Tema Tema

(Ne)selektivna provedba prava nacionalnih manjina

Od rušenja nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 14 ljudi, željeznički promet između Beograda i Novog Sada odvija se do Petrovaradina, a stanica je i dalje zatvorena. Tragedija u Novom Sadu otvorila je brojna pitanja vezana za rekonstrukciju stanice i propuste koji su doveli do pogibije 14 ljudi. Još uvijek zbog toga nitko nije uhićen, a što se političke i moralne odgovornosti tiče jedino je ministar građevinarstva, prometa i infrastrukture Goran Vesić podnio ostavku.

Tragedija u Novom Sadu u drugi plan je stavila radove na željezničkoj pruzi od Novog Sada do Subotice. A samo prije nešto više od mjesec dana predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je u Subotici da će brza pruga Novi Sad – Subotica biti otvorena 24. studenoga. Najavljeni datum sada je upitan.

Prvo mađarski, pa engleski, a ostali?

I prije tragedije taj datum je u pitanje doveo i sam Vučić, ali zbog jezika. Vučiću su zasmetali natpisi na informativnim pločama samo na srpskom i engleskom jeziku, pa je poručio da stanica neće biti otvorena dok natpisi ne budu ispisani i na mađarskom jeziku.

»Vidjeli ste natpise na srpskom i na engleskom jeziku, ali nam ovdje nedostaje mađarski jezik. Neće vam se stanica otvoriti dok ne budu natpisi i na mađarskom jeziku. Prvo na srpskom, na mađarskom pa onda na engleskom jeziku, jer nam je ovdje mađarski jezik važniji nego engleski«, rekao je tada Vučić novinarima.

O drugim jezicima koji su na teritoriju Grada Subotica u službenoj uporabi ni riječi. Ni od Vučića ni od Saveza vojvođanskih Mađara kome očigledno prava drugih manjina, ista ta na osnovu kojih se traže i natpisi na mađarskom, nisu bitna. Kako prenosio Radio Slobodna Europa, zamjenica gradonačelnika Subotice Csilla Góli je 18. listopada u sjedištu Saveza vojvođanskih Mađara rekla novinarima da će vrlo brzo biti postavljene nove ploče na željezničkoj stanici Subotica na kojima će biti natpisi na srpskom, na ćiriličnom pismu, na mađarskom i na engleskom jeziku.

»Bit će ispisano onako kako je u Subotici najavio i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić«, rekla je.

No, natpisi će ipak biti ispisani i na drugim jezicima koji su u Subotici u službenoj uporabi. Na tome, pozivajući se na zakonsku obvezu, inzistira Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice koje je na zakonsku obvezu podsjetilo i Grad Suboticu i JP Željeznice Srbije, ali i druge lokalne samouprave na dionici od Novog Sada do Subotice.

Zakon isti za sve manjine

U dopisu, a koji je iz Pokrajinskog tajništva na naš zahtjev, dostavljen i redakciji Hrvatske riječi, Grad Subotica i Željeznice Srbije upozoravaju se na obvezu poštovanja Zakona o službenoj uporabi jezika i pisma prilikom postavljanja svih javnih natpisa i obavještenja.

»Podsjećamo da je na teritoriju jedinice lokalne samouprave kroz koji prolazi navedena dionica, Statutom Grada Subotica, uveden u službenu uporabu, pored srpskog jezika i ćiriličnog pisma, bunjevački jezik i pismo, mađarski jezik i pismo i hrvatski jezik i pismo. Stoga je potrebno da se ispoštuju odredbe Statuta, te da svaka vrsta ispisivanja, na željezničkim stanicama koje se nalaze na teritoriju Grada Subotica mora biti u skladu sa Statutom«, navodi se u dopisu koji je potpisao pokrajinski tajnik za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice Róbert Ótott.

Pokrajinsko tajništvo navodi da su dopisi poslani preventivno kako bi se osigurala zakonitost poslovanja i postupanja i da se »spriječe štetne posljedice po zakonom i drugim propisom zaštićena dobra, prava i interese, kao i eventualni budući inspekcijski nadzori, sudski postupci i dodatni financijski izdaci«.

Prilikom postavljanja ploča s natpisima na jezicima nacionalnih manjina moraju se konzultirati nacionalna vijeća nacionalnih manjina, čiji su jezici u službenoj uporabi kako bi se osiguralo pravilno ispisivanje javnih natpisa.

U dopisu Željeznicama Srbije podsjeća se da ista obveza ispisivanja naziva i na jezicima nacionalnih manjina postoji za sve lokalne samouprave kroz koje prolazi pruga Novi Sad – Subotica.

»Ukazujemo da je na teritorijima jedinica lokalne samouprave kroz koje prolazi navedena dionica, statutima općina ili gradova, uvedeno u službenu uporabu, pored srpskog jezika i ćiriličnog pisma, više jezika nacionalnih manjina, imajući u vidu multinacionalni sastav stanovništva. Stoga je potrebno da se ispoštuju odredbe statuta svake jedinice lokalne samouprave, te da se svaka vrsta ispisivanja na željezničkim stanicama uskladi sa statutima jedinica lokalne samouprave«, navodi se u dopisu i podsjeća da je to tajništvo nadležno za kontrolu primjene službene uporabe jezika i pisma.

Z. V.

 

Najava događaja

21.12.2024 - Božićni koncert u Monoštoru

Božićni koncert u Monoštoru

KUDH Bodrog priređuje Božićni koncert pod nazivom Sritna noć je prispila koji će biti održan u subotu, 21. prosinca, u crkvi svetih Petra i Pavla u Monoštoru. Početak je u 18 sati.

U vrijeme predblagdanskog ozračja Bodrog želi darovati trenutke ispunjene radošću i pučkim popijevkama, onakvima kakve su izvodili naši stari, navodi se u najavi.

26.12.2024 - Božićni koncert u subotičkoj katedrali

34. tradicionalni božićni koncert Katedralnog zbora Albe Vidaković bit će održan u četvrtak, 26. prosinca, u subotičkoj katedrali sv. Terezije Avilske, s početkom u 19.30 sati. Osim zbora, sudjeluju Aleksandra Ušumović (sopranistica), Lucija Vukov (flauta), Kristina Stankov (flauta), Mihály Szűcs (fagot), Kornelije Vizin (orgulje) i Subotički tamburaški orkestar. Na programu su djela Couperina, Prepreka, Vejkovića, te božićne skladbe iz Bačke, Hrvatske i Mađarske. Dirigent je Miroslav Stantić. Ulaz je besplatan.

29.12.2024 - Božićni koncert zborova Srijemske biskupije

Zborovi svih župa Srijemske biskupije okupit će se u crkvi sv. Jurja u Petrovaradinu i izvesti za posjetitelje neke od najljepših božićnih pjesama. Koncert pod geslom „Svim na zemlji mir, veselje“ održat će se u nedjelju, 29. prosinca, u crkvi sv. Jurja u Petrovaradinu s početkom u 18 sati.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika