Priča o fotografiji Priča o fotografiji

Kruška meštra Grge

O dr. Josipu Andriću kao književniku i glazbeniku već se puno zna, ali je manje poznato kako je njegova velika ljubav bila i fotografija. Pokraj magnetofona, koji mu je bio glavni alat u zapisivanju narodnih napjeva po bačkim selima, kod sebe je uvijek imao i fotoaparat. U mnogim se kućama u Plavni još uvijek nalaze dobro sačuvane fotografije koje je on načinio, a koje svjedoče o povijesti ovoga sela. I u tom je zanatu Andrić pokazao veliki dar, a sve svoje talente želio je potpuno iskazati. Na svim svojim fotografijama, kao i ostalim umjetničkim djelima, marljivo i točno bi zabilježio naziv, mjesto i vrijeme nastanka, uz svoj poznati čitki potpis.

Pred nama je jedna od rijetkih fotografija, pod nazivom »Dvorište kuće Janike Otta u Plavni«, koju je Andrić načinio 8. prosinca 1958. godine. Ustupila nam ju je Marica Andrić, koja potječe iz te kuće, a ono što je najzanimljivije, u njoj je živjela Matoševa teta Marta. Matošev djed Grga, došavši iz Kaćmara u Plavnu oko 1840. godine, gdje je bio učitelj i kantor 25 godina, doveo je sa sobom i kćer svoga brata, Martu. Ona se udala u Plavni za Antuna Otta, a od njezine dvojice sinova postale su četiri grane potomaka roda Matoš u Plavni. Djed Marice Andrić, Janika Otto, bio je Martin praunuk.

Meštar Grga je zavolio Plavnu posebnom ljubavlju i ostavio je za sobom dubok trag u kulturnim sklonostima i sposobnostima, a bio je ne samo dobar učitelj, nego i vrstan pjevač i orguljaš. Dr. Andrić je često s ponosom isticao kako je njegova baka Julijana Jokić bila učenica meštra Grge, djeda A. G. Matoša, o kome je počeo pisati čak i operu, ali je nažalost nije uspio završiti.

Kad je meštar Grgo umirovljen, otišao je iz Plavne, ali se 1893. godine zaželio opet ovoga mjesta i došao je k svojoj nećakinji Marti, koja je živjela upravo u ovoj kući. Baš je u to vrijeme njegov unuk Antun Gustav kao vojnik pobjegao iz austrougarske vojske i bio zatvoren u Petrovaradinu. Iz Petrovaradina je pobjegao ravno k svome didi u Plavnu, početkom kolovoza 1984. iza plavanjskog kirbaja, proštenja Sv. Jakova.

Tada je meštar Grgo zasadio u ovome dvorištu mladicu kruške, koju je dr. Andrić dugo spominjao i želio da se Plavanjci po njoj sjećaju velikog književnika i obitelji Matoš. Nažalost, nema više ni ove kruške niti kuće, a umjesto nje ovdje je danas nova kuća u kojoj žive jedni od malobrojnih potomaka roda Matoš.

Na fotografiji se vidi lijepo uređena i očuvana kuća s pogledom iz dvorišta, na kojoj se nalazi ulaz u srednju i stražnju sobu i uređen vrtić pred gankom s lijepim stupovima. Andrić je uspio snimiti i Maričine roditelje Katu i Antuna Ota, šukununuka Matoševe tete Marte. Lijepo je bilo živjeti u takvoj kući i takvoj Plavni, a ovakve fotografije svjedoče, na svoj način, o prolaznosti vremena, ali i o nekadašnjem idiličnom životu u, kako bi to Matoš rekao, ubavom selu Plavni.

Otac velikog književnika rodio se u Plavni, majka u Našicama, on u Tovarniku, te je Matoš za sve te krajeve bio emocionalno duboko vezan. U putopisnom feljtonu »Obična šetnja«, godinu dana prije smrti, meštar stiha, kako ga je nazvao Miroslav Krleža, A.G.M. rekao je o sebi i ovo: »Kao san je ova zemlja iz mene izvukla sve brige, svu težinu, pa moje građanstvo ostade tek na površini, na odijelu, pa shvaćam jasnije no ikada da sam ostao u duši Šokac i paor kao moji djedovi i bunjevački rođaci u ravnoj Bačkoj, u pitomim, bogatim selima, Kaćmaru i Plavni.«

Zvonimir Pelajić

 

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika