Aktualno Aktualno

Pomoć za Ukrajinu i dalje potrebna

Kako smo u prošlom broju najavili, u nedjelju, 13. ožujka, bilo je prikupljanje novčane pomoći za izbjeglice i nastradale u Ukrajini. Novac se prikupljao u svim katoličkim crkvama na teritoriju Srbije i bit će proslijeđen Caritasu Srbije. Koliko je točno novca prikupljeno u Subotičkoj biskupiji nisu imali podatke, budući da se novac još uvijek prikuplja, ali pojedine župe su iznijele osobne podatke te je tako primjerice u župi Marija Majka Crkve u Subotici u nedjelju prikupljeno 108 tisuća dinara. Svi oni koji nisu, a žele pomoći to mogu učiniti i putem namjenskog računa Caritasa Srbije: Račun za donacije u RSD: 220-112163-96.

Prikupljena sredstva bit će proslijeđena Caritasu Ukrajine ili caritasima zemalja koje zbrinjavaju izbeglice u zavisnosti od potreba na terenu. Iz Caritasa Srbije poručuju kako je ukrajinskom stanovništvu, kako u domovini tako i u izbjeglištvu, potrebna pomoć, a Caritasovo osoblje i volonteri su na terenu od prvog dana i pružaju pomoć ljudima u potrebi.

Ovih dana trebao bi krenuti i kamion pomoći Caritasa Subotice, koji ovoga tjedna završava s prikupljanjima i donacijama u prvoj turi pomoći. Kako su rekli u subotičkom Caritasu, prikupljena je velika količina higijenskih potrepština i paketa s hranom, te je prikupljeno više od 2 milijuna dinara. Novac će biti uplaćen svjetskoj obitelji Caritasa, a roba će biti proslijeđena – prenesena Caritasu Mađarske čiji su volonteri također na granici Mađarske i Ukrajine i znaju što je potrebno na terenu. Računi za ovu namjenu su i dalje otvoreni, a pomoć je dobrodošla.

Ono što su u subotičkom Caritasu istaknuli jest velika potreba i na lokalu, pa ujedno pozivaju sugrađane da pomognu i lokalno stanovništvo.

Ž. V.

 

Najava događaja

25.04.2025 - Predstavljanje knjige »Djetinjstvo koje ne poznaješ« u Sonti

Predstavljanje knjige Djetinjstvo koje ne poznaješ Ruže Silađev bit će održano u petak, 25. travnja, u dvorani Doma kulture u Sonti. Početak je u 17 sati. Ovom prigodom bit će promoviran i dječji časopis Hrcko. Program organizira NIU Hrvatska riječ iz Subotice u suradnji s OŠ Ivan Goran Kovačić iz Sonte.

25.04.2025 - »Dalmatinske večeri« u HKC »Bunjevačko kolo«

HKC Bunjevačko kolo organizira i ove godine Dalmatinske večeri, koja će se održavati 25. i 26. travnja u dvorani Centra.  Manifestacija se sastoji iz kulturno-umjetničkog programa kao i gastro i turističke promocije Dalmacije. Obje večeri počinju u 19 sati.

Ove godine predstavit će se KUDŽ Filip Dević iz Splita (klapa i folkloraši) a domaća potpora bit će folklorni plesači i pjevači Bunjevačkog kola

Ulaznice, po cijeni od 500 dinara, moguće je rezervirati u uredu HKC-a Bunjevačko kolo, kontakt telefon: 024/556-898.

27.04.2025 - Subotička premijera »Stipanove princeze«

Dramski odjel HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice izvodi premijerno predstavu Stipanova princeza u nedjelju, 27. travnja, u subotičkom Narodnom kazalištu, na sceni Jadran, s početkom u 19.30 sati. Tekst i režiju potpisuje Marjan Kiš.

29.04.2025 - HGU: Večer sa solistima – maturantima

Hrvatska glazbena udruga Festival bunjevačkih pisama priređuje u utorak, 29. travnja, koncertnu večer sa solistima – maturantima subotičke Glazbene škole koja će biti održana u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici. Početak je u 19.30 sati. Cijena ulaznice je 400 dinara.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika