Kultura Kultura

Istaknuti svećenik, književnik i političar

Dvijestota obljetnica od rođenja svećenika, književnika, povjesničara i političara Janka Tombora (1825.-1911.) obilježena je u morovićkoj župi 26. siječnja. Program je započeo svetom misom u župnoj crkvi sv. Roka koju je predvodio srijemski biskup mons. Fabijan Svalina u zajedništvu sa župnikom domaćinom preč. Nikicom Bošnjakovićem. U župnoj kući održano je predavanje, stručno-znanstveni skup na kojem je upozoreno na nužnost novog čitanja i revalorizacije Tomborovog djela i općenito hrvatskog romantizma i prikazan film o životu i djelu Janka Tombora nastao povodom stote obljetnice njegove smrti.

Povezivanje dvaju naroda

Janko Tombor je hrvatski književnik, svećenik, političar (saborski zastupnik u više mandata te zastupnik u Ugarsko-hrvatskom saboru). Rođen je u Žilini (Slovačkoj) 7. siječnja 1825., a umro je 30. siječnja 1911. u Đakovu. Slovačkog je podrijetla, poznat i priznat u vrijeme hrvatskog književnog romantizma (pedesetih i šezdesetih godina XIX. stoljeća), a potom uglavnom zaboravljen. Đakovački kulturni krug objavio je tri knjige s njegovim pjesmama (San, 2008.) i pričama (Božjak morovićki, 2009., Kula na Dunavu, 2009.). Posebno je bio popularan kao pisac historijskih pripovijedaka. Za pripovijetku Hajdukova zaručnica Tombor je dobio 1854. plebiscitom Nevenovih čitatelja nagradu u dukatima, istoga dana kad i Botićevo Pobratimstvo. Autori dokumentarnog filma o Janku Tomboru su redatelj Zlatko Mesić i dopredsjednik Društva hrvatskih književnika Mirko Ćurić. Profesor Ćurić na početku je programa upoznao okupljene s biografijom ovog svestranog svećenika.

»Tombor se kao mladi student u Pešti približio hrvatskim studentima i preporoditeljima u to doba. Dolazi u Đakovo gdje završava sjemenište. Postao je svećenik i preuzeo hrvatski jezik i književnost kao svoj način izražavanja. Službovao je po brojnim katoličkim župama. Između ostalog, ostavio je veliki trag na prostoru Srijema, gdje je bio dekan u Erdeviku i morovićki župnik. Bio je izabran i za zastupnika u Hrvatsko-ugarskom saboru u Pešti. Njegova najpoznatija priča, zbog čega smo u Moroviću, je Božjak morovićki. To je priča u kojoj on opisuje Morović iz XIII. stoljeća u vrijeme kada su tu bili samostani templara i kada je Morović bio važno mjesto zbog svog strateškog položaja. To je jedna romantična priča koja ima određeni zaplet vezan uz tadašnji način izražavanja koji je morao privući publiku i govori o povijesti ovoga prostora«, ističe Mirko Ćurić i dodaje da je jako važno podsjećati javnost na važne ljude koji su ostavili velikog traga i koji su prepoznatljivi ne samo u Hrvatskoj i Slovačkoj nego i na prostoru Srijema.

»Tombor se zalagao ne samo za razvitak hrvatske kulture i književnosti nego i u radu i za određene projekte u ugarskom saboru, poput gradnje pruga i melioracija rijeka. Njegov prinos svekolikom životu cijelom ovom prostoru bio je jako važan. Tombor je na temelju povijesti nastojao pokazati da su Hrvati, katolici na ovim prostorima, punopravan, ravnopravan narod i da trebaju ostati tamo gdje su živjeli i njihovi preci. Tombor je jedan od najvažnijih književnika koji je povezao Hrvate i Slovake. Njegova književna djela i danas su živa i vrlo lijepa i vrijedi ih pročitati«, zaključio je Ćurić.

Zalog za budućnost

Biskup Svalina je ovaj događaj u Moroviću istaknuo kao značajan u čuvanju sjećanja na velike ljude koji su obilježili epohu svoga vremena.

»Želimo probuditi sjećanje na velikane naše Srijemske biskupije koji su obilježili svoje doba i dali veliki doprinos, kako u pastoralnom tako i na književnom i političkom djelovanju svoga vremena. Srijem je obilovao znamenitim osobama kao što je župnik Janko Tombor. Čuvajući uspomenu na njega želimo buditi i svoje osjećaje duhovnoga života i preporoda. Željeli bismo obilježiti spomen pločom ili drugim obilježjem velikane ovoga prostora. Jedna od njih je i za Janka Tombora koji je dao svoj veliki doprinos za Srijem i Srijemsku biskupiju. Da se ne zaboravi i da taj spomen trajno živi u narodu ovoga kraja, posebice hrvatske zajednice koja živi ovdje«, istaknuo je biskup Svalina.

Redatelj filma o Janku Timboru je Zlatko Mesić, koji je do sada snimio više od 50 dokumentarnih filmova, rekao je:

»Snimanje filma bilo je izuzetno zahtjevno zbog činjenice da imamo samo jednu fotografiju Janka Tombora. U film smo uključili i našeg poznatog glumca Darka Milasa, koji je glumio Tombora i čitao njegove pjesme. Uspjeli smo prenijeti kroz film razdoblje u kojem je živio. Drago mi je što smo osim dokumentanih filmova o đakovačkim književnicima snimili i ovaj film, kako bismo ga sačuvali za našu bivšu Đakovačku biskupiju gdje pripada i područje gdje je svećenik Tombor djelovao i radio. Svaki dokumentarni film ostavlja svoj trag i daje svoj pečat u očuvanju hrvatske kulture u cijeloj regiji«.

U Morović su došli i predstavnici Srednje strukovne škole Antuna Horvata iz Đakova. Po završetku programa profesorice Nevenka Kokalović i Marija Katilović okupljene su poslužile slovačkim slatkim i slanim delicijama koje su pripremili sa svojim učenicima u čast svećenika Tombora.

S. D.

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika