Priča o fotografiji Priča o fotografiji

Led u Boki

Priča o ovoj fotografiji vodi nas u danas već daleke 30-e godine prošlog stoljeća, točnije u prosinac 1933. godine, kako stoji u potpisu na njezinoj poleđini, u banatsko mjesto Boku. Fotografija potječe iz kolekcije stare hrvatske obitelji Imbrić iz Boke u Banatu, a prikazuje djelatnike koji su se bavili poslovima vađenja leda, vrlo važnog elementa u vremenu bez struje, hladnjaka, zamrzivača i ostalih današnjih suvremenih blagodati.

Boka (Hrvatska Boka) je mjesto koje se nalazi u Srednjobanatskom okrugu, a pripada općini Sečanj. Mjesto je nastalo početkom 19. stoljeća kada su oštećeni hrvatski plemići (odluka Marije Terezije iz 1778. godine o oduzimanju posjeda zagrebačkog nadbiskupa i turopoljskih plemića) dobili dio teritorija u Banatu, među njima i Boku. Prema popisu iz 1910. godine u ovom je mjestu živjelo blizu 3000 duša, dok je stotinu godina kasnije taj broj sveden na upola manje (oko 1700), među kojima su, prema popisu iz 2002. godine, i 83 osobe hrvatske nacionalnosti (4,78 posto).

U vrijeme nastanka ove fotografije obitelj Imbrić je, kao i većina hrvatskih obitelji u selu, bila veoma imućna. Posjedovali su velike površine obradivog zemljišta i šume, kavanu i imali su tapiju na vađenje leda i ribe u koritu starog Tamiša, o čemu ova zanimljiva fotografija i svjedoči. Led je dopreman drvenim saonicama upregnutim u konjske zaprege. Rezali su ga na tradicionalan način drvenim testerama i sjekirama, a koristio je za potrebe kavana, mesnica i kućanstava tijekom godine. Skladišten je u posebno ozidanim spremištima duboko u zemlju, a kupci su ga nosili u pletenim vrbovim košarama. Led je bio veoma dragocjen za organiziranje svadbenih veselja i igranki u domaćinovoj kavani, u glavnoj ulici u selu, nasuprot katoličke crkve.

U kavani su, osim igranki i zabava, sklapani poslovi, igrane su karte i vođeni važni sastanci, a tu se i trgovalo. Obitelji Imbrić u Boki, nažalost, danas više nema, jer su svi njezini članovi umrli, ali kuća i kavana s kompletnim inventarom ostale su sačuvane i danas su u vlasništvu hrvatske obitelji Meštrović, koja ih održava u autentičnom stanju i vrlo je ponosna na svoj posjed. Zanimljivo je kako obitelj Meštrović podrijetlo vodi iz Marije Bistrice, te da je ova obitelj u Banatu, točnije u Boki, izgradila obiteljski dom potpuno istog izgleda kao kuće na području Marije Bistrice. Od pamtivijeka ova se obitelj bavi poljoprivredom, a sada su priznati i poznati mesari. Ponosni su na svoje korijene i posao, a zadržali su sve obiteljske običaje, vjeru i tradiciju.

Važno je također istaknuti kako se u ovoj obitelji može pronaći bezbroj dokumenata, fotografija, nošnji i predmeta koji svjedoče o podrijetlu, ugledu, tradiciji i kulturi ove obitelji i hrvatskog naroda naseljenog u Banatu.

Anica Manger i Dražen Prćić

 

 

 

 

 

 

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

21.11.2024 - Predstavljanje knjige 'Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj'

Predstavljanje dvojezične knjige Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj – A magyarországi horvátok rövid története (Naklada Croatica, Budimpešta, 2022.) autora dr. sc. Dinka Šokčevića bit će u čitaonici Gradske knjižnice u Subotici u četrvtak, 21. studenoga, s početkom u 17 sati.

Predstavljanje knjige odvija se u organizaciji Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

21.11.2024 - Koncert klape More u Subotičkoj sinagogi

Koncert šibenske klape More pod bit će održan u četvrtak, 21. studenoga, u Subotičkoj sinagogi s početkom u 19 sati. Koncert će upotpuniti i nastup ansambla Hajo iz Subotice.

Ulaznice po promotivnoj cijeni od 500 dinara se mogu kupiti na porti Hrvatskog doma – Matice u Subotici, na adresi Preradovićeva 11, radnim danima od 10 do 15 sati. Više informacija na telefon +381 60 65 90 022.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika