Širom Vojvodine Širom Vojvodine

Ponosni čuvari svoga običaja

I ove godine 14. siječnja u prostorijama HKPD-a Matija Gubec u Rumi neoženjeni muškarci, kraljci, organizirali su plesnu zabavu. Tradicionalnoj igranci prethodio je ophod kraljaca, običaj koji se u Rumi prakticira više od jednog stoljeća i po kome su župljani ovoga mjesta specifični. Običaj je da se na blagdan Sveta tri kralja okupe kraljci, ukrašeni novogodišnjim ukrasima i zajedno posjećuju kućanstva u Rumi i okolici, pjevajući pjesmu Narodi nam se kralj nebeski, javljajući radosnu vijest o rođenju Isusa Krista. Nakon pjevanja pjesme domaćini ih darivaju kobasicama, vinom, rakijom i novcem. Od prikupljenih darova kraljci organiziraju igranku u prostorijama Društva.

Kontinuitet unatoč manjem broju

Kao specifičan običaj za ovo podneblje Srijema kraljci su uvršteni kao dio nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji.

»Drago nam je što su kraljci uvršteni u dio nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji, kao jedinstven tradicionalni običaj koji se prakticira uoči blagdana Sveta tri kralja. Običaj kraljaca u Rumi postoji od davnina. Naši djedovi su nam pričali o tom običaju, prenosili su svoja iskustva s koljena na koljeno i on se nikada nije prekidao, pa čak ni u vrijeme pandemije koronavirusa. Kad sam prije deset godina išao pjevati s kraljcima, bilo nas je 17-18. Sada je taj broj nažalost puno manji, uglavnom zbog općeg odljeva stanovništva, ali je važno da se običaj kontinuirano provodi, da ga mladi prihvaćaju i da kraljce obitelji s radošću dočekuju», kaže predsjednik rumske udruge Zdenko Lanc.

Isto kao prije

Bernardo Lanc jedan je od starijih članova udruge koji je išao pjevati s kraljcima kao dječak.

»Običaji se nisu bitno mijenjali u odnosu na vrijeme kada sam ja bio kraljac, ali nas je bilo puno više, 20 a nekad i 30. Bilo je i puno više katoličkih obitelji u Rumi. Pripremali smo se 5-6 dana ranije i 5. siječnja smo odlazili pjevati. Polazili smo iz crkve, što je i danas običaj, a onda smo nastavili obilaziti obitelji. Podijelili bismo se u dvije skupine. Jedna skupina je odlazila u desnu, a druga u lijevu stranu ulice. Obitelji su nas darovale parom kobasica i s nešto novca. Nakon obilaska obitelji, prebrojili bismo novac i kobasice. Poslije toga bismo slavili i družili se, a nakon 5-6 dana bismo častili naše cure na igranci. U tome je jedina razlika u odnosu na današnje vrijeme, kada kraljci organiziraju igranku i časte sve članove udruge«, istaknuo je Lanc i dodao da mu je drago što se taj običaj održao sve ove godine i što se tradicija kraljaca nikada nije prekidala.

Iskustva kraljaca

»Već šesnaest godina idem s kraljcima. Počeo sam kao dijete sa starijima i svidjelo mi se. Složna smo družina i imamo lijepa iskustva u posjetima obitelji. Župljani su nas i ove godine lijepo ugostili. Kad dođemo u kuću, dočekaju nas otvorenih vrata. Tu otpjevamo pjesmu, domaćini nas posluže, daju nam kobasicu ili novac. Taj običaj mi puno znači prvenstveno zbog očuvanja jedne lijepe tradicije i druženja. Kada sam počeo ići s kraljcima bilo nas je oko 30, a ove godine samo nas 5. Nadam se da će nas idućih godina biti puno više«, kaže Ivan Buzaš.

Viktor Kolarić je ove godine bio najmlađi kraljac.

»Bilo mi je lijepo i drago mi je što sam ove godine išao pjevati s kraljcima. Svi u mojoj obitelji su bili kraljci. Slušajući njihova iskustva i ja sam izrazio želju nastaviti tu lijepu tradiciju. Bilo mi je veoma zanimljivo. To je za mene jedno novo iskustvo, prilika za druženje i očuvanja našeg lijepog običaja.«

Nakon blagoslova prostorija Društva rumskog župnika mons. Josipa Ivešića, uslijedila je zabava uz tamburaški orkestar Ladan špricer iz Golubinaca i posluženje: domaće kobasice koje su kraljci prikupili prilikom posjeta obiteljima i neizostavno domaće vino.

S. D.

 

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika