Priča o fotografiji Priča o fotografiji

Poklade su i ludi su dani

Na poleđini ove fotografije piše: 15.03.1952. godine, očito datum kada je ova vesela družina fotografirana. Bile su to godine kada se u Baču i okolnim mjestima više nisu smjeli javno prikazivati nikakvi običaji, crkveni i kulturni, niti jednog autohtonog naroda s ovih prostora. Zabave i prela održavala su se isključivo po kućama, po pravilu kod imućnijih domaćina, ali i kod domaćina koji su bili poznati kao iskreni poštovatelji svoje tradicije, svojega identiteta. Pokladni balovi, a osobito javno izvođeni maskenbali gotovo su potpuno zamrli.

No, iako je bilo zabranjeno javno manifestiranje, duh veseljaka, kao što su ovi na fotografiji, bilo je nemoguće sputati. Tijekom pokladnih dana, željni razonode i veselja, sastajali su se po privatnim kućama i pripremali privatne zabave. Iako sputani u slobodnijem organiziranju, nije im nedostajalo ni duha ni mašte za razne »ludorije« primjerene samo u ovim danima.

»Bili smo mladi i puni života, zadovoljni što smo skupa, imali smo nešto što današnjoj mladeži jako nedostaje, a to je osjećaj za druženje, osjećaj za šalu. Nismo gledali tko je tko, što radi, čime se bavi i čiji je. Bilo nam je važno da se družimo i dobro zabavljamo. Nisu pokladne zabave organizirali samo djevojke i momci, bilo je tu i mladih bračnih parova, evo tu su Čobanovi, Čađini, pa mi Kolarićevi. Nije nam bio potreban neki poseban razlog za zabavu, nisu to morale biti baš poklade. Jednostavno, mi smo se znali zabavljati. Danas je sve to drugačije«, uz veliku dozu sjete prisjeća se Bežika Kolarić (stoji treća s lijeva) tih sretnih i veselih dana iz svoje mladosti. »Moje društvo se obično sastajalo kod nas. Kako smo imali gostionicu, za to smo bili najpodobniji. Uvijek su se tu našli i harmonikaši, tamburaši, iz starih bi se ormara izvadili kostimi za maskaradu, a i oni malo mirniji i povučeniji, koji se nisu htjeli preodijevati, imali su svoja zaduženja. Obično bi vani iznad vatre zanjihali kotlić, vina je bilo u izobilju i što nam je drugo trebalo?« priča teta Bežika.

No, nisu u Baču zabave uvijek bile »zatvorenog tipa«. Koncem dvadesetih godina prošloga stoljeća doduše nije bilo organiziranih pokladnih povorki, ali je zato bilo pokladnih balova koji su organizirani po »bircuzima«. A bircuza je bilo kod Krempatića, Gabrijela, Farkaša, Kajzera, Bujaka, Ivše, Kolarića... Bač je oduvijek bio multinacionalna, multikulturalna i multikonfesionalna sredina, a u to vrijeme većinsku strukturu žitelja činili su Hrvati, Nijemci i Mađari. Pripadnici svakog od ovih naroda imali su svoj bal, u svom »nacionalnom bircuzu« sa svojim nacionalnim obilježjima i običajima. Jedino je Vatrogasni bal u organizaciji Dobrovoljnog vatrogasnog društva, a koji se održavao u Vatrogasnom domu, okupljao pripadnike svih nacija – članove društva.

I tako je to trajalo sve do Drugog svjetskog rata. A onda su došla neka druga vremena. Bircuzi su konfiscirani, narod se promijenio. Došla su vremena kada je polako ali sigurno nestajala »Seljačka sloga« koja je, s pravom se može reći, bila stožer kulture i jedinstva hrvatskog naroda diljem Vojvodine. Sa »Seljačkom slogom« polako su se gasili i lijepi običaji balova i maskenbala, a o javnom prezentiranju pokladnih običaja nije se smjelo niti razmišljati.

Danas se u Bač polako vraćaju balovi. Obnovljeni su šokački, vatrogasni – no još uvijek nema organiziranih pokladnih svečanosti, karnevala, mačkara i sl. Ima veseljaka koji se sastaju po kućama da uz krafne, listiće, uvrtnjake, dobro vino i nešto u kotliću, na pokladni utorak sarane begeš, koji pokušavaju vratiti iz zaborava običaje vezane za najluđe dane u godini, kada je sve dopušteno i kada se s pravom pjeva »Poklade su milo janje moje, barem da su u godini troje...«.

Stanka Čoban

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

21.11.2024 - Predstavljanje knjige 'Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj'

Predstavljanje dvojezične knjige Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj – A magyarországi horvátok rövid története (Naklada Croatica, Budimpešta, 2022.) autora dr. sc. Dinka Šokčevića bit će u čitaonici Gradske knjižnice u Subotici u četrvtak, 21. studenoga, s početkom u 17 sati.

Predstavljanje knjige odvija se u organizaciji Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

21.11.2024 - Koncert klape More u Subotičkoj sinagogi

Koncert šibenske klape More pod bit će održan u četvrtak, 21. studenoga, u Subotičkoj sinagogi s početkom u 19 sati. Koncert će upotpuniti i nastup ansambla Hajo iz Subotice.

Ulaznice po promotivnoj cijeni od 500 dinara se mogu kupiti na porti Hrvatskog doma – Matice u Subotici, na adresi Preradovićeva 11, radnim danima od 10 do 15 sati. Više informacija na telefon +381 60 65 90 022.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika