Tema Tema

Rast broja turista, ali udio i dalje neznatan

Kakav je odnos Srbije i Hrvatske nerijetko je tema našega tjednika. Bavimo se njime i ovoga puta, ali ne onim političkim već gospodarskim, odnosno turističkim. S obzirom na to da je rujan mjesec kada se godišnji odmori završavaju, a turističke organizacije zbrajaju i analiziraju turističku posjećenost, i mi smo usporedili koliko su ove godine turisti iz Srbije birali Hrvatsku za svoju destinaciju i obratno – je li turistima iz Hrvatske bila privlačna Srbija.

U Hrvatskoj najviše gostiju u srpnju

Prema podacima Hrvatske turističke zajednice (HTZ) i Turističke organizacije Srbije (TOS), broj turista između Srbije i Hrvatske ove godine bilježi rast, čak i u odnosu na rekordnu turističku 2019., s tim da je on duplo veći kada su u pitanju turisti iz Hrvatske koji posjećuju Srbiju. Iako raste broj turista iz Hrvatske koji posjećuju Srbiju, i dalje više turista iz Srbije posjeti Hrvatsku negoli obratno.

U dosadašnjem dijelu godine, od 1. siječnja do 1. rujna turisti iz Srbije u Hrvatskoj su ostvarili 204.000 dolazaka i 1,3 milijuna noćenja, što u odnosu na lani predstavlja rast od 12 posto u dolascima i 10 posto u noćenjima. Što se tiče dolazaka turista iz Hrvatske u Srbiju, prema dostupnim podacima za razdoblje od 1. siječnja do 1. kolovoza, broj dolazaka je 56.802 i 120.346 noćenja, što u odnosu na prošlu godinu predstavlja rast od 26 posto u dolascima i 21 posto u noćenjima.

Turisti iz Srbije duže se zadržavaju u Hrvatskoj negoli turisti iz Hrvatske u Srbiji. Prosječna dužina boravka ove godine hrvatskih turista u Srbiji je 2,1 noć, dok je srbijanskih u Hrvatskoj tri puta duža: 6,3 noći.

Hrvatski turisti u Srbiji i srbijanski u Hrvatskoj prisutni su tijekom cijele godine, a najviše noćenja ostvaruju tijekom ljeta u Hrvatskoj i ljeta i zime u Srbiji. Prema podacima HTZ-e, u srpnju su turisti iz Srbije ostvarili 51.418 dolazaka i 401.364 noćenja, što u odnosu na lani predstavlja rast od 6 posto u dolascima i noćenjima, dok su u kolovozu ostvarili 48.000 dolazaka i 412.000 noćenja, što u odnosu na lani predstavlja rast od 10 posto u dolascima i 6 posto u noćenjima.

Prema dostupnim podacima za ovu godinu, srbijanski turisti u Hrvatskoj čine svega 1,2 posto svih turističkih dolazaka, dok kod noćenja zauzimaju 1,5 posto prometa. Vrijednosti su nešto veće kod udjela hrvatskih turista u Srbiji, jer čine 6,6 posto u odnosu na broj ukupnih dolazaka i 5,6 posto noćenja.

U Srbiji najprivlačniji gradski turizam

Turisti iz Srbije najčešće u Hrvatskoj posjećuju Istru, dok su turisti iz Hrvatske u Srbiji najbrojniji u Beogradu i Vojvodini.

Tijekom prvih osam mjeseci turisti iz Srbije u Hrvatskoj najviše noćenja ostvarili su u Istri (370.854), Splitsko-dalmatinskoj (244.816), Primorsko-goranskoj (206.602), Dubrovačko-neretvanskoj (123.500) te Zadarskoj županiji (113.740), podaci su HTZ-e.

Iz TOS-e navode da Hrvati najviše dolaze u Beograd i Vojvodinu te da posebno posjećuju festival Exit. Ističu i da su dosta prisutni i na Kopaoniku, pogotovo turisti iz istočnih dijelova Hrvatske.

Gledano po dobnim skupinama, iz HTZ-e kažu kako su tijekom prvih osam mjeseci najviše noćenja ostvarili turisti iz Srbije u dobi 35-44 godina (265.713), zatim oni u dobi 45-54 godina (230.748) te oni u dobi 25-34 godina (187.193). Iz TOS-e navode da u Srbiju dolaze mladi i osobe srednjih godina iz Hrvatske – od 25 do 50 godina.

Kada je najzastupljenija vrsta turizma u pitanju, ove dvije države se razlikuju – u Hrvatskoj je to odmor vezan uz more, dok je u Srbiji gradski.

»Prema posljednje dostupnim informacijama iz Tomas istraživanja iz 2019. godine, glavni motivi odmorišnih putovanja za turiste iz Srbije su more, touring (sightseeing), priroda, kultura i umjetnost te posjeti gradovima (city break)«, ističu iz HTZ-e.

»Najzastupljeniji oblik turizma kod hrvatskih turista u Srbiji su gradski turizam, manifestacijski, aktivni odmor«, podaci su TOS-e.

Iz Srbije 1,2 posto dolazaka

Iako broj turista raste, njihov udio u ukupnom turističkom prometu i jedne i druge države je i dalje mali. Prema dostupnim podacima za ovu godinu, srpski turisti u Hrvatskoj čine svega 1,2 posto svih turističkih dolazaka, dok kod noćenja zauzimaju 1,5 posto prometa. Vrijednosti su nešto veće kod udjela hrvatskih turista u Srbiji jer čine 6,6 posto u odnosu na broj ukupnih dolazaka i 5,6 posto noćenja.

Najviše stranih turista u Srbiju ove godine došlo je iz Rusije, Turske, Sjeverne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Rumunjske, Crne Gore i Bugarske. U Hrvatsku je ove godine najviše turista došlo iz Njemačke, Slovenije, Poljske i Austrije.

U Hrvatskoj je od 1. siječnja do 1. rujna ukupno zabilježeno više od 16 milijuna dolazaka i 88,5 milijuna noćenja, a u Srbiji od 1. siječnja do 1. kolovoza skoro 859.000 dolazaka i 2,1 milijun noćenja. Okvirno, s obzirom na to da se podaci ne mogu do kraja uspoređivati jer nije isto razdoblje, Hrvatska je u odnosu na Srbiju ove godine imala 19 puta više turista.

J. D. B.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika