Aktualno Aktualno

Suradnja »Voćka« i »Podravke«: Izvoz paprike veći od planiranog

Iz zadruge Voćko u Tavankutu ove godine planirano je za izvoz 100 tona šljiva i oko 300 tona paprike za Podravku. Suradnja s Podravkom ostvarena je na inicijativu Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, koji je povezao tavankutske proizvođače i tu hrvatsku tvrtku. U rujnu je dogovoreno s upravom Podravke, na čelu s Martinom Dalić, da se ove godine izveze relativno manja količina, i ako se to pokaže dobrim, proširi i napravi neka vrsta trajne suradnje. Srećom, pokazalo se kako je prvobitno izvezena količina paprike mala, te se s 300 tona paprike ta brojka povećala na 582 tone izvezene paprike, što je skoro dvostruko više od predviđenog, kaže direktor ZZ Voćko Marijan Davčik.

Presudna u povećanju izvoza bila je kvaliteta tavankutske paprike, te iz zadruge Voćko izražavaju nadu da će se pregovorima za izvoz sljedeće godine pristupiti što prije. Većim količinama proizvoda koji bi se mogli plasirati na tržište Hrvatske nadaju se i proizvođači, budući da u Tavankutu ima oko 100 hektara paprike i da se godišnje proizvede 4.000 tona. U Tavankutu trenutačno ima oko 100 hektara crvene paprike, a širenjem proizvodnje pojavio se problem plasmana.

»Mi smo imali inicijalnu dogovorenu količinu paprike za izvoz, međutim, neke 'zvijezde su nam se poklopile', tj. Podravka nije mogla nabaviti potrebnu količinu od domaćih proizvođača, a mi smo ovdje imali viškova. Ono što je najvažnije u cijeloj priči, bili su izuzetno zadovoljni kvalitetom naše paprike, stoga su povukli još dodatnu količinu, koja sada ukupno iznosi 582,2 tone paprike. S ovim novim izvozom skoro smo duplirali prvobitno dogovorenu količinu proizvoda. U Tavankutu postoji daleko veća proizvodnja paprike nego što bi možda trebala Podravki, tako da nije nam bio problem nabaviti dodatnu papriku. Mi smo na početku rekli našim kooperantima, surađujemo s njih osamnaest, koliko će nam biti potrebno paprike, tj. koliko mi možemo otkupiti. Srećom, ta brojka se povećala, a nadamo se da će tako i ostati«, kaže Davčik.

Što se tiče izvoza šljive za Podravku, bilo je dogovoreno 100 tona a izvezli su 120 tona.

»To je otprilike kako smo i zamislili, nije bilo prostora za povećanje izvoza jer prosto Podravka je imala potrebnu količinu, završili su svoju sezonu što se tiče šljiva.«

Što se tiče dogovora oko izvoza za sljedeću godinu, nisu još imali sastanak s Podravkom.

»Nakon sastanka ćemo imati predstavu o okvirnim količinama za sljedeću godinu kako bismo, shodno njihovim potrebama, pravili dogovore s našim kooperantima. Za sada ne postoji mogućnost širenja izvoza u smislu vrsta proizvoda, iako mi imamo još mnogo toga za ponuditi. Pokazalo se kako samo šljiva i paprika imaju računicu što se tiče izvoza, još nismo našli treći proizvod, iako smo mi otvoreni za sve opcije. Očekujemo svakako povećanje proizvodnje za sljedeću godinu, jer nudimo proizvode vrhunske kvalitete«, kaže Davčik.

I. U.

Najava događaja

24.04.2025 - Obilježavanje 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka – svečana akademija

Svečana akademija povodom obilježavanja 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka bit će održana 24. travnja u crkvi Imena Marijina u Novom Sadu, s početkom u 19.30 sati. U programu će biti izvedene skladbe i stihovi Prepreka.

25.04.2025 - Predstavljanje knjige »Djetinjstvo koje ne poznaješ« u Sonti

Predstavljanje knjige Djetinjstvo koje ne poznaješ Ruže Silađev bit će održano u petak, 25. travnja, u dvorani Doma kulture u Sonti. Početak je u 17 sati. Ovom prigodom bit će promoviran i dječji časopis Hrcko. Program organizira NIU Hrvatska riječ iz Subotice u suradnji s OŠ Ivan Goran Kovačić iz Sonte.

25.04.2025 - »Dalmatinske večeri« u HKC »Bunjevačko kolo«

HKC Bunjevačko kolo organizira i ove godine Dalmatinske večeri, koja će se održavati 25. i 26. travnja u dvorani Centra.  Manifestacija se sastoji iz kulturno-umjetničkog programa kao i gastro i turističke promocije Dalmacije. Obje večeri počinju u 19 sati.

Ove godine predstavit će se KUDŽ Filip Dević iz Splita (klapa i folkloraši) a domaća potpora bit će folklorni plesači i pjevači Bunjevačkog kola

Ulaznice, po cijeni od 500 dinara, moguće je rezervirati u uredu HKC-a Bunjevačko kolo, kontakt telefon: 024/556-898.

27.04.2025 - Subotička premijera »Stipanove princeze«

Dramski odjel HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice izvodi premijerno predstavu Stipanova princeza u nedjelju, 27. travnja, u subotičkom Narodnom kazalištu, na sceni Jadran, s početkom u 19.30 sati. Tekst i režiju potpisuje Marjan Kiš.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika