Kultura Kultura

In memoriam: Mirjam Pančić (1942.-2023.)

Nakon duge i teške bolesti, jutros je u Subotici, u 81. godini života i u 57. godini redovništva, preminula časna sestra, orguljašica i zborovoditeljica Mirjam (Julijana) Pančić.

Rođena je 6. srpnja 1942. godine u Žedniku. Nakon osnovne škole u Žedniku, s 15 godina otišla je u zagrebački samostan Sestara Naše Gospe. Na tu su odluku utjecale časne sestre koje su službovale u Žedniku, a koje su u njeno selo stigle kad je imala deset godina. Za redovnicu Družbe sestara Naše Gospe zaredila se 1966. godine. Bila je i nadstojnica samostana Sestara Naše Gospe u Subotici.

U Zagrebu je otkriven njezin glazbeni dar. Tako je Mirjam Pančić ondje završila srednju glazbenu školu Vatroslava Lisinskog za teoretske predmete i flautu. Poslije je završila Muzičku akademiju u Zagrebu na teorijskom smjeru za nastavnicu. Usporedno je učila svirati orgulje.

Iste godine kada se zaredila, 1966., postala je orguljašica u Subotici, u crkvi Uskrsnuća Isusova, a od 1973. do kolovoza 2012. kada je umirovljena, bila je orguljašica u katedrali svete Terezije u Subotici.

Godine 1973. osnovala je katedralni zbor, prigodom priprema za proslavu 200. obljetnice početka gradnje crkve sv. Terezije Avilske, danas katedrale-bazilike. Zbor je 1980. godine dobio ime Katedralni zbor Albe Vidaković, u spomen na glazbenoga velikana podrijetlom iz Subotice. Katedralnim zborom ravnala je do kolovoza 2012. godine. Zbor je surađivao s mnogim glazbenicima i vokalnim solistima a najvažnija im je bila suradnja s Milanom Asićem i Subotičkim tamburaškim orkestrom pod vodstvom Stipana Jaramazovića. Godine 1990. pokrenula je Božićni koncert Katedralnog zbora Albe Vidaković i STO-a, čija tradicija održavanja u Subotici traje i danas.

Utemeljiteljica je godišnje smotre dječjih župnih zborova Subotičke biskupije Zlatna harfa čija je koordinatorica bila od osnutka te manifestacije, 1986., do 2008. godine.

Dobitnica je nagrade Pro urbe 2002. godine, za njeno djelovanje na liturgijskocrkvenom polju, osnivanje i vođenje Katedralnog zbora Albe Vidaković i za dugogodišnje organiziranje Zlatne harfe.

Katedralni zbor Albe Vidaković je za desetu obljetnicu djelovanja 1983. dobio Povelju posebnoga apostolskoga blagoslova od Svetog Oca Ivana Pavla II. a za dvadesetu obljetnicu 1993. dobiva Antušovu nagradu Katoličkog instituta za kulturu, povijest i duhovnost Ivan Antunović iz Subotice.

Nakon što je prestala voditi Katedralni zbor, s. Pančić osnovala je i vodila zbor sv. Cecilije koji je djelovao pri Franjevačkoj crkvi u Subotici.

Tijelo pokojnice s. Pančić bit će u četvrtak, 26. siječnja, u 12 sati izloženo u Peić kapelici na Bajskom groblju, gdje će biti sahrana u 15 sati, a potom sv. misa zadušnica u crkvi Isusova Uskrsnuća.

H. R.

Najava događaja

07.09.2024 - »Sastali se alasi i bećari«

KUDH Bodrog organizira tradicionalnu manifestaciju »Sastali se alasi i bećari« u Monoštoru, u subotu, 7. rujna, u dvorišnom prostoru Kuće časnih sestara, s početkom u 18 sati. Konzumacija ribljeg paprikaša za sve sudionike manifestacije bit će upriličena u Domu kulture.

Manifestacija je posvećena očuvanju tradicijskog načina kuhanja ribljeg paprikaša koji je specifičan za prostor Gornjeg Podunavlja. Sastavni dio manifestacije je i populariziranje bećarca kao originalnog šokačkog glazbenog izričaja.

15.09.2024 - Lira naiva

PETROVARADIN – Susret hrvatskih pučkih pjesnika pod nazivom Lira naiva 2024. bit će održan u nedjelju, 15. rujna u Petrovaradinu u organizaciji Hrvatske čitaonice i Bunjevačko-šokačke knjižnice Ivan Kujundžić pri Katoličkom društvu Ivan Antunović iz Subotice. Kako najavljuju organizatori za susret se priprema nova knjiga izabranih stihova pjesnika koji su poslali svoje pjesme.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika