
Pogubno nerazumijevanje političke participacije manjina
Na sjednici Narodne Skupštine Republike Srbije, održanoj 24. srpnja, lider oporbene stranke Srbija centar – SRCE i narodni zastupnik Zdravko Ponoš postavio je pitanje o jedinstvu Vlade Republike Srbije glede Deklaracije o zaštiti nacionalnih interesa i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, prozivajući pri tomu ministre iz redova nacionalnih manjina – predsjednika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislava Žigmanova i Stranke pravde i pomirenja Usame Zukorlića, da se izjasne o podršci Deklaraciji, kao da se o tome nisu već izjasnili na sjednici Vlade Republike Srbije. U svezi s ovim DSHV je objavio priopćenje u kojem se ističe kako nacionalne manjine, uključujući i hrvatsku zajednicu, kontinuirano očituju svoju lojalnost, a svojim aktivnostima daju nesumnjivo konstruktivne prinose razvoju društva i demokracije Republike Srbije.
»Lojalnost nacionalnih manjina prema državi, u tom smislu, ne smije se olako dovoditi u pitanje, osobito ne u kontekstu aktualnih političkih nesuglasica, a nikako o nekim osjetljivim političkim temama. Naime, može se postaviti pitanje pokušava li zastupnik Ponoš svojom prozivkom za dodatnim izjašnjavanjem ministara Žigmanova i Zukorlića nametnuti dojam kako nacionalne manjine nisu lojalne državi, jer tobož pokazuju nerazumijevanje za interese srpskoga naroda«, ističu u DSHV-u.
S druge strane, u demokracijama svako pitanje, pa i pitanje spomenute Deklaracije, pretpostavlja moguće detaljnije razmatranje i potrebu za analizu, ali isključuje uproštene narative i puku političku instrumentalizaciju.
»Usto, pluralizam mišljenja unutar vladajuće strukture po pojedinim pitanjima nije znak slabosti demokracije i ne mora nužno dovoditi u pitanje iskazano temeljno povjerenje i podršku određenoj inicijativi. Stoga apeliramo na neodgovorne aktere političkih procesa da prilikom rasprava o osjetljivim temama, kao što su pitanja nacionalnih manjina i svenacionalne platforme, vode računa o demokratskim standardima, naravi političke participacije nacionalnih manjina, preciznom informiranju javnosti i izbjegavaju politizaciju koja može dovesti do dodatnih nesporazuma u društvu«, navodi se.
Kako se dodaje, Ponoševa prozivka neizravno osporava pravo drugih država koje imaju svoje manjine u Srbiji da se skrbe o svojim sunarodnjacima, dok međunarodno pravo osigurava državama skrb o svojim autohtonim zajednicama u drugim državama, dokle god to ne narušava suverenitet i integritet domicilnih država.
»Podsjećamo gospodina Ponoša da je 2013. godine Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS) u Hrvatskoj podržala Zakon o odnosima Republike Hrvatske o Hrvatima izvan Republike Hrvatske, priznajući time legitimno pravo svake države da brine o svojoj dijaspori i sunarodnjacima u drugim zemljama, ali dajući tome i na značaju unaprijeđenja hrvatsko-srpskih odnosa. Ovaj model podrške sunarodnjacima primjer je odgovorne i konstruktivne politike koja ne destabilizira međudržavne odnose, već ih naprotiv, jača. DSHV ostaje i nadalje predan izgradnji demokracije i razvoju multikulturnih politika, stabilnosti i međunacionalnog pomirenja, što je vidljivo iz dosadašnjih aktivnosti i politika koje provodimo. Samo kroz otvoren dijalog, međusobno poštovanje i razumijevanje možemo izgraditi društvo u kojem će svi građani, bez obzira na nacionalnu pripadnost, imati jednake mogućnosti za život i razvoj, i u tome kontekstu ne samo da tražimo prava za svoju zajednicu već pokazujemo i razumijevanje za potrebe drugoga«, zaključuje se.
H. R.