Žigmanov: Društvene mreže i mediji postali plodno tlo mržnje i širenja dezinformacija
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov izjavio je jučer na konferenciji pod nazivom »Borba protiv zločina iz mržnje i govora mržnje u digitalnoj i realnoj sferi u Jugoistočnoj Europi – strategije i politike«, da su platforme društvenih medija, nažalost, postale plodno tlo za govor mržnje, širenje dezinformacija, verbalnih napada i prijetnji, objavio je Tanjug.
Žigmanov je istaknuo kako je borba protiv zločina iz mržnje i govora mržnje kontinuiran proces koji zahtjeva zajednički napor države, društva i tehnoloških kompanija.
On je upozorio da smo svjedoci da je govor mržnje prisutan u javnom prostoru, naročito u digitalnim komunikacijama, na internetu, gdje postoji mogućnost anonimnog participiranja, priopćeno je iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Pitanje prevencije, dodao je, od obrazovanja, preko stvaranja pretpostavki za kulturu pristojnog komuniciranja, i čitav niz drugih mera koje bi trebalo da unutar javnog prostora afirmiraju pozitivne sadržaje u komunikacijama, uz dosljednu primjenu zakonodavnog okvira koji pretpostavlja i represiju i kažnjavanje onih koji se govorom mržnje služe, može pridonijeti da se napetosti, nesporazumi, negativne posljedice, kao što je zločin iz mržnje, smanje.
Govoreći kao uvodničar na konferenciji održanoj u Beogradu, ministar Žigmanov je naglasio da je Srbija prepoznala ozbiljnost ovog problema i usvojila zakonske mjere za suzbijanje negativne društvene pojave.
»Zakoni, poput Krivičnog zakona, predviđaju strože kazne za počinitelje, dok Zakon o zabrani diskriminacije, sa svoje strane, pruža dodatnu pravnu zaštitu žrtvama. Republika Srbija napravila je značajne korake u ovom pravcu, dodao je, ali je potrebno nastaviti rad na edukaciji građana, naročito mladih, i suradnji s tehnološkim sektorom. Samo zajedničkim naporom možemo stvoriti društvo u kojem će vladati tolerancija, poštovanje i mir«, kazao je.
Ministar je naglasio da je odlučnost Srbije u borbi protiv kriminaliteta iz pobuda mržnje potvrđena usvajanjem Reformske agende kojom je predviđeno usvajanje zakonodavnog paketa koji treba da omogući da građani Srbije dobiju unaprjeđenu i bolju zaštitu svojih prava u ovoj oblasti.
Konferenciju je organizirala Misija OESS-a u partnerstvu s Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
H. R.