Širom Vojvodine Širom Vojvodine

Ormar pun nošnje

 

Hermina Mihalić, rođena Hajduković (Strikanova), rođena je u Gibarcu. S ponosom kaže da nosi ime po svojoj baki, tatinoj majci, koja je mlada umrla. Kao dijete naučila je vesti i heklati, a kao svoj najveći ponos izdvaja izradu gibaračke nošnje. S ljubavlju čuva bakine rukotovorine, no i danas se u slobodno vrijeme bavi izradom ručnih radova jer joj, kako kaže, očuvanje tradicije i običaja puno znači što je i pokazala dok je bila predsjednica odjela Šokice koji je djelovao u okviru HKPD-a Šid iz Šida.

U svom ormaru Hermina Mihalić čuva brojne ručne radove i sačuvane dijelove gibaračke nošnje, vezene ručnike, kao i nošnje koje je izradila za svoje unuke. Prve radove izradila je još kao dijete uz pomoć bake i majke koje su joj usadile ljubav prema ručnom radu i očuvanju tradicije.

»U ručni rad zaljubila sam se kao dijete i često sam vezla u slobodno vrijeme. Mlade cure iz Gibarca prvo su učile vez, a zatim plesti i šlingati pa su se odlučile za ono za što su bile najnadarenije. Učila sam u hodu i vremenom su mi sve tehnike izrade postale najdraže. Moja generacija nije svakodnevno nosila narodnu nošnju osim kada smo plesali u folklornoj skupini, ali nešto starije djevojke jesu. Posljednja djevojka u Gibarcu za koju se sjećam da je često oblačila narodnu nošnju je Marija Salanski. Svečana nošnja sastojala se od vezenke (tri do četiri uštirkane skute ispod nje), a šlingani rad se obavezno morao vidjeti ispod skuta. Djevojke su nosile dukate po kojima se moglo prepoznati koliko je cura bogata. Udane žene oblačile su svilenu nošnju, a muškarci bijele košulje i hlače, tkanice oko struka, crni prsluk i šešir. Bilo je lijepo i svečano vidjeti mještane Gibarca nekada kada su se na velike blagdane oblačili u svečano ruho. Svečano je bilo na blagdan Sv. Vinka, Marindan, poklade i naš kirbaj na blagdan Svetog Ivana Nepomuka koji se u Gibarcu obilježava 16. svibnja. Sve su to lijepe uspomene duboko urezane u moje sjećanje koje su me potakle da nastavim čuvati te običaje i ručnim radom i prenositi ih na nove generacije«, kaže Hermina.

Pokretanjem sekcija prilikom osnivanja HKD-a Šid 2010. godine započela je izrada narodnih nošnji. Veliki doprinos u tome u tehničkom i organizacijskom smislu oko izrade nošnji dali su Jelka Ćurčić, Manda Bošnjaković, Marija Pavlović Vulić i Josip Pavlović. Vrijedne ruke baka, snaša i članica udruge iz Šida, Sota i Gibarca uspjele su za nekoliko mjeseci izraditi muške i ženske narodne nošnje. Kreativna sekcija veza, zlatoveza i izrade narodnih nošnji službeno je počela raditi 17. veljače 2011. godine na inicijativu Marije Martinović iz Gibarca. Nekoliko žena iz Šida, Sota i Gibarca darovale su dijelove nošnje šidskoj udruzi. Članovi sekcije Šokice, čija je predsjednica bila Hermina, sudjelovale su u izradi pojedinih dijelova bogate šokačke nošnje.

»U vrijeme dok sam bila predsjednica odjela Šokice napravili smo nošnju po uzoru na gibaračku. Ta je nošnja ista kao u Bapskoj, Iloku, Tovarniku i Ilači i razlikuje se samo po detaljima. Okupljale smo se u udruzi ili jedni kod drugih gdje smo vezle i izrađivale dijelove narodne nošnje. Bilo mi je zadovoljstvo što svojim radom mogu pridonijeti radu novoosnovanog Društva. Također, oblačile smo naše djevojke i momke na brojnim nastupima u Srbiji i Hrvatskoj. O detaljima izrade nošnje i odijevanja naših djevojaka obučavala nas je Marica Martinović, također rođena Gibarčanka. Ona je u tome odigrala najveću ulogu, a mi smo puno toga naučile od nje«, kaže Hermina.

O njihovom doprinosu očuvanju hrvatske tradicije govore brojna sudjelovanja na različitim manifestacijama: tradicionalnoj manifestaciji narodnog izvornog češljanja mladenki i oglavlja u regiji Podunavlja u Baču, etno danima na kojima su izlagale narodnu nošnju, ručne radove, slike i predmete izrađene u tehnici zlatoveza te tradicionalna jela. Stjecajem okolnosti Hermina se prije nekoliko godina preselila u Srijemske Karlovce. No, i tamo je nastavila biti aktivna.

»Izrađujem predmete sa zlatovezom i uglavnom pletem za svoje potrebe. Ručni rad me oduvijek opuštao i volim to raditi. Ovdje sam se uklopila među divne ljude. Redovito se sastajemo u našoj župi gdje se družimo, obilježavamo blagdane, a trenutno se pripremamo za predstojeće mačkare. Srcem sam vezana za svoje rodno mjesto i očuvanje običaja i tradicije. Ovdje gdje sada živim također želim sačuvati uspomene i dati svoj doprinos da se običaji ne zaborave«, kaže na kraju razgovora naša sugovornica.

S. D.

 

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

22.02.2025 - 150. obljetnica rođenja Živka Bertića u Kukujevcima

U župnom domu crkve Presvetog Trojstva u Kukujevcima, u subotu, 22. veljače, bit će obilježena 150. obljetnica rođenja književnika Živka Bertića (Kukujevci, 20. 2. 1875. – Zemun, 25. 10. 1938.).

Program počinje svetom misom u 11 sati za pokojnog književnika koju će služiti župnik Nikica Bošnjaković, nakon koje će predavanje o ovom velikanu riječi održati povjesničar Marko Raič, s Instituta za razvoj i međunarodne odnose u Zagrebu.

Ovo obilježavanje odvija se u okviru Godine novog preporoda Hrvata u Srbiji, pod pokroviteljstvom Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, uz suorganizaciju kukujevačke župe i medijsko pokroviteljstvo NIU Hrvatska riječ.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika