Aktualno Aktualno

Čestitka ministra Žigmanova povodom praznika hrvatske zajednice u Srbiji

Povodom današnjeg praznika Hrvata u Republici Srbiji – 16. listopada, dana rođenja bana Josipa Jelačića, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog na čelu s ministrom Tomislavom Žigmanovim čestitalo je pripadnicima hrvatske zajednice i njihovim institucijama nacionalni praznik.

U čestitki se podsjeća kako je ban Josip Jelačić rođen u Petrovaradinu 16. listopada 1801. godine. Njegovo društveno i političko djelovanje kao bana Trojedine Kraljevine imalo je brojne pozitivne posljedice ne samo za Hrvate nego je bilo blagotvorno i po srpski narod te »predstavlja svijetlu točku u odnosima Srba i Hrvata i zaslužuje zajedničko dostojno poštovanje«. Dio rodne kuće bana Jelačića u Petrovaradinu, zahvaljujući financijskoj podrški državnog vrha na čelu s tada predsjednikom Vlade Aleksandrom Vučićem, otkupljen je i 2020. godine darovan Hrvatskom nacionalnom vijeću na korištenje. Trenutno su u tijeku radovi na obnovi prostora, koju financira Vlada Autonomne pokrajine Vojvodine i Grad Novi Sad.

Nadalje, navodi se kako je broj Hrvata u Republici Srbiji prema popisu iz 2022. godine 39.107, a status nacionalne manjine, budući da su u vrijeme socijalističkog društvenog uređenja imali status konstitutivnog naroda, stekli su usvajanjem Zakona o manjinama iz 2002. godine, čime se svrstavaju u grupu tzv. novih nacionalnih manjina. Više od ¾ pripadnika živi na teritoriju AP Vojvodine, znatan broj ih živi u Beogradu te u drugim većim gradovima u Srbiji. Zajednica je koja bilježi najveći demografski pad u proteklih 40 godina. Teritorijalno su izuzetno disperzirana zajednica – ni u jednoj jedinici lokalne samouprave nisu ni u relativnoj većini. Grad Subotica njihov je obrazovni, kulturni i politički centar. Najveći dio Hrvata je rimokatoličke vjeroispovijedi.

Tijekom povijesti, Hrvati u Srbiji sačuvali su nacionalni identitet, a u proteklih 20 godina uspjeli su uspostaviti respektabilnu manjinsku nacionalnu infrastrukturu. Najrazvijenije područje rada je prostor kulture – više od 40 društava, 30-ak objavljenih knjiga godišnje, imaju znanstveni i časopis za književnost. S ponosom ističu kako je najcitiraniji znanstvenik u Srbiji – akademik Ivan Gutman iz Sombora, pripadnik hrvatske zajednice. O informiranju na hrvatskom jeziku brine tjednik Hrvatska riječ, 15-o minutni dnevni informativni program na Radio-televiziji Vojvodina, dvije polusatne emisije tjedno na Trećem programu Radio Novog Sada, te nekoliko listova u okviru Katoličke crkve i kulturnih društava. Obrazovanje se odvija od vrtića do srednje škole, u nekoliko škola na teritoriju Grada Subotice i Monoštora, a službena uporaba hrvatskog jezika i pisma je u institucijama AP Vojvodine, Gradu Subotica i 15-ak naseljenih mjesta. O svemu tome brine Nacionalni savjet hrvatske zajednice u Republici Srbiji, a političku artikulaciju interesa provodi najjača politička stranka Demokratski savez Hrvata u Vojvodini.

»Vlasti u Republici Srbiji, Autonomnoj pokrajini Vojvodini te jedinicama lokalne samouprave i dalje će posvećeno raditi na osiguravanju svih potrebnih preduvjeta – od dosljedne primjene zakona, preko materijalno-financijskih sredstava do manjinskih senzitivnih politika – kako bi Hrvati u Republici Srbiji uspješno nastavili razvijati svoje nacionalne institucije, čuvali i razvijali svoj nacionalni identitet te gradili perspektivu pripadnika ove zajednice«, zaključuje se u čestitki koju potpisuje ministar za ljudksa i manjinska prava Tomislav Žigmanov.

H. R.

 

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika