Kultura Kultura

»Klapim dužijancu bili salaša«

U Galeriji Hrvatskog kluba Augusta Šenoe u Pečuhu prošloga tjedna, 18. travnja, otvorena je izložba fotografija Ivana Ivkovića Ivandekića pod nazivom Klapim dužijancu bili salaša. Na izložbi je prikazano 18 fotografija preko kojih su se posjetitelji mogli upoznati sa sadržajima dužijance, od salaša gdje je nastala kao obiteljski običaj, obiteljskog risa, blagoslova žita, Tijelova, drugih manifestacija koje čine dužijancu te fotografija preko kojih se vidi njezin razvoj od početka do današnjih dana. Fotografije su nastajale tijekom više od 25 godina.

Čuvati naslijeđe

Izložbu je otvorila ravnateljica Neprofitnog poduzeća za kulturu, informativnu i izdavačku djelatnost Croatica iz Budimpešte Tímea Šakan-Škrlin. Poruka fotografija, kako je istaknula, jest da trebamo poštovati ono što imamo, što smo naslijedili, ali i da to moramo prenijeti budućim generacijama.

»Ovo što ovdje vidite nisu samo slike, to je i neka priča. Unatoč modernizaciji, promjenama u našim životima i društvima, vrijednosti koje nosimo u srcu ne smijemo zaboraviti«, rekla je Šakan-Škrlin.

Moto Ivandekićeva rada je »slikam ono što nestaje, to se danas može samo klapiti (sanjati, snivati)«. Osim bavljenja fotografijom, snima i video zapise te piše šaljive tekstove i objave na Facebooku, a svojim uradcima promovira kulturu, nošnju, običaje i govor bunjevačkih Hrvata iz Bačke.

»Dužijanca je nastala u obitelji i na fotografijama se može vidjeti kako se razvijala. Mislim da je dužijanca koju danas organizira Udruga bunjevačkih Hrvata Dužijanca dostigla najvišu razinu. Pišem na bunjevačkoj ikavici, jer ne nestaju samo ovi običaji već se i taj dijalekt danas mora čuvati. Poznat sam po tom da klapim u trokutu Subotica – Đakovo – Pečuh, jer osim onih koje se održavaju u Subotici i okolici pratim i manifestacije vezane za Hrvate u Hrvatskoj i Mađarskoj«, rekao je autor izložbe Ivan Ivković Ivandekić.

Glazba i ples

Lijepom ugođaju otvorenja izložbe pridonio je Ženski pjevački zbor Augusta Šenoe koji je izveo hrvatske pjesme iz okolice Pečuha i podravskog dijela Mađarske. Nakon službenog dijela otvorenja za dobro raspoloženje pobrinuo se Antuš Vizin koji je na harmonici svirao bunjevačke pjesme te su se članice KUD-a Tanac iz Pečuha Vesna Velin i Gabriella Tiszai pridružile Ivanu Ivakoviću Ivandekiću u plesu.

Fotografije za izložbu izradila je medijska kuća Croatica, a zanimljivo je spomenuti da je u istom Klubu Ivković Ivandekić prije deset godina, 2014., također imao izložbu pod nazivom Zbogom bili salaši.

Prošlotjedna izložba je upriličena na poziv voditelja Kluba Miše Šarošca, a otvorenju su, među ostalim, nazočili i predstavnici Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Pečuhu, Hrvatskog vrtića, osnovne škole, gimnazije i Učeničkog doma Miroslav Krleža i tjednika Hrvatski glasnik.

N. Skenderović

 

 

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika