Aktualno Aktualno

Uloga hrvatskih manjina u promociji Hrvatske

U organizaciji Hrvatske matice iseljenika u Zagrebu je dana održan 29. Forum hrvatskih manjina s temom »Uloga i značaj hrvatskih manjina u promociji Hrvatske«. Ova tradicionalna manifestacija okuplja predstavnike hrvatskih manjinskih zajednica, stručnjake i institucije s ciljem istraživanja uloge hrvatskih manjina u jačanju međunarodne prepoznatljivosti Hrvatske.

Ovogodišnji Forum stavio je naglasak na promociju hrvatske kulture, jezika i baštine kroz aktivnosti manjinskih zajednica, uspješne primjere projekata i programa koji su već postigli značajan utjecaj, te identifikaciju izazova i mogućnosti za unapređenje brendiranja Hrvatske u zemljama u kojima hrvatske manjine djeluju.

Suvremeno brendiranje

Posebna predavanja održala je predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća i zastupnica u Hrvatskom saboru Jasna Vojnić i stručnjak za strateško komuniciranje s Fakulteta političkih znanosti prof. dr. sc. Božo Skoko.

Jasna Vojnić predstavila je konkretne aktivnosti i postignuća hrvatske zajednice u Srbiji te njihovu ulogu u promociji hrvatske kulture i identiteta kroz predavanje »Uloga i značaj hrvatskih manjina u promociji Hrvatske – na primjeru Hrvata u Vojvodini«.

Prof. dr. sc. Božo Skoko održao je predavanje »Novi brend Hrvatske – suvremeni hrvatski identitet i mogućnosti njegove promocije«, u kojem se osvrnuo na ključne elemente suvremenog brenda Hrvatske te kako manjinske zajednice mogu pridonijeti njegovom razvoju i promociji.

Dva panela

Na Forumu su održana dva glavna panela, a oba pružaju jedinstvenu priliku za dijalog između predstavnika hrvatskih manjinskih zajednica, stručnjaka i institucija:

Prvi panel pod nazivom »Što smo napravili: pozitivne prakse dosadašnje promocije Hrvatske u manjinskim zajednicama« usmjeren je na prikaz uspješnih praksi promocije Hrvatske kroz rad kulturnih, folklornih i obrazovnih institucija hrvatskih manjina. Bit će predstavljeni konkretni primjeri projekata i događaja koji su podigli svijest lokalnih zajednica o Hrvatskoj i postali platforma za promociju njezine bogate kulturne baštine i turističke ponude.

Panelisti prvoga panela bili su: savjetnik za pitanja hrvatske nacionalne manjine u inozemstvu Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske dr. sc. Milan Bošnjak, savjetnik u Sektoru za turizam, Hrvatska gospodarska komora Branko Lelas, predsjednik Hrvatske zajednice u Trstu Damir Murković i predstavnik Hrvatske turističke zajednice Dubravko Miholić. Moderatorica je urednica na Hrvatskoj radioteleviziji Tatjana Rau.

Drugi panel nosi naziv »Kako vidimo budućnost: izazovi u realizaciji brendiranja prema programima u manjinskim zajednicama« i usredotočen je na buduće smjerove razvoja i brendiranja Hrvatske u okviru rada manjinskih zajednica. Sudionici su razgovarali o sinergiji između manjinskih organizacija i državnih institucija, kao i o mogućnostima financijske i institucionalne podrške za nove projekte.

Panelisti su predsjednik Hrvatskog kulturnog saveza u Slovačkoj Radoslav Janković, ravnateljica Instituta za etnologiju i folkloristiku dr. sc. Iva Niemčić, viši savjetnik u Ministarstvu demografije i useljeništva dr. sc. Mislav Rubić i ravnateljica Neprofitnog poduzeća za kulturnu, informativnu i izdavačku djelatnost Croatica Timea Šakan – Škrlin. Moderatorica je Ivana Rora iz Hrvatske matice iseljenika.

Forum svake godine tematizira segment života hrvatskih manjinskih zajednica u Austriji, Bugarskoj, Crnoj Gori, Češkoj, Italiji, Kosovu, Mađarskoj, Sjevernoj Makedoniji, Rumunjskoj, Slovačkoj, Sloveniji i Srbiji, pružajući prostor za razmjenu iskustava i ideja.

Cilj ovogodišnjeg okupljanja je unaprijediti ulogu hrvatskih manjina kao promotora Hrvatske i stvoriti nove strategije koje će ojačati povezanost između domovine i Hrvata (hrvatskih zajednica) u svijetu.

Sinergijski efekt

Ravnatelj HMI Mijo Marić poručio je na otvaranju da »ove godine po prvi puta hrvatske manjine razmišljaju, razgovaraju i traže rješenja kako poboljšati poziciju hrvatske države u državama u kojima žive i u cijelom svijetu. Kako brendirati Hrvatsku, marketinški rečeno. Da bi se to dogodilo morala je sazrijeti hrvatska manjinska zajednica ali i hrvatska država je morala sazrijeti, morala je stvoriti stanovitu sliku o državi kao nečemu što je trajno, funkcionalno a u pogledu manjinskih zajednica morala je doći do toga da svojim manjinama u Hrvatskoj omogući visoke standarde. I to je nama osnova za traženje iste takve pozicije za Hrvate kao manjine u dvanaest europskih zemalja. Svaka od ovih zajednica ima svoju stanovitu specifičnost u odnosu na podneblje u kojemu žive, a ono što je zajedničko i u čemu Matica vidi svoju priliku je da se okupimo i da u sinergijskom djelovanju proizvedemo efekt koji je veći od zbira pojedinačnih djelovanja«.

Ravnatelj Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH Zvonko Milas rekao je kako ga je ova tema veoma zaintrigirala.

»Sigurno da se mediji iznimno važni i činjenica je da naša svakodnevica bez medija ne postoji«, rekao je Milas, te je istaknuo da »bez medija nije ništa definirano, percepcije ljudi nema. I u tom dijelu su iznimno važni manjinski mediji i kroz njihov rad se može govoriti o vidljivosti manjinske hrvatske zajednice, i o svemu što rade i samim tim doprinositi i promociji Hrvatske. A promocija Hrvatske je i promocija hrvatske nacionalne manjine, jer bez obzira gdje oni žive sva kultura i postignuća koju oni neumorno stvaraju dio je integralne hrvatske kulture. dio su hrvatskog nacionalnog korpusa. S druge strane važno je poticati susrete ovakvog karaktera pogotovo kada se radi o djeci, mladima, raditi razmjene u svim područjima posebno u okviru obrazovnog procesa od vrtića do sveučilišta«, rekao je Milas te je istaknuo kako je posebno ponosan na studentske kvote koje su pokrenute 2018. godine i broj studenata pripadnika hrvatske nacionalne manjine koji studiraju u Hrvatskoj svake godine raste.

Nagrada za Središnji državni ured

Predsjednica HNV-a Jasna Vojnić je rekla kako se puno radilo na snaženju hrvatske zajednice čemu je doprinijela i Vlada Hrvatske i Središnji ured i HMI. Vojnić je uručila priznanje HNV-a Pajo Kujundžić za poseban doprinos u obrazovanju Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan RH i istakla kako bi Središnji ured mogao svake godine dobiti priznanje zbog stipendija, domova, kvota ali je to ove godine zbog projekta pod nazivom »Rasti gdje si posijan«.

»Izuzetno nam je važno što je Ured opredijelio 150 stipendija za studente koji studiraju u Srbiji i koji će svojim talentima doprinositi hrvatskoj zajednici. Oni koji odu studirati u Hrvatsku rijetko se vraćaju, i zbog toga nam je to važno. Osim toga Ured ima više aspekata po kojima bi mogao biti nagrađen a iznimno su važni i nemjerljivi kapitalni projekti koje od prije šest godina Vlada Hrvatske preko Ureda snažnije podržava i time je omogućila opstanak nas na tim prostorima i oživjela nas«, rekla je Vojnić i zahvalila svima na potpori.

H. R.


 

Najava događaja

26.12.2024 - Božićni koncert u subotičkoj katedrali

34. tradicionalni božićni koncert Katedralnog zbora Albe Vidaković bit će održan u četvrtak, 26. prosinca, u subotičkoj katedrali sv. Terezije Avilske, s početkom u 19.30 sati. Osim zbora, sudjeluju Aleksandra Ušumović (sopranistica), Lucija Vukov (flauta), Kristina Stankov (flauta), Mihály Szűcs (fagot), Kornelije Vizin (orgulje) i Subotički tamburaški orkestar. Na programu su djela Couperina, Prepreka, Vejkovića, te božićne skladbe iz Bačke, Hrvatske i Mađarske. Dirigent je Miroslav Stantić. Ulaz je besplatan.

29.12.2024 - Božićni koncert zborova Srijemske biskupije

Zborovi svih župa Srijemske biskupije okupit će se u crkvi sv. Jurja u Petrovaradinu i izvesti za posjetitelje neke od najljepših božićnih pjesama. Koncert pod geslom „Svim na zemlji mir, veselje“ održat će se u nedjelju, 29. prosinca, u crkvi sv. Jurja u Petrovaradinu s početkom u 18 sati.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika