Kolumne Kolumne

Još jedan početak

Počela je nova školska godina. Za one koji prvi puta sjedaju u školske klupe važan životni korak, bez obzira na to koliko nisu svjesni toga. Za one koji poslije osam godina otvaraju novo poglavlje također važan životni korak. U školskim klupama od 2. rujna su i učenici koji se obrazuju na svom materinskom jeziku. U cjelovitoj nastavi u osnovnim i srednjim školama ili samo prate izborni predmet jezik nacionalne manjine s elementima nacionalne kulture. Pravo na obrazovanje na materinskom jeziku u Srbiji nacionalnim manjinama garantira Ustav Srbije, a to pravo potvrđeno je Zakonom o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina. Prema podacima dostupnim na internetskoj stranici Ministarstva prosvjete, u Srbiji to pravo obrazovanja na materinskom jeziku koristi više od 45.000 učenika, a u 189 škola realizira se nastava na jednom od osam jezika nacionalnih manjina.

Obrazovanje na hrvatskom jeziku nije tako ničija milost, dobra volja već manjinsko pravo koje Hrvati imaju kao i ostale nacionalne manjine. To bi valjda trebali znati oni koji u dnevnu politiku sada uvlače i obrazovanje na hrvatskom jeziku (i neka druga manjinska prava) potaknuti nespretnom odlukom sinjskog gradonačelnika o zabrani izložbe fotografija koju financira Srpsko narodno vijeće, a za prvog čovjeka Sinja neprihvatljivo je da se takva izložba priređuje u gradskom prostoru.

Još jedna u nizu pukotina u krhkim hrvatsko-srpskim odnosima. A kako u intervjuu za naš tjednik kaže Darko Baštovanović »određeni čimbenici unutar političkih i medijskih krugova u Srbiji imaju tendenciju kapitalizirati na kriznim situacijama, stvarajući i perpetuirajući narative koji potiču međunacionalne tenzije«.

I da se vratim na obrazovanje. Za ovu školsku godinu najavljena je nacionalna čitanka. Za učenike koji nastavu prate na srpskom jeziku. Još nije stigla do škola, nije poznat njen sadržaj, pa ni to koliko će u nacionalnoj čitanci biti mjesta za toleratno društvo, uvažavanje drugih i drugačijih, ali je zakonom definirana kao obvezno nastavno sredstvo. I da ne bude zabune i straha, ne tiskaju je strani nakladnici.

Z. V.

Najava događaja

09.11.2024 - KPZH Šokadija: Pjesnički natječaj 'Za lipu rič'

U povodu manifestacije Šokačko veče 2024. koje će ove godine biti objedinjeno s manifestacijom Šokci i baština, KPZH Šokadija iz Sonte objavljuje književni natječaj Za lipu rič 2024.

Na natječaj se mogu prijaviti autori s neobjavljenim pjesmama, pisanim neknjiževnim dijalektom hrvatskog jezika, šokačkom ikavicom. Natječaj je otvoren do 31. listopada.

Pjesme u pisanoj formi dostaviti na adresu: KPZH Šokadija, Vuka Karadžića 22, Sonta, s naznakom – Za natječaj ili na e-mail: biljaribic65@gmail.com.

Autori na natječaj mogu prijaviti jednu neobjavljenu pjesmu. Pjesme prispjele na natječaj ne vraćaju se autorima. Autor prvoplasirane pjesme bit će nagrađen, a pjesma pročitana na Šokačkoj večeri 2024. u okviru manifestacije Šokci i baština, koja će biti održana 9. studenoga u Sonti.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika