Širom Vojvodine Širom Vojvodine

Plakat prvi kontakt s događajem

Stjepan Kolar rođen je u obitelji Matije i Mande (rođene Gorjanac) 1936. godine u Batini. Tamo je završio osnovnu školu i stolarski zanat. Želja mu je uvijek bila raditi posao koji ima veze s crtanjem, naročito kada je u vojsku otišao u Zagreb i imao prilike vidjeti reklame, natpise, uređene izloge, plakate... »Kada sam završio vojsku, došao sam u Sombor tražeći posao. Prva adresa bila mi je poduzeće za ekonomsku propagandu. Poslali su me da se raspitam kod Šebike, a bio je to kasnije čuveni somborski slikar Sava Stojkov. Za najave u kinima tada nije bilo plakata već su se plakati crtali i Sava mi je dao zadatak da nacrtam jedan plakat, a bila je to najava za film Piknik s Kim Novak, kako bi vidio imam li uopće smisla za taj posao. Kada je vidio crtež, samo je pitao: ‘možeš li doći raditi?‘«, priča Stjepan i dodaje da su se plakati tada pravili ručno, temperom i četkicama.

U to vrijeme, a bio je to kraj 50-ih godina, somborsko poduzeće radilo je sajmove u Beogradu i Novom Sadu. Pripremali su štandove, ispisivali reklame, nazive tvrtki, proizvoda, aranžirali... Na svim tim poslovima radio je i Stjepan. Uz to, bio je i crtač plakata za repertoar u kinu Doma JNA.

»Instrukcije sam dobivao od kinooperatera, koji mi je davao tekst koji treba biti na plakatu«, priča Stjepan.

Nakon što se poduzeće u kome je radio ugasilo prešao je u novi Kulturno-propagandni centar u kome je otvorena i galerija. Radio je isti posao slikanja panoa, transparenata, reklama, aranžiranje izloga...

Plakati za utrke u Rijeci

Pratio je Stjepan natječaje koje su objavljivala razna poduzeća i ustanove za logo, grafičko rješenje naziva, grba. Prvi natječaj na koji se prijavio bio je Nacionalni park Fruška gora, drugi Jugopetrol, gdje je dobio drugu nagradu.

»Nisu tada poduzeća imala svoje logoe, pa su raspisivala natječaje kako bi dobili što više prijedloga. Još jednom kažem: sve se radilo ručno, a ja sam nastojao biti što precizniji«, kaže Stjepan.

Željan da vidi kako izgledaju tada velike moto utrke otišao je u Rijeku, na svom motociklu.

»Fascinirala me je tamo brzina, masovnost, pa sam napravio skicu plakata za te utrke i poslao im. Prihvatili su moj plakat i pozvali da budem njihov gost. Toliko su bili susretljivi da su jedan plakat poslali u Sombor i zamislite moje iznenađenje kada sam taj plakat vidio u Somboru. Nisam to uradio za novac i predložili su mi da uradim plakat i za narednu godinu, što sam ja prihvatio. I tako je počela naša suradnja 1967. godine i trajala je sve do početka rata. Zamislite osjećaj: putujete za Rijeku, a u Zagrebu, Karlovcu i dalje uz put vidite svoj plakat. Dođem u Rijeku i Opatiju, pa prema Trstu, a oni puni mojih plakata«, kaže Stjepan koji je posljednji plakat za utrku u Rijeci uradio 1990. godine.

Dogovore oko plakata vodio je s glavnim čovjekom za utrke tako što su jedan drugome slali pisma, na kockastom papiru. Osim Gradskog muzeja, Stjepan je crtao logoe za mnoga somborska poduzeća koja su godinama bila njihov prepoznatljivi znak. Somborci ih pamte po tome, iako već desetljećima ne postoje.

»Najjednostavnija rješenja su i najbolja, ali do njih je najteže doći. Plakat u funkciji događaja isto je što i jedna rečenica u kojoj je suština nekog ogromnog referata. Plakat je dugo bio opterećen tekstom i to mu je najveća mana. Primijetio sam to i s jasnom namjerom uskočio sam u takvu prazninu. Rješenja nalazim u traganju za simbolom koji će najrječitije govoriti, poticati interesiranje za događaj kome je namijenjen, a istovremeno pružati mogućnost umjetničke kreacije. Plakat je prvi kontakt sa sadržajem nekog događaja i u tome je njegova snaga i izazov«, riječi su Stjepana Kolara objavljene 1983. godine u Somborskim novinama.

Nesuđeni subotički grb

Stjepan Kolar dobio je 1981. godine prvu nagradu za idejno rješenje grada Subotice. Od dvadeset radova koji su tada pristigli iz svih krajeva Jugoslavije žiri koga su činili predsjednik Boško Kovačević i članovi Josip Klarski, Andrija Pejić, Milka Mikuška, Ana Bešlić, Milan Solarov, Pavle Vasić, Goran Martinović, Bela Berkeš i István Szajkó odabrao je Stjepanov. On je ispunio sve zahtjeve natječaja u kome je bilo navedeno da grb treba simbolizirati zajedništvo naroda i narodnosti, jedinstvo svih naroda koji žive i rade u Subotici, žitorodni kraj i laku industriju.

Međutim, ovo rješenje nikada nije postalo grb Subotice, jer nije prihvaćen na sjednici Skupštine općine. Obrazloženje je bilo da na njemu nema ni jednog prepoznatljivog obilježja Subotice i da on može biti simbol bilo kog grada. Kolar se sjeća i da je primjedba je bila da klas žita više podsjeća na veliko slovo U.

Z. V.

Najava događaja

01.02.2025 - Marinbal u Lemešu

HBKUD Lemeš organizira Marinbal koji će biti održan u subotu, 1. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 i 30 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Đuvegije iz Sombora.

Goste očekuje tradicionalni lemeški paprikaš, piće u neograničenim količinama, bogata tombola i fanci u ponoć. Cijena ulaznice je 3.000 dinara. Informacije i rezervacije na telefon: Tamara Kanjo Brkić 061/64-77-970.

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

25.01.2025 - Veliko prelo u Subotici

HKC Bunjevačko kolo priređuje Veliko prelo 2025. u subotu, 25. siječnja, u sportskoj dvorani Tehničke škole Ivan Sarić u Subotici. Okupljanje gostiju je od 19 do 20 sati. Zvanični program će započeti u 20 sati.

Cijena ulaznice je 3.800 dinara. U cijenu su uključeni večera i piće.

U programu Velikoga prela 2025 sudjeluju: Neno Belan & Fiumen, klapa Kampanel i ansambl Ruže.

Tijekom večeri bit će pročitana najljepša preljska pisma koju bira tročlani žiri, a birat će se i najljepša prelja s pratiljama.

Organizator najavljuje bogatu tombolu, a glavna nagrada je ljetovanje na hrvatskom primorju.

Sve informacije u vezi rezervacije karata mogu se dobiti u Uredu HKC-a Bunjevačko kolo, Preradovićeva br. 4 Subotica, radnim danima od 8 do 14 sati ili na telefon: 064/6590829.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika