Kultura Kultura

U čast požeškoj »kraljici instrumenata«

Povodom 25 godina od osnutka Požeške biskupije i ređenja njezinog prvog biskupa msgr. dr. Antuna Škvorčevića, orguljaš Alen Kopunović Legetin objavio je izdanje Cantantibus Organis u nakladi zagrebačkog Croatia recordsa. Kopunović Legetin jedan je od vodećih hrvatskih orguljaša, inače podrijetlom iz Subotice.

Kao i na svojem diskografskom prvijencu Portret kraljice iz 2011., objavljenom također za Croatia records, ovaj glazbenik slušateljima nastoji predstaviti mogućnosti orgulja požeške katedrale sv. Terezije Avilske, gdje je, valja i to dodati, godinama bio orguljaš i pontifikalni zborovođa. U pitanju su orgulje njemačkog majstora Wolfganga Eisenbartha iz 2007. godine, koje prema mišljenju stručnjaka predstavljaju jedan od najboljih instrumenata te vrste u srednjoj i istočnoj Hrvatskoj.

Osebujni tonski izraz

»U svom osebujnom tonskom izričaju orgulje požeške katedrale su dragocjeni instrument čijim se sviranjem u liturgiji uzdiže slava Bogu, a koncertnim izvedbama najzahtjevnije orguljaške literature očituju svoju širinu glazbenog izraza 'kraljice instrumenata'«, navodi Kopunović Legetin.

Na CD-u se nalazi 16 skladbi skladatelja kao što su Bach i Händel, ali i Dubois, Demessieux, Corelli, Guilmant, Dallier, Gigout, Bédard, Maria Theresia von Paradis te dva hrvatska skladatelja Stanislav Preprek (Pastirsko kolo) i Josip Prajz (praizvedba djela Sursum Corda).

»Ovaj nosač zvuka posvećujem ponajprije požeškom biskupu msgr. dr. Antunu Škvorčeviću, zatim Požeškoj biskupiji, te svim crkvenim glazbenicima koji djeluju na području Požeške biskupije kao poticaj i zahvala Bogu za dar glazbe, kroz koju pjesmom i sviranjem uzdižemo duše Bogu. Zahvaljujem Požeškom stolnom Kaptolu sv. Petra na ustupanju termina za snimanje, katedralnom župniku Mariju Večeriću na asistiranju tijekom snimanja, Ministarstvu kulture i medija Republike Hrvatske te producentu i ton majstoru Damjanu Piroviću«, riječi su Kopunovića Legetina.

»Skladbe dodiruju cijelu liturgijsku godinu u stilskoj lepezi od 17. do 21.stoljeća glazbenog izričaja u tematskom skladu koji, fokusiran na Riječ koju slavi, ostaje usmjeren na njeno bogatstvo pretočeno u neponovljiv doživljaj veličanstvenih i raskošnih zvukova 'kraljice instrumenata' … Ono što objedinjuje sve autore i skladbe naznačeno je riječju naziva albuma Cantantibus koje se u svakoj skladbi uočava kao misao vodilja. Autor ne samo da svira već i pjeva-cantantibus sve uratke čineći da svako djelo odiše spontanošču, neposrednošću, plemenitom jednostavnošću, lakoćom i muzikalnošću koje dolazi nadahnućem zova Logosa kojeg autor iznosi iz trezora srca gdje je ta Riječ duboko nastanjena«, zapisao je, među ostalim, o ovom albumu izv. prof. art. i mag. komp. crkvene glazbe Blaženko Juračić.

Album Cantantibus Organis dostupan je po cijeni od 10,50 eura na svim prodajnim mjestima Croatia recordsa te na webshopu.

Portret glazbenika

Alen Kopunović Legetin (Subotica, 1974.), osnovnu i srednju glazbenu naobrazbu stekao je u Subotici (maturirao teoretski i klavirski odjel) a diplomirao 1997. na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u razredu prof. Ljerke Očić. Za vrijeme studija bio je stalni orguljaš crkve Dječačkoga sjemeništa na Šalati te orguljaš Crkve sv. Marka na Gornjemu gradu u Zagrebu. Tijekom studija nagrađen je Rektorovom nagradom Sveučilišta u Zagrebu. Studijske godine 1998/99. usavršavao se na znamenitom Sveučilištu Mozarteum u Salzburgu, u razredu prof. Elisabeth Ullmann, a 2004/05. na Papinskome Institutu za crkvenu glazbu u Rimu: kao vanjski student, smjer liturgijska glazba u maestra Valentina Miserachsa, te orgulje u maestra p. Thea Fluryja.  

Od 1999. do 2016. djeluje kao orguljaš i zborovođa u Crkvi sv. Lovre u Požegi, pontifikalni zborovođa i orguljaš u Katedrali, umjetnički voditelj Požeških orguljaških večeri, i dirigent HKUD-a Vijenac Požega. Gostuje kao solist ili uz orkestre: F. Poulenc: Koncert za orgulje i gudače uz Zadarski komorni orkestar;  S. Barber: Toccata Festiva uz Orkestar Hrvatske vojske; A. Guillmant: Symphonie no.1 uz orkestar Hrvatske vojske u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu)  na festivalima: Zagrebački ljetni festival, Glazbene večeri u Sv. Donatu, Rapske večeri, Varaždinske barokne večeri, Požeške orguljaške večeri, Osorske glazbene večeri, Makarsko kulturno ljeto, Festival sv. Marka, Ciklus koncerata Orgulje Heferer, Ars Organi Sisciae, Organum Histriae. Nastupao u gotovo svim hrvatskim katedralama, a od nastupa u inozemstvu valja istaći koncert u Beču (Schubert Kirche),  Budimpešti (Bazilika sv. Matije i Stjepana),  Rimu (Bazilika sv. Petra),  Beogradu (Katedrala), Kotoru,  Subotici (Katedrala), Ljubljani (Dvorana filharmonije) i Cardiffu (St David's Hall), Katedrala u Münchenu. 

Kao dirigent ravnao je izvedbama duhovnih kantata i misa:  Bach (Magnificat), Pergolesi (Stabat Mater), Charpentier (Te Deum), Gounod (Misa Sv. Cecilije),  Handel (Psalam 112), Bach (Oster oratorium),  Händel - integralna izvedba oratorija Messiah, gdje je nastupio kao čembalist i dirigent. Nastupa i kao korepetitor te komorni glazbenik uz instrumentaliste i vokalne soliste te ima uspješnu suradnju s muškim klapama Stine i Leggero za koje aranžira i sklada. Bavi se i skladanjem liturgijske i duhovne glazbe ( Mise, Moteti, Psalmi,) Član je Tria Fiat lux uz Josipu Lončar - sopran i Daria Teskeru na trublji s kojima izvodi barokni repertoar za sopran i trublju uz continuo. Član je vokalno-instrumentalnog sastava Capella Lignum (Festivalskog ansambla ciklusa koncerata u Drvenim  kapelama  Sancta Barbara) koji čine Josipa Lončar sopran, Jelena Ilčić oboa i Istvan Matay fagot.

Solistička kompaktna ploča Portret Kraljice objavljena je 2011. u izdanju Croatia Recordsa. Godine 2020. godine u izdanju izdavačke kuće Aulos, izišla je kompaktna ploča Hrvatski glazbeni barok, snimka live koncerta sa Varaždinskih baroknih večeri, gdje je nastupio kao čembalist i orguljaš uz proslavljenu primadonu i umjetnicu Dunju Vejzović. Bio je član žirija županijskih i državnih natjecanja orguljaša.  

U Subotici mu je 1998. dodijeljena Antušova nagrada za promicanje kulture bačkih Hrvata. Godine 2010. uručena mu je Godišnja nagrada grada Požege za doprinos glazbenoj kulturi, a 2013. povelja Oratorijskoga društva crkve Svetoga Marka iz Zagreba, kojom je proglašen počasnim članom.

Od veljače 2017. do rujna 2020. bio je orguljaš i zborovođa u župi Blagovijesti - Navještenja Gospodinova u Zagrebu, gdje je uvelike podigao razinu liturgijskog pjevanja i koncertnih događanja u Vrbanima tijekom liturgijske godine.

D. B. P.

 

Najava događaja

07.09.2024 - »Sastali se alasi i bećari«

KUDH Bodrog organizira tradicionalnu manifestaciju »Sastali se alasi i bećari« u Monoštoru, u subotu, 7. rujna, u dvorišnom prostoru Kuće časnih sestara, s početkom u 18 sati. Konzumacija ribljeg paprikaša za sve sudionike manifestacije bit će upriličena u Domu kulture.

Manifestacija je posvećena očuvanju tradicijskog načina kuhanja ribljeg paprikaša koji je specifičan za prostor Gornjeg Podunavlja. Sastavni dio manifestacije je i populariziranje bećarca kao originalnog šokačkog glazbenog izričaja.

15.09.2024 - Lira naiva

PETROVARADIN – Susret hrvatskih pučkih pjesnika pod nazivom Lira naiva 2024. bit će održan u nedjelju, 15. rujna u Petrovaradinu u organizaciji Hrvatske čitaonice i Bunjevačko-šokačke knjižnice Ivan Kujundžić pri Katoličkom društvu Ivan Antunović iz Subotice. Kako najavljuju organizatori za susret se priprema nova knjiga izabranih stihova pjesnika koji su poslali svoje pjesme.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika