Priča o fotografiji Priča o fotografiji

Igrokaz »Prelje«

Prelo i Veliko prelo kao društveni događaj vuče korijene od davnina. Kao prva javna prezentacija Pučke kasine, koja je osnovana 15. prosinca 1878. godine na Materice, bila je organizacija Velikog prela, sa željom da se prikažu snaga, ljepota i sveukupne mogućnosti bunjevačkih Hrvata. Ova veličanstvena manifestacija održana je u kavani »Pešta« (danas srušena zgrada Narodnog kazališta) sa sudjelovanjem cjelokupne hrvatske, a i gradske elite, a okupilo se više od 2500 osoba. Tradicija održavanja obiteljskih prela i prela svih okolnih mjesta održala se sve do početka II. svjetskog rata, a Veliko prelo je održavano u organizaciji Pučke kasine.

Rat je prekinuo održavanje ovog običaja, ali ipak u novoosnovanoj državi uspjelo se organizirati jedno Prelo 1946. u kavani »Zlatno jagnje« (Dom vojske). Ponovno je nastao prekid od nekoliko godina u održavanju ove lijepe i značajne manifestacije.

Poslije eksproprijacije i ukidanja nacionalnih udruga nastaje praznina, a i zabrane, koju je uspio nekako prekinuti tadašnji biskup msgr. Lajčo Budanović. Naime, uvjetovao je upravi Gimnastičkog društva »Lokomotiva« (od kojeg je nastao veoma uspješni »Partizan II«) da će dopustiti pregradnju i uređenje gimnastičke dvorane u Harambašićevoj ul. 5 održavanjem priredbi u dane većih katoličkih praznika. Ispred Partizana II. u razgovorima s msgr. Budanovićem sudjelovali su najčešće Pavle Rudinski, Ljudevit Vujković Lamić st. a više puta i Marko Pandžić, Franjo Orčić i Stevan Bedić.

Uprava Gimnastičkog društva izgleda da je prihvatila postavljene uvjete kako za priredbe, tako i za plaćanje zakupnine. Poslije te nagodbe Ljudevit Vujković st. kao vrstan poznavatelj bunjevačkih običaja, za ovaj je narodni običaj priredio kazališni igrokaz pod nazivom »Prelje«.

Ovaj je igrokaz prikazan 2. veljače 1952. godine u ovoj gimnastičkoj dvorani, a u izvođenju seoske mladeži iz Tavankuta, Đurđina, Žednika, Bajmoka i s Bikova, koji se nalaze na ovoj fotografiji. Čak 41 osoba nalazi se na fotografiji iz 1952. godine, a osim Blaška Stantića, Etele (Bašić) Buljovčić i Marice Fabijanović – Štilinović velika je šteta da do danas nismo uspjeli saznati imena ostalih izvođača ovog igrokaza. U ovom su igrokazu sudjelovali i eminentni glazbenici toga doba – Bartul Vojnić Purčar, Antuš Gabrić, Rabo Rudić, kao i neki članovi tamburaškog zbora Pere Tumabasa Haje, koji se nalaze na sredini slike: Stipan Nimčević, Grgo Kovačević – Plivar, Joso Pećerić, Đuro Bačlija i Stipan ... Za što bolju organizaciju ovog igrokaza bio je ugovoren i nastup Miloša Đuričina, Milke Bačlije, Paje Popova s izvođenjem narodnih bunjevačkih i dalmatinskih pjesama.

Tijekom pokladnih dana održan je niz manifestacija s raznim kazališnim predstavama u izvođenju KUD »Bratstvo i jedinstvo« iz Subotice, pa je bilo organizirano i Divojačko prelo i Momačko prelo s odgovarajućim umjetničkim programom. Igrokaz »Prelje« prikazan je nekoliko puta u Subotici i u Đurđinu, Žedniku, Tavankutu, Bajmoku i na Bikovu.

Osim ovog kulturnog događaja Gimnastičko društvo je priredilo nastup najboljih vježbača i vježbačica, kao i članova državne reprezentacije, među kojima su nastupili: Josip Kujundžić Kejo, Antun Katančić, Ede Mađar, Marica Ivandekić, Karolina Šarčević, Anica Zvekan, Josip Kaloper, Karlo Sloboda, Josip Josa Kujundžić ml., Tibor Kejpert, Ljudevit Sekereš, Kata Balog, Ila Lorenc, Ksenija Sigulinski, Blanka Temunović, Ljubica Zvekan, Cilika Kujundžić i drugi. Ove su priredbe održane u razdoblju od 2. veljače do 1. ožujka 1952. godine. Sav prihod koji je ubran od ulaznica s ovih predstava bio je namijenjen popravku i adaptaciji Doma – za izgradnju svlačionica, tuševa, ljetnog vrta i drugih potrebnih radova za život u Partizanu II.

Ljudevit Vujković Lamić

 

 

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika