Djetinjstvo koje ne poznaješ
Autorica Ruža Silađev svojom zbirkom priča Djetinjstvo koje ne poznaješ uvodi nas u dva skrivena svijeta djeci izazovna zbog svoje tajnovitosti, a odraslima primamljiva zbog evociranja uspomena iz vremena njihovog djetinjstva i priča baka i djedova.
Prvi dio naslovljen U vrtu Beskrajno zeleno donosi prizore iz života biljaka, životinja i kukaca u vrtu tijekom proljeća. Živopisna naracija i kratki dijalozi pletu priče o prirodnim pojavama, imenima cvijeća, prijateljstvu i dobroti. Umjetnička mašta isprepleće se s narodnim predajama i mitologijom i tako pred čitatelje dovodi likove vjetra Lahorka Nemirka, Potočič Preskočić, vrapca Dživ-Džana, Kristu Glistu, Tratinčicu ili Krajcaricu, Pčelicu Vrijednicu, mačka Tomu, lozu Povijušu, božicu Vesnu i druge. Iz svake se priče iščitava poruka o životu koji se razvija, raste, mijenja, zamire i obnavlja. Isto tako svaki od protagonista u vrtu i prirodi ima svoje mjesto, svoju ulogu, nezamjenjivu ljepotu i osobnost. Priče nas potiču na zaboravljeno divljenje malim stvorenjima, otkrivanje detalja i ljepotu stvorenog svijeta koji nas okružuje i uvijek iznova može iznenaditi svojim skladom.
Druga cjelina po kojoj cijela zbirka nosi naziv Djetinjstvo koje ne poznaješ upoznaje čitatelje s prilikama spisateljičinog odrastanja. U njima se oslikavaju društveni, kulturni i etnološki obrisi podneblja, što djelu daje dodatnu poučnu vrijednost. U ovim pričama nema tendencije idelističkog prikaza djetinjstva, već se u njima progovara i o dječjim razočaranjima, nadanjima, skromnom životu, doživljenim nepravdama i dječjim iščekivanjima i radostima. Sve to iznosi se ponekad pogledom djevojčice, a ponekad progovara i glas odrasle pripovjedačice koja se svega toga prisjeća i uspoređuje prošlo i današnje vrijeme. U pričama se tematiziraju i opisuju nekadašnji poslovi poput kiseljenja kupusa, stari predmeti, poput »mačke« za dohvaćanje predmeta palih u bunar, zgode iz školskih klupa i dječji nestašluci.
Stilski i sadržajno različite, ove su cjeline prilagođene prva mlađem, a druga starijem uzrastu, a zajedno čine još jedno djelo vrijedno pažnje i zainteresiranih čitatelja obogaćeno ljupkim ilustracijama Adrijane Vukmanov Šimokov koje vedrim tonovima oslikavaju prizore iz ove zbirke.
Ana Gaković