Tema Tema

Neformalni oblici obrazovanja

Riječ – projekt i izraz – projektno financiranje, godinama/desetljećima prisutni i provođeni u »naprednijim« zemljama, kod mnogih na ovim prostorima još uvijek predstavljaju neku vrstu nepoznanice. Iako uvelike zastupljeni, i dalje postoji uvriježeno mišljenje da je to nešto što je nedostižno, nepristupačno i previše komplicirano. Da to nije tako i da je mnogo toga »na dohvat ruke« ukoliko postoje ideje i volja za rad, primjer je HKPD Matija Gubec iz Tavankuta koje u posljednjih pet godina konstantno sudjeluje u raznim projektima Europske unije. Zahvaljujući njima se za »misto di sunce grli Bačku«, tavankutsku jabuku, slamarke, pa čak i za tavankutski pisak, nadaleko zna, a Tavankućani su voljni i spremni svoje stečeno iskustvo prenijeti i na druga okolna i za to »otvorena« naselja.

Aktualni projekti

Otvorenju tradicionalne uskrsne izložbe u Galeriji Prve kolonije naive u tehnici slame, upriličenoj pred ovogodišnji najveći kršćanski blagdan, među ostalim su prisustvovali dugogodišnji partneri/nositelji Erazmus+ projekata iz Zavoda Burja u Rimskim Toplicama u Sloveniji, u kojima Tavankućani sudjeluju od 2017. godine. O aktualnim projektima »Otvorene ruke« i »Mladi (z)eko«, menadžer za kulturu udruge Gubec Ivica Dulić kaže:

»Galerija Prve kolonije naive u tehnici slame ušla je u drugu godinu s projektom ‘Otvorene ruke’ u koji su uključene naše slamarke, Likovna galerija Vivoda iz Zagreba i Zavod Burja. Naša suradnja se među ostalim ogleda u razmjeni iskustava i održavanju zajedničkih radionica, gdje svaki put netko drugi predstavlja svoje aktivnosti. Ovaj projekt traje do rujna ove godine. Koncem prošle godine HKPD Matija Gubec započeo je s projektom 'Mladi (z)eko’, u koji je osim Burja i Vivode, uključen i Omladinski centar iz Celja. Ovaj projekt se tiče ekologije, tj. buđenja svijesti mladih o njoj. Naravno da se i slama smatra ekološkim proizvodom i ovdje je akcent na tome kako iskoristiti, odnosno reciklirati nešto što bi u nekom drugom slučaju završilo na otpadu. Partneri u Celju i Zagrebu će sa baviti reciklažom u pravom smislu te riječi, a kod nas će akcent biti na slami i na radu s mladima, odnosno buđenju svijesti kod njih da nije sve za smeće već se neke stvari mogu reciklirati i od tog materijala napraviti nešto korisno ili umjetnički vrijedno. Ovaj projekt traje dvije godine, znači do kraja 2023.«

Damir Hauptman, u ime Zavoda Burja, među ostalim je naveo kako je započela projektna suradnja s Tavankućanima:

»Institut Burja je nevladina organizacija iz Slovenije koja se bavi poboljšanjem socijalne inkluzije doseljenika iz različitih krajeva bivše Jugoslavije koji žive u Sloveniji. S HKPD-om Matija Gubec, u kojem smo pronašli kvalitetnog strateškog partnera, surađujemo već petu godinu i realiziramo skupa puno projekata, najviše u programima Erazmus+, a fokus nam je na osnaživanju mladih i obrazovanju odraslih.

Preko Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH tražili smo kontakte svih hrvatskih društava na Balkanu s kojima bismo mogli uspostaviti neku suradnju. Nakon što smo pisali na nekih oko 100 adresa, jedini koji nam se javio bio je predsjednik HKPD-a Matija Gubec Ladislav Suknović. Budući da smo u Tavankutu prepoznali jedinstven potencijal, počeli smo s njima suradnju u okviru programa Erazmus+

Direktorica Javnog zavoda Celjski omladinski centar Sonja Majcen, koja je također ovom prigodom boravila u Tavankutu, stručnjakinja je na polju omladinskog rada.

»Trenutno radimo na realizaciji lokalnog programa koji podrazumijeva izradu razvojnog strateškog dokumenta koji bi definirao razvoj omladinske politike u Celju. Tu smo zaključili da je pitanje ekologije i zaštite životnog okoliša veoma važno mladima. Zato smo ih pozvali da se uključe u naše akcije gdje će oni iz svoje perspektive napraviti akcije za nas malo starije. U tom smislu nam se i ovaj zajednički projekt pokazao kao veoma interesantan i koristan i voljeli bismo i mi putem umjetnosti, kako to čini HKPD Matija Gubec, pokrenuti kod mladih aktivizam u području ekologije«, ističe ona.

Dosadašnji i budući

Kako je već navedeno, HKPD Matija Gubec iz Tavankuta već pet godina sudjeluje u projektima programa Erazmus+, zahvaljujući suradnji sa slovenskim Zavodom Burja kao njihovim nositeljem.

O dosadašnjim i budućim aktivnostima u okviru ovog programa, predsjednik spomenutog tavanutskog Društva Ladislav Suknović kaže:

»Prva aktivnost koju smo imali je Međunarodna konferencija u okviru programa ‘Europa za građane – Manjinske organizacije u razmišljanju i oblikovanju budućnosti EU’, koja je 2017. održana u Sloveniji i koja se ticala tematike manjinskih udruga i njihove uloge u osnaživanju manjina u domicilnim državama. Bilo je zastupljeno više manjina i svaka je iz svog aspekta govorila o svom statusu i vizijama razvoja i očuvanja svog identiteta. Ovdje je partner bio HKPD Matija Gubec. Sljedeća aktivnost održana je 2018. kada započinje novi projekt ‘Europa za građane – Manjinske priče’, odnosno tzv. Manjinska mladinoteka, koja se bavila mobilnošću mladih. Glavni rezultat tog projekta bila je publikacija Manjinski kompas u kojem su navedeni svi problemi manjina u državama u kojima su one zastupljene te jedna brošura pod nazivom Naša kultura u našem mjestu gdje su mladi identificirali i predstavili turističke potencijale, odnosno destinacije u svom mjestu. Cilj je bio da mladi, kojima je u većini slučajeva cilj odlazak u europske zemlje, sagledavajući te potencijale, pokušaju unaprijediti život u svom mjestu, pronaći njegove kvalitete i prezentirati ih kao turistički potencijal. Osim toga, bila su snimljena tri filma koja su također radili mladi, i to iz Slovenije, Hrvatske i Srbije, i koji su kroz video materijal obradili sve te turističke lokacije. Ubrzo potom kreće aplikacija na već spomenuta dva projekta. Na onom koji nosi naziv ‘Otvorene ruke’ fokus je na rukotvorinama, a u njemu, osim mladih, sudjeluju i starije generacije u cilju da se sagleda sveukupna kvaliteta i potencijal pojedinih mjesta u kojima žive manjine i da se iz tog potencijala pokuša izvući ono najbolje i najkvalitetnije. Tu je i projekt ‘Mladi (z)eko’ koji se bavi ekološkim aspektima gdje smo se mi izuzetno dobro prepoznali. Ovdje smo kandidirali našu umjetnost u tehnici slame, smatrajući da je to dio naše kulturne baštine koji zaslužuje da bude predstavljen i kroz ekološke aspekte, imajući u vidu da se tu doista radi o jednom ekološkom materijalu i da pokušamo ovu umjetnost sagledati i s jednog drugog aspekta, a ne samo iz likovnog i manjinskog. Željeli smo pokazati da ekologija nije samo čišćenje određenih područja već da ona može predstavljati i nešto što je lijepo, kvalitetno i nešto što može biti predstavljeno i kroz umjetnost.«

Suknović dalje navodi buduće projekte Erazmus+ u kojima će sudjelovati tavankutsko Društvo:

»U bliskoj budućnosti planiramo projekt kandidiran preko Lokalne akcijske grupe (LAG) Sunčana ravnica, koji je zamišljen kao 'buduće perspektive znanja'. Želimo vidjeti koja su to znanja koja možemo prenijeti drugima, a ponajprije ona koja mi možemo usvojiti, imajući u vidu da su kod nas LAG-ovi jedna mlađa organizacijska kategorija koja uvelike postoji i funkcionira i u Hrvatskoj i u Sloveniji. Zato smo našim partnerima predložili da bi ta razmjena znanja nama bila od velike koristi i da želimo prenijeti kod nas sva njihova dobra iskustva i dobre projekte koje su oni realizirali u svojim sredinama. Ovo nam je jako važno, jer bismo kroz ovaj projekt izašli iz okvira Tavankuta i svoja iskustva i znanja prenijeli i u druga sela, imajući u vidu da je LAG Sunčana ravnica koncipirana tako da teritorijalno, osim Tavankuta, obuhvaća Mirgeš, Malu Bosnu, Đurđin, Žednik, Bikovo, Verušić i Orom.«

Na koncu, Suknović pojašnjava kakvi su to zapravo projekti Erazmus+:

»Riječ je o projektima Europske unije i oni imaju nekoliko elemenata. Najveći fokus je na mladima, na njihovom obrazovanju i mobilnosti. Međutim, njihova koncepcija je dovoljno široka da se tu mogu podvesti i neformalni oblici obrazovanja. U tom smislu, naš fokus je da budu zastupljene i starije generacije, jer smatramo da i one zaslužuju i imaju potrebu za određenom vrstom edukacije, obrazovanja, mobilnosti, razmjene iskustava...«

I. Petrekanić Sič

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

21.11.2024 - Predstavljanje knjige 'Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj'

Predstavljanje dvojezične knjige Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj – A magyarországi horvátok rövid története (Naklada Croatica, Budimpešta, 2022.) autora dr. sc. Dinka Šokčevića bit će u čitaonici Gradske knjižnice u Subotici u četrvtak, 21. studenoga, s početkom u 17 sati.

Predstavljanje knjige odvija se u organizaciji Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

21.11.2024 - Koncert klape More u Subotičkoj sinagogi

Koncert šibenske klape More pod bit će održan u četvrtak, 21. studenoga, u Subotičkoj sinagogi s početkom u 19 sati. Koncert će upotpuniti i nastup ansambla Hajo iz Subotice.

Ulaznice po promotivnoj cijeni od 500 dinara se mogu kupiti na porti Hrvatskog doma – Matice u Subotici, na adresi Preradovićeva 11, radnim danima od 10 do 15 sati. Više informacija na telefon +381 60 65 90 022.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika