog kadra

Zakoni i pravilnici koji reguliraju zapošljavanje stručnog kadra na hrvatskom jeziku bili su tema savjetodavnog sastanka koji je u organizaciji Hrvatskog nacionalnog vijeća u utorak, 8. lipnja, održan za ravnatelje predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola. Osim ravnatelja vrtića i škola u kojima se izvodi program na hrvatskom, sastanku su prisustvovali pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje Biljana Kašerić, načelnik prosvjetne inspekcije dr. sc. Dragan Grahovac, voditeljica školske uprave Sombor Milana Minarski te prosvjetne inspektorice Erzsébet Görög i Jelena Kujundžić.

Predsjednica Odbora HNV-a za obrazovanje Margareta Uršal ocjenjuje kako je sastanak dobro prošao.

»Na sastanku smo se detaljno upoznali sa zakonskim odredbama u vezi sa zasnivanjem radnog odnosa i uvjetima za upošljavanje u vrtićima i školama u kojima se realiziraju programi i na manjinskim jezicima. Do konačnih rješenja nismo došli i nisu razmatrani konkretni slučajevi, ali stvorena je jasna slika što su čije obveze. Vrlo koristan sastanak. Pokrajinska tijela su ovoga puta iskazali proaktivan odnos spram rješavanja pitanja hrvatske nacionalne manjine u području obrazovanja i u njima imamo partnere za nastavak suradnje i rješavanje otvorenih pitanja«, kaže Uršal.

Ravnateljica OŠ Vladimir Nazor iz Đurđina i specijalna savjetnica predsjednika Pokrajinske vlade Igora Mirovića za obrazovanje na jezicima nacionalnih manjina u Vojvodini s naglaskom na obrazovanje na hrvatskom jeziku Ljiljana Dulić smatra kako bi predložena rješenja mogla pomoći glede nedoumica oko upošljavanja jezično stručnog kadra.

»Izuzetno mi je drago da je do ovog sastanka došlo. Sad je šesti mjesec, pred nama je formiranje novih odjela, potraga za kolegama koji će raditi u tim odjelima. Budući da sada imamo poveznost svih čimbenika bitnih za nastavu – Ministarstva prosvjete, odnosno školske uprave, Pokrajinskog tajništva, škola i HNV-a, mislim da je ovo izuzetno dobar korak koji će nama ravnateljima pomoći. Na nama je da iskažemo potrebe škole za narednu godinu, nova grupa je završila lektorat za hrvatski jezik u Novom Sadu, a HNV će nam dati popis nastavnika koji su jezično stručni. Ukrštanjem tih podataka sve ćemo riješiti preko ljeta i 1. rujna, kada počne nova školska godina, neće biti nedoumica kao što je znalo biti posljednjih godina. Struktura kadrova će se formirati na osnovu raspoloživih kadrova koji su položili lektorat«, kaže Dulić.

Biljana Kašerić, također i članica radne skupine za osnutak Hrvatskog školskog centra je na naše pitanje o trenutačnom statusu dozvole za osnivanje ove ustanove navela kako je s njihove strane sve urađeno, a materijal poslan Skupštini AP Vojvodine, te da daljnji rad više ne ovisi o njima.

»Sve ono što je bilo do radne skupine urađeno je i materijal je predan na Skupštinu. Čekamo daljnji rad Skupštine, to više ne ovisi od radne skupine. Ova pandemija nas je sve poremetila, nisu se održavale ni skupštine u toj mjeri, ne znam što se dalje događa u tom segmentu, jer to više nije u našoj nadležnosti«, izjavila je Kašerić.

Lektorat na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, koji osigurava punu kompetentnost za izvedbu odgojnog i obrazovnog rada na hrvatskom jeziku, ove godine pohađa 13-ero polaznika, a u prve dvije generacije završilo ga je ukupno njih sedamnaestero.

D. B. P.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

15.11.2024 - Dani hrvatske kulture u Somboru

Udruga građana Urbani Šokci organizira manifestaciju Dani hrvatske kulture 2024., koja će biti održana u petak, 15. studenoga u Gradskoj kući u Somboru, s početkom u 19 sati.

U programu će nastupiti klapa Certisa iz Đakova i Slavonsko tamburaško društvo Pajo Kolarić iz Osijeka.

16.11.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini 2024.

Ovogodišnji program Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini završava projekcijom dokumentarnih filmova i razgovorom s autorima u Novom Sadu i u Subotici.

Dokumentarni film Goli otok redatelja Darka Bavoljaka bit će prikazan u petak, 15. studenoga u Kulturnoj stanici Eđšeg (Antona Čehova 4) u Novom Sadu. Početak je u 19 sati. Voditelj programa je redatelj i izbornik Ciklusa Branko Ištvančić a gosti će biti: Darko Bavoljak i Jasmina Bavoljak.
Film Goli otok (produkcija Art de facto, Hrvatska, 2012.) tematizira logor na istoimenom otoku na Hrvatskom primorju za vrijeme trajanja sukoba Tito–Staljin od 1949. do 1955. godine. Rekonstrukcija života u logoru i metoda političkog preodgoja tzv. informbiroovaca, temelji se na svjedočanstvu logoraša Alfreda Pala dok riječ Udbinog generala Jove Kapičića daje Udbin pogled na logiku i motive stvaranja Golog otoka. Film donosi na svjetlo dana i niz neobjavljenih dokumenata jugoslavenskih tajnih službi koja rasvjetljavaju posljedice sukoba Tito–Staljin po uhićene informbiroovce. Tendencija filma je prikazati Goli otok iz više kutova i smjestiti ga u tadašnji vremenski, politički i ideološki kontekst.

Dokumentarni film Skriveni Vanka – na tragu jedne opsesije (produkcija Arsseptima, Zagreb, 2021.) poznatog hrvatskog filmskog redatelja Branka Ivande i dugogodišnjeg profesora filmske režije na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti bit će prikazan sutradan (subota, 16. studenoga) u Art kinu Lifka u Subotici. Početak je u 18,30 sati. Voditelj programa je Branko Ištvančić redatelj a gosti su Branko Ivanda i Lidija Ivanda.
Dokumentarni film Skriveni Vanka – na tragu jedne opsesije redatelja Branka Ivande uz priču povjesničarke umjetnosti Nevenke Posavec Komarica, povezuje skrivena blaga fundusa muzeja Grada Zagreba, Korčule, Pittsburgha i Pennsylvanije. Filmskim jezikom oživljava zanimljive legende i priče zagrebačke Akademije likovnih umjetnosti i života europskih plemićkih obitelji vezanih za Zagreb i Hrvatsku. Autori filma ovim putem pozivaju na suradnju i pomoć u razjašnjavanju tajne ovog slikara čije su freske u crkvi Sv. Nikole u Pittsburghu zaštićeni spomenik američke kulture.

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i u suradnji s Art kinom Lifka u Subotici i Centrom za kulturu – Kulturnom stanicom Eđšeg u Novom Sadu, uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra u okviru međunarodne suradnje.

Ulaz na obje projekcije je slobodan.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika