Tema Tema

Novci za kvalitetniji rad udruga

Prema Programu prekogranične suradnje između Hrvatske i Srbije koji raspisuje Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije Republike Hrvatske za tekuću godinu odobreno je 33 projekta ukupne vrijednosti 1,5 milijuna eura. 
Za udruge s hrvatskim predznakom odobreno je 11 projekata, među kojima je njih sedam s područja Grada Subotice: Hrvatska glazbena udruga Festival bunjevački pisama, Hrvatski kulturni centar Bunjevačko kolo, Udruženje hrvatske mladeži u Vojvodini KROV, Hrvatski ženski forum Cro-femina, Hrvatsko kulturno-prosvjetno društvo Matija Gubec Tavankut, Hrvatsko prosvjetno društvo Bela Gabrić te Hrvatska čitaonica. 
U nastavku donosimo informacije o realizaciji tri projekta. 

Financijska pomoć manifestacijama Kola

HKC Bunjevačko kolo se ove godine na natječaj u okviru Programa prekogranične suradnje Hrvatske i Srbije u partnerstvu s Općinom Ivankovo prijavio s projektnim prijedlogom »Očuvanje kulturne baštine kao nositelja vrijednosti memorije«. Odlukom Ministarstva za njegovu provedbu Kolu je pripalo 26.892,00 eura.
Kako je rekao predsjednik Bunjevačkog kola Lazar Cvijin, ovim projektom osigurana je veća kvaliteta manifestacija koje organizira Centar. 
»Zbog velikog broja i visoke zahtjevnosti manifestacija i programa koje producira Kolo, sredstva koja se osiguravaju putem redovitih natječaja nisu dovoljna da bi se postigla razina kvalitete koja se uvijek očekuje. Iz tog razloga su se ovim projektom osigurala dodatna sredstva za organiziranje Velikog prela, Dalmatinskih večeri, Dužijance malenih, gostovanja folklornih ansambala iz Hrvatske i zajednički koncert, Likovne kolonije Bunarić, Festivala tradicijskog pjevanja, DRIM festa, kao i mnogobrojnih gostovanja folklornih i dramskih odjela HKC-a u Hrvatskoj i Srbiji«, pojasnio je Cvijin.
Prema njegovim riječima, cilj provedbe projekta je umrežavanje, razmjena iskustava kroz očuvanje kulturne baštine kao nositelja vrijednosti memorije, baštine koja je gradivni element koji doprinosi očuvanju nacionalnog identiteta kako svih naroda, tako i Hrvata Bunjevaca, predstavljajući povijest, ali i suvremenost.
»Implementacijom projekta unaprijedit će se međunarodna suradnja, te kvaliteta programa Kola i Općine Ivankovo, što će dovesti do većeg odaziva gledatelja i jačanja samih manifestacija putem kojih će se prezentirati i promovirati kultura, običaji i tradicija Hrvata Bunjevaca, a kroz zajedničke aktivnosti doći će do osnaživanja suradnje između partnera. Projektom će se prezentirati kulturno naslijeđe, ali i kroz umrežavanje doći će do razvijanja novih ideja i suradnji radi međusobnog kulturnog i ekonomskog razvoja«, navodi Cvijin.

Renoviranje prostorija i tonski studio

Sredstva u iznosu od 28.000 eura putem prekograničkog projekta osigurala je HGU Festival bunjevački pisama. Prema riječima dopredsjednika Udruge Vojislava Temunovića, od ovih sredstava renovirat će se preostali dio Tamburaške kuće te napraviti i opremiti tonski studio u sklopu kuće. 
»Dobili smo malo više od 28.000 eura i s tim sredstvima smo do sada renovirali učionicu gdje vježba naš dječji zbor Raspjevane zvjezdice te smo rušenjem pregradnog zida proširili prostoriju u kojoj s orkestrom imamo probe. Ondje su još uvijek majstori, dovršavaju je. Pokraj nje smo napravili i tonski studio za koji ćemo opremu kupiti kada se završe ovi građevinski radovi, što je predviđeno do kraja kolovoza. Možda nam neće biti dovoljno sredstava za kupovinu sve opreme za tonski studio, a za ono što usfali pisat ćemo nove projekte. Ondje je u planu da rade naši članovi koje ćemo stručnim predavanjima osposobiti za to. U planu je da sve bude završeno do našeg Festivala bunjevački pisama, 29. rujna, kada planiramo i svečano otvorenje renoviranih prostorija«, najavio je Temunović.
Kako je istaknuo, završetkom ovih radova unutrašnjost Tamburaške kuće, koja je u vlasništvu Udruge, bit će potpuno renovirana i to sve zahvaljujući prekograničkim projektima od ove i prošle godine. Njezina veličina je 140 kvadrata i sadrži nekoliko prostorija u kojima se odvijaju probe zbora, orkestra te druženja, uz svakako sanitarni čvor i čajnu kuhinju te od nedavno i tonski studio. Od radova koji su preostali na kući je uređenje fasade, za što Temunović kaže da će aplicirati na istome Programu dogodine a tu je i san o izgradnji koncertne dvorane u dvorištu, za koju, kako kaže, postoji velika potreba ali i veliki projekt preko kojega bi se to moglo ostvariti.
Njihov hrvatski partner, kao i prošle godine, bila je Javna ustanova Pleternica, a naziv projekta je »Tambura – ritam zajedništva II.«.
U sklopu projekta prošloga tjedna tri članice Udruge i dirigentica Mira Temunović boravile su u Pleternici na Ljetnom tamburaškom etno kampu koji je okupio 50-ak polaznika od 12 do 18 godina iz sedam hrvatskih županija i Subotice. Jedan od predavača na kampu bila je i Temunović koja kaže kako je njima ovo druga godina da na njemu sudjeluju te da je program lijepo osmišljen jer se intenzivno radilo šest dana, što je okrunjeno završnim koncertom sedmoga dana. 

Novi glazbeni instrumeni za KROV

Udruženje hrvatske mladeži u Vojvodini KROV putem Programa prekogranične suradnje dobilo je 24.522 eura. 
»Od mnogih aktivnosti naše udruge fokusirali smo se na glazbene i sportske radionice«, rekla je predsjednica KROV-a Vedrana Cvijin
Kako je pojasnila, u veljači su započeli sa školom gitare, klavira i pjevanja, a sportske i glazbene radionice održavaju i u raznim drugim prigodama. Nabavili su i dio sportske opreme i omogućili infrastrukturu koja ide uz radionice poput autobusa i hrane, kad su radionice trajale više dana. 
»Ono što nam preostaje je nabaviti nove glazbene instrumente jer postoji veliki interes mladih da uče svirati i audio opremu kada negdje nastupamo ili animiramo misu, kao i održati zajedničku aktivnost s vodećim partnerom. Sada smo negdje na polovini projekta. Novac smo svakako morali pronaći i s drugih strana zbog PDV-a, to su uglavnom bile donacije i uplate od Ljetnog oratorija. Sredstava je bilo dovoljno jer smo ciljano nabavili onaj dio stvari koji nam je potreban«, rekla je Cvijin. 
Dodala je i kako će zahvaljujući ovom projektu značajno sebi olakšati ozvučavanje crkava i drugih prostora kada negdje glazbeno animiraju, povećati interes za pjevanjem i sviranjem instrumenata te poboljšati sportske radionice zbog opreme koju su nabavili. 
Prekogranični partner KROV-u bila je Osnovna škola Ivana Brlić Mažuranić iz Đakova, a naziv projekta je »Sunčani krov«.

J. D. B.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika