Kultura Kultura

Nutarnja vatra što »osjeti, zna, čeka«

U nakladi Hrvatske čitaonice Subotica nedavno je objavljena knjiga poezije Magma subotičke pjesnikinje Nevene Mlinko. Predstavljanje ove zbirke priređeno je u ponedjeljak, 17. lipnja, u čitaonici Gradske knjižnice u Subotici, uz odličan odziv publike.

Osim autorice, o Magmi su govorili njezin recenzent, hrvatski književnik podrijetlom iz Subotice Neven Ušumović i urednica knjige Katarina Čeliković.

Magma, kao druga zbirka ove pjesnikinje, donosi trideset i tri pjesme, među kojima i nekoliko triptiha. U biti pojam iz geografije, magma je, u interpretaciji Mlinko, naša nutarnja vatra koja »osjeti, zna, čeka svog najvećeg junaka«.

»U ovoj su knjizi sabrane pjesme koje su nastajale prethodnih od pet do osam godina. Dakle, rukopis je dugo stajao u ladici, čekao da vrijeme učini svoje kako bi se iskristalizirali stihovi i kako bismo čitateljima ponudili najbolje od onoga što nosim u sebi. U Magmi sam ponudila, kako i sam naslov kazuje, onu našu nutarnju vatru, ono što svatko od nas krije u sebi i nosi ispod površine, samo je pitanje kada će izbiti van. Za razliku od moje prve zbirke pjesama, gdje su pjesme činile jedan zatvoreni ciklus, Magma je drukčija, tu su pjesme različite i raznorodne ali su se našle pod okriljem te jedne povišene temperature, kako emotivne tako i misaone, i jednih korica. Više je različitih tema i motiva kojih se dotičem te pozivam sve čitatelje da se upuste u tu avanturu čitanja Magme«, kaže Nevena Mlinko.

Zvučno bogatstvo

Po riječima Nevena Ušumovića, Magma se znatno razlikuje od Nevenine prethodne, ujedno i prve zbirke pjesama Vinjete Bola (Matica hrvatska, Subotica, 2021.)

»Dok su te pjesme bile intimne, svedene, jezgrovite, kratkoga stiha, meditativne, Magma je, kao što i taj izvanredan naslov govori, jedna spektakularna knjiga. Nevjerojatno je njezino zvučno bogatstvo, kako se autorica poigrava aliteracijom, asonancom, rimama, sve je nepredvidivo i originalno, pritom jako ritmično. Ujedno, to je poezija koja je scenična, koja se može čuti u ušima, ima jedan kazališni moment. S druge strane, radi se o vrlo dubokoj poeziji, koja se kao i Vinjete Bola bavi onim ključnim odnosima za poeziju, odnosima lirskog 'ja' i nekog drugog, nekog 'ti' koje vodi često u ljubavnu poeziju. Ali kod Mlinko je ključna stvar da se taj odnos produbljuje i ima svoju religioznu dimenziju i kod nje uvijek iščitavamo jedan poseban, mističan osjećaj prema jeziku koji nas vodi onkraj, u transcedentalno«, kaže Ušumović.

Suvremeno i tradicionalno

Kako dodaje, Mlinko je pjesnikinja suvremena u izrazu, sklona eksperimentu, ali se pritom oslanja na tradiciju, i to ne samo pjesničkoga jezika već i duhovnog naslijeđa.

»Takav raspon je zaista rijedak u okvirima hrvatske književnosti u Vojvodini«, smatra Ušumović.

Katarina Čeliković je podsjetila kako je Mlinko već svojom prvom zbirkom privukla pozornost javnosti; naime, za Vinjete Bola dobila je ZKVH-ovu trijenalnu nagradu Antun Gustav Matoš za najbolju knjigu poezije. Dodala je i da Magma, osim sadržajem pjesama, mami čitatelja i vizualno čemu pridonose i ilustracije dizajnera Darka Vukovića iz Novog Sada.

Knjiga Magma tiskana je potporom Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske.

Nevena Mlinko master je profesorica književnosti i teatrologinja iz Subotice. Poeziju i književnu kritiku objavljuje u domaćoj periodici. Stihovi su joj uvršteni u više antologijskih izbora hrvatskog pjesništva u Vojvodini. Poeziju piše na standardnom hrvatskom jeziku i na bunjevačkoj ikavici. Bavi se i kazalištem, voditeljica je Književno-teatarskog kružoka pri HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Za dramatizaciju i režiju Avaških godina Milovana Mikovića dobila je 2020. priznanje Grada Subotice Dr. Ferenc Bodrogvári.

D. B. P.


 


 

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika