Kultura Kultura

Predstavljena »Spomenica 2« o »Dužijanci u Mostaru«

Na Dan obilježavanja Katoličkog društva Ivan Antunović u četvrtak, 8. kolovoza održana je književna večer koju ovo Društvo priređuje svake godine uoči središnje proslave Dužijance u Subotici. U dvorani Hrvatskog kulturnog centra Bunjevačko kolo predstavljena je novoobjavljena knjiga dr. mons. Andrije Anišića Spomenica 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen ploče iz 1933.

O knjizi je, osim autora, govorila predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća Jasna Vojnić, te direktor Udruge bunjevačkih Hrvata Dužijanca i urednik knjige Marinko Piuković.

Osim predstavljanja same monografije, oni su se prisjetili kako prošlogodišnje proslave Dužijance u Mostaru tako i izazovne priprave za taj događaj te lijepih uspomena s pohoda bunjevačkih Hrvata u Mostar i Blagaj. U sklopu programa predstavljen je i kratki video film Zvonimira Sudarevića koji je prikazao kako je bilo na prošlogodišnjoj Dužijanci u Mostaru.

»Bunjevci su Hrvati«

Kako je rekla Jasna Vojnić, događaji koji su se zbili u Mostaru prošloga ljeta bili su velebni te su bili dužni sve zapisati i ostaviti potomcima kako bi im se, dok budu čitali, »probudio isti žar koji se i u nama probudio kada smo čitali Spomenicu 1 – pohod Bunjevaca u svoju staru postojbinu Petra Pekića iz 1933.«.

Evocirajući uspomene na putovanje bačkih Hrvata Bunjevaca u Blagaj, na rijeku Bunu i Mostar, Vojnić je navela kako to nije bilo obično putovanje.

»Bila je to potraga za identitetom, odraz čuvanja baštine i povezivanja s korijenima koji su, unatoč razdvojenosti, preživjeli vijekove. Svjedočenje susreta, emocija i refleksija na tlu naših predaka duboko je dirnulo sve nas koji smo imali priliku pratiti ovu predivnu priču«, dio je pogovora koji je za Spomenicu 2 napisala Vojnić.

Urednik knjige Marinko Piuković za Dužijancu u Mostaru rekao je kako je događaj koji im je »toliko prirastao srcu da će o njemu s ganućem i radošću pričati godinama«. Zahvalio je svima koji su svojim radom pridonijeli da knjiga ugleda svjetlost dana, ali i onima koji su bili dionici prošlogodišnje Dužijance u Mostaru.

Naveo je Piuković s ponosom kako je Spomenica 2 jedna od četiri izdanja koje je tiskano u nakladi UBH-a Dužijanca u posljednja tri mjeseca. Osim nje, tiskana je revija Dužijanca, knjiga Nace Zelića Javna proslava Dužijance od 1968. do 1971. godine u Subotici: svjedočenje te katalog izložbe »Žito i motivi poljoprivredne djelatnosti u arhitekturi Subotice«.

Autor knjige dr. mons. Andrija Anišić govorio je o radu i procesu prikupljanja podataka za Spomenicu 2 te važnosti posljednjeg pohoda Hrvata Bunjevaca u prapostojbinu Mostar koja je dokumentirana ovom knjigom.

Kako je rekao, ideja o knjizi rodila se pod netom otkrivenom obnovljenom pločom u Blagaju prošle godine. Za knjigu je bilo potrebno prikupiti sve materijale o Dužijanci u Mostaru, govore, propovijedi odabrati fotografije, pregledati internetske izvore o ovome događaju. Kao posebno vrijedan dio Spomenice 2 autor je istaknuo znanstvene radove koje su napisali predavači s tribine održane u to vrijeme u Mostaru Bunjevačke grane hrvatskoga stabla u Hrvatskoj, Mađarskoj i Srbiji.

Spomenica 2 može se nabaviti u uredu UBH-a Dužijanca (Beogradska cesta 52, Subotica) po cijeni od 500 dinara.

»Manifestacijom Dužijanca u Mostaru željeli smo prije svega zahvaliti svojim pradjedovima koji su nas doveli na plodne bačke ravni, ali ne zato što su nas ovamo doveli nego zato što su nam predali u baštinu vjeru u Boga, vjernost Katoličkoj Crkvi i svijest da smo pripadnici hrvatskoga naroda i bunjevačkog roda. O tome svjedoči i ploča koju su u Blagaju postavili naši preci 1933. Prečesto ovdje nama spočitavaju i kažu da smo mi Bunjevci postali Hrvati nekim Titovim ukazom, a ploča je postavljena 1933! Kad se čitaju stihovi s ploče, vidi se kako početna slova stvaraju rečenicu koja glasi 'Bunjevci su Hrvati'. Nema boljeg svjedočanstva da smo mi i sada ono što su bili naši pradjedovi, što smo bili odvijeka i vjerujem dovijeka. Osim toga, ovom manifestcijom željeli smo obnoviti svoje veze sa starim krajem, sa svojom prapostojbinom i divnim ljudima, hercegovačkim Hrvatima, koji sada žive na tim prostorima. Željeli smo također upravo njima pokazati i prikazati dio onoga što mi sada živimo i njegujemo u novom kraju, a to je Dužijanca«, rekao je autor Spomenice 2.

Priznanja Ivan Antunović

Predsjednik KD-a Ivan Antunović preč. Josip Štefković uručio je priznanja koje ovo Društvo dodjeljuje svake godine istaknutim pojedincima, obiteljima i udrugama, kako je rekao, u nastojanju da inspirira, hrabri i potiče na društveni angažman i očuvanje tradicije i identiteta Hrvata u Bačkoj.

Priznanje Ivan Antunović za zaslužnog pojedinca dobio je prim. dr. med. Marko Sente iz Subotice, priznanje za brojnu obitelj pripalo je devetočlanoj obitelji Bojana i Suzane Bako iz Đurđina, a nagrađena udruga je UBH Dužijanca koja ove godine slavi 10 godina postojanja.

Tijekom književne večeri nastupila je glazbenica Lucija Vukov, dobitnica ovogodišnjeg priznanja HNV-a Crvena mašna za najbolju učenicu srednjih škola.

Nazočni su mogli razgledati i izložbu radova nastalih na prošlogodišnjoj 27. Međunarodnoj likovnoj koloniji Bunarić. Izložbu je priredio Likovni odjel HKC-a Bunjevačko kolo, a postavljena je u svečanoj dvorani Centra.

J. D. B.

 

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika