Projekti za razvoj turizma
Nastavljajući niz tekstova u kojima razgovaramo s predstavnicima udruga i organizacija koje su dobile sredstva putem natječaja prekogranične suradnje hrvatskog Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, ovoga puta pratimo status provedbe udruge Hrvatske kulturne udruge Antun Sorgg iz Vajske (partner Općina Andrijaševci) te Centra za istraživanja i studije turizma (partner Kulturno-razvojni centar Općine Bilje).
Radi podsjećanja, za Hrvate u Srbiji izdvojeno je 530.000 eura, ali će naredne godine taj iznos, kako je najavljeno, biti povećan na dva milijuna eura.
Završetak dva ljetnikovca u Vajskoj
HKU Antun Sorgg je sa svojim partnerom dobila sredstva za projekt »Revitalizacija Šokačke kuće Vajska i poboljšanje javne turističke infrastrukture u Općini Andrijaševci – faza II«. Razgovarajući s Mladenom Šimićem, predsjednikom udruge, imali smo uvid u trenutačni napredak u provedbi samoga projekta. Budući da je projekt nastavak prošlogodišnje suradnje između dviju organizacija, Šimić ističe zadovoljstvo što se pokazalo kako su našli stabilnog i pouzdanog partnera u Općini Andrijaševci. Sorgg je dobio 14.000 eura za završetak dva ljetnikovca koja su inicijalno podignuta zahvaljujući prošlom projektu.
»Trenutačno se stavlja izolacija, uvedena je struja, okrečeni su zidovi, stavljena je lamperija na opšave, a čekaju se još prozori i vrata. U provedbi prošlog projekta smo započeli radove na ljetnoj kuhinji. Postavili smo nastrešnicu, betonirali smo pod, a ovoga momenta nam majstori rade na zidanju pečenjare i krušne peći. Bit će postavljena sudopera, radni stol i novi šporet na drva. Sve se radi u starinskom stilu, jako smo uzbuđeni i čekamo završetak radova«, kaže Šimić. Prošlim projektom su završili i ured udruge koja se nalazi u okviru Šokačke kuće.
Šimić ističe koliko im je ovakav vid potpore matične domovine bitan, jer bez dodijeljenih sredstava udruga ne bi mogla provesti kapitalne investicije poput ove. Planiraju u okviru svojeg djelovanja baviti se i turizmom te napravljene ljetnikovce staviti u funkciju izdavanja smještajnih kapaciteta za prenoćište kako bi udruga osigurala neki vid samoodrživosti.
»Vukovarsko-srijemska županija nam je omogućila kupovinu placa pored naše Šokačke kuće, stoga planiramo proširiti cijelu priču oko udruge. Planova ima za još mnogo natječaja, raditi na Šokačkoj kući nije lak, a ni jeftin posao. Želimo staviti nove šalukatre, popločati dvorište na starinski način, ima mnogo ideja, ali ne i dovoljno sredstava kojima bi te ideje pretvorili u djelo«, navodi Šimić.
Istakao je on i potporu Hrvatskog nacionalnog vijeća, jer bez krovne institucije ovakve projekte ne bi bilo moguće ostvariti.
Ban Jelačić – turistička poveznica
»Stvaranje uvjeta za valorizaciju spomen doma bana Josipa Jelačića«, projekt je Centra za istraživanje i studije turizma iz Novog Sada i Kulturno-razvojnog centra Općine Bilje. Ukupna dodijeljena sredstva su 24.000 eura, dio koji pripada Centru je 17.600.
Milan Ćulić iz Centra kaže kako su napravili set konzultativnih sastanaka i imaju svakodnevnu komunikaciju s Fondacijom bana Josipa Jelačića. U cijeli projekt su uključili profesoricu Romanu Lekić iz Hrvatske, eksperticu za kreiranje turističkih ruta te jednu od najvećih znalaca lika i djela bana Josipa Jelačića u Hrvatskoj.
Ćulić smatra da su lijepo posloženi potrebni ulazni elementi za kvalitetno provođenje planiranih turističkih kampanja na društvenim mrežama.
»Kampanja podrazumijeva priče koje se odnose na lik i djelo bana Jelačića, koje trebaju biti ispraćene fotografijama i video zapisima koje smo pripremili. Odnose se na Petrovaradin kao destinaciju, na cijelu mikrolokaciju koja treba postati jedan od ključnih elemenata kulturne rute koja će se kroz ovaj projekt predložiti«, kaže Ćulić.
Krajem rujna i tijekom listopada održat će se set obuka i edukacija na kojima će se, kako navodi Ćulić, definirati nekoliko ključnih ulaznih elemenata vrijednosti na osnovu kojih ovaj brend treba biti vizualiziran i sutra dobiti svoj set boja, slogan, nešto pomoću čega će biti prepoznatljiv kao turistička ruta.
»Kolega Darko Polić nam je preporučio jednog od poznatijih gastronoma na teritoriju zapadnog Balkana kojem će zadatak biti stvaranje jedinstvenih recepata koji se vezuju za period postojanja bana Jelačića. Hoćemo napraviti poveznicu kao što se u Zagrebu štrukle, koje su nadaleko poznate, vezuju se za brend Josipa Broza Tita i predstavljaju jedan regionalni specijalitet. Tako i mi hoćemo to nešto što je gastronomski jedinstveno, prosto da utkamo u prijedlog rute. Finale našega rada će svakako biti završni događaj gdje ćemo okupiti razne turističke organizacije. Cilj nam je predstaviti rutu bana Josipa Jelačića na način da Novi Sad bude dodatno prepoznat od strane hrvatskog tržišta kao destinacija na kojoj se nalazi kulturno-povijesno naslijeđe hrvatske zajednice. Izuzetno nam je drago što smo dobili povjerenje provesti naše zamisli. Želimo stvoriti dvodnevnu ili trodnevnu rutu koja će biti usmjerena prema tržištu Hrvatske. Planiramo potpisati memorandum između organizacija iz dvaju država koje će fizički provoditi taj program dovođenja turista i tako utjecati na unaprjeđenje konkurentnosti turizma i dobrosusjedskih odnosa, što turizam treba i predstavljati«, ističe Ćulić.
I. U.