Kolumne Kolumne

Privremeno humanitarno preseljenje

Epizodni junak, glasoviti detektiv Terry Nason – istražujući fenomen nestanka ptica u Veseloj dolini (Alan Ford, broj 34) – svojoj je tajnici Telli izdiktirao: »Ptice više ne cvrkuću zbog toga što ih više nema, a nema ih iz jednostavnog razloga – nestale su«. Za to je svoje otkriće tamošnjim lokalnim vlastima ispostavio masan račun (tri tisuće dolara za jedno poslijepodne) s obrazloženjem da u istrazi nije bitno vrijeme nego rezultat.

Sva je sreća što je Terry Nason samo fiktivni lik, pa ga naša lokalna samouprava ne može angažirati da istraži fenomen nestanka vode u Tavankutu i Mirgešu. Ali, čovjek ne mora biti ni Terry Nason ni hidrološki stručnjak pa da (besplatno) dođe do zaključka da vode u Tavankutu i Mirgešu nema zato što je suša, a suša – kao što je logično pretpostaviti – dovodi do toga da se razina podzemnih voda povlači u veće dubine. Pa ipak, naša je lokalna samouprava u konkretnom slučaju postupila poprilično alanfordovski: da bi utažila žeđ i zadovoljila najosnovnije životne potrebe mještana angažirala je JKP Vodovod i kanalizacija koje je u Donjem Tavankutu – baš kao da je riječ o tropskoj Africi – postavilo cisternu, pa narode iz Masnog kraja ili pak Kobinog sela izvoli: puni svoje bačve, kanice i boce da istu ne bi morao kupovati u dućanu. Žeđ je, dakle (a ako dotekne, i pranje nogu), bar privremeno ugašena, i to na inicijativu samih mještana, vijećnika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini i ministra u Vladi Srbije jer lokalna samouprava ili ne froji za potrebe tamo nekih Mirgeščana i Tavankućana ili poput jednog bivšeg predsjednika države jednostavno nije obaviještena da je došlo do prekida isporuke vode u bunarima na njezinom jugozapadnom dijelu.

Ista se stvar dogodila, samo prije nekih mjesec i pol dana, i stanovnicima dijela Mjesne zajednice Peščara koji su zbog suše također ostali bez vode. Uzalud je izaslanstvo petnaestak domaćinstava iz Donske i Ulice Mátyása Brucka ponovno obilo prag Gradske kuće u nadi da će iz trećeg-četvrtog pokušaja smekšati srca čelnika lokalne samouprave da se i u taj dio grada uvuče vodovod, jer su od zadovoljavanja osnovnih fizioloških potreba važniji, naravno, propisi. A propisi su takvi – da se poslužimo riječima jedne bolje upućene osobe u ovu problematiku – da je najbolje da mjesna zajednica lokalnoj samoupravi uputi inicijativu za uvlačenje vodovoda na svom teritoriju. Nakon što lokalna samouprava primi inicijativu daje ju svojim mjerodavim tijelima da se izradi plan koji se onda upućuje Gradskom vijeću na usvajanje da bi konačnu odluku o tome donijeli vijećnici na nekoj od sjednica Skupština grada kako bi (ako plan usvoje) JKP Vodovod i kanalizacija počelo s konkretnim radovima. A to, naravno – kaže mi isti obaviješteni izvor – košta ko svetog Petra kajgana pa je iz tih razloga u opisanom slučaju u startu bolje otkačiti nesretne ljude i vaditi se na propise negoli se upuštati u skup projekt za koji ti na sljedećim izborima možda nitko neće reći niti hvala, a kamoli te se sjetiti.

Iako i Tavankućani i Mirgeščani i mještani dijela Peščare (vjerojatno i drugih dijelova grada) imaju isti problem – koji traje već bar dva-tri desetljeća – neznatna razlika je u tome od koga inicijativa dolazi. U prvom slučaju problem je promptno »riješen« cisternom dok je u drugom – nakon neuspjelog izleta u Gradsku kuću – jedan osamdesetsedmogodišnji starac sam samcat iskopao svoju šahtu još dva metra dublje kako bi pipci hidropaka doprli do prvog sloja spuštene razine vode, iznoseći u kablu po ovoj kanikuli bar kubik zemlje u zadnji dio dvorišta (tamo iza čardaka). Što u šali, što ozbiljno, njegova kći kaže da je samo za taj pothvat zaslužio bar priznanje Pro urbe!

Šalu na stranu, jer se s navedenim problemom mještani ovih dijelova grada (i to sve intenzivnije) suočavaju svakoga ljeta. Razlog za to, naravno, može biti i zbog toga što netko zaliva žedno voće ili povrće pa zbog toga žedan ostaje i njegov susjed. Ali, pokušajte tako nešto zamisliti u Austriji, gdje ima vodovoda i na prilazima s njive na glavnu cestu kako ju poljoprivredni strojevi ne bi prljali, a ne da ga nema u selu. Kako smo mi, nažalost, više u svjetlosnim godinama negoli kilometrima udaljeni od Austrije, kakvo-takvo rješenje ipak postoji: predložiti mjerodavnim predstavnicima lokalne samouprave i pripadajućih joj javnih (komunalnih) poduzeća da u vrijeme suše zamijene svoje stanove i kuće sa stanovnicima Tavankuta, Mirgeša, Peščare ili Kelebije ne bi li se za to vrijeme na terenu uvjerili što u kontinuitetu znači kada ti iz pipe teče ništa. Nisam prorok, ali nije mi ni teško zamisliti da bi se u tom slučaju iz gradskog proračuna našlo sredstava za izradu plana kako bi još jučer bila održana izvanredna sjednica Skupštine grada, kako bi Vodovod već danas pustio u pogon priključke svojih novih korisnika.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

21.11.2024 - Predstavljanje knjige 'Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj'

Predstavljanje dvojezične knjige Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj – A magyarországi horvátok rövid története (Naklada Croatica, Budimpešta, 2022.) autora dr. sc. Dinka Šokčevića bit će u čitaonici Gradske knjižnice u Subotici u četrvtak, 21. studenoga, s početkom u 17 sati.

Predstavljanje knjige odvija se u organizaciji Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

21.11.2024 - Koncert klape More u Subotičkoj sinagogi

Koncert šibenske klape More pod bit će održan u četvrtak, 21. studenoga, u Subotičkoj sinagogi s početkom u 19 sati. Koncert će upotpuniti i nastup ansambla Hajo iz Subotice.

Ulaznice po promotivnoj cijeni od 500 dinara se mogu kupiti na porti Hrvatskog doma – Matice u Subotici, na adresi Preradovićeva 11, radnim danima od 10 do 15 sati. Više informacija na telefon +381 60 65 90 022.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika