Jasna Vojnić u Hrvatskom saboru: Targetiranje hrvatske skupine u Srbiji nedopustivo
Povodom incidenta koji se dogodio u Beogradu, a u kom je uhapšeno pet hrvatskih državljanki, zastupnica Jasna Vojnić reagirala je u Hrvatskom saboru. Ona je navela da takvi događaji, koji utječu na sveukupne odnose između Republike Hrvatske i Republike Srbije, a koji bi se morali urediti u skorije vrijeme, sasvim sigurno ne proizlaze iz namjere konstruktivne komunikacije i suradnje.
U svom obraćanju, Jasna Vojnić je najprije podsjetila da je u ponedjeljak i utorak ovog tjedna u Beogradu održana akademija za nevladine organizacije, u organizaciji Erste fondacije. Na radionicama su između ostalih sudjelovale i pet državljanki Republike Hrvatske koje svjedoče da su ih u hotelu priveli muškarci u civilu predstavljajući se kao »policija za strance« te ih ispitivali do 4 sata ujutru, nakon čega su dobile rok od 24 sata da napuste Srbiju zbog ugrožavanja sigurnosti, te zabranu ulaska u državu od godinu dana.
»Ono što se mi kao Hrvatski sabor moramo pitati jeste nekoliko stvari: jesu li svi događaji, od kojih je ovaj samo jedan u nizu, usmjereni cilju da državljani Republike Hrvatske požele zauvijek otići – i iz stanice i iz Srbije? Koji su stvarni razlozi za ovakvo postupanje prema našim državljanima? Ako je sigurnost države Srbije uistinu bila ugrožena, tražimo jasne dokaze i objašnjenja. A ako takvi dokazi ne postoje, onda možemo zaključiti samo jedno – da se radi o politički motiviranom zastrašivanju. Hoćemo li pristati na to da izađemo iz igre samo zbog toga što jedna strana grubo krši pravila osnovnih ljudskih prava?«, upitala je Vojnić.
Ona je pozdravila izjavu ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana o prosvjednoj noti i mjerama koje će Hrvatska poduzeti na razini Europske unije:
»Ovakve i buduće incidente moramo spriječiti i zbog odnosa između naših dviju država, ali i zbog nas koji tamo ostanemo kada se svi oni koji ‘nisu dobrodošli’ iz razloga izbjegavanja nelagodnosti povuku. Je li istina da se ova kao i mnoga slična pitanja ne mogu riješiti bilateralno nego ih moramo dizati na međunarodnu razinu?«, naglasila je Vojnić.
Kako je dodala, opredjeljenje i aktivnosti Republike Hrvatske jesu i bit će uvijek u smjeru ulaska Srbije u Europsku uniju, »no ipak ovakva pitanja grubog kršenja prava stranih državljana nespojiva su s europskim vrijednostima i ako se ona nastave morat ćemo podići svijest o ovim incidentima na međunarodnoj razini i rješavati ih putem EU institucija«.
»Targetiranje pripadnika druge, u ovom slučaju hrvatske etničke skupine, samo za potrebe dnevne politike odvraćanja pozornosti je uistinu nedopustivo. Radi cjelovite slike moramo naglasiti kako su osim državljanki Republike Hrvatske iste noći u ovom incidentu privedeni i sudionici akademije iz Slovenije, Slovačke, Sjeverne Makedonije, Albanije, Moldavije, Rumunjske, Austrije i Češke«, rekla je na kraju i poručila:
»Vjerujemo, da su u strahu velike oči, da masovni prosvjedi u cijeloj Srbiji nisu zanemarivi, no ipak naglašavam kako mi kao Hrvatski sabor, imamo odgovornost jasno stati u zaštitu državljana Hrvatske, ali i poslati poruku da je Hrvatska uvijek na strani pravde, dijaloga i europskih vrijednosti te inicirati da se dijalog po ovom pitanju čim prije uspostavi.«
H. R.