
Od mode do galerija
Likovna umjetnica i pedagoginja, poznata po angažmanu u hrvatskoj dijaspori, Ankica Perge Karačić podrijetlom je iz ovih krajeva. Rođena je 1951. godine u Inđiji gdje je završila osnovnu školu. Od rane mladosti pokazuje sklonost za crtanjem i likovnim oblikovanjem, što je usmjerava u daljnjem školovanju: srednju školu za primijenjenu umjetnost (smjer za tekstil) i Likovnu pedagošku akademiju završava u Novom Sadu.
Modni svijet
Nakon diplomiranja radi kao modna kreatorica od 1972. do 1982. godine.
»Prvo smo živjeli u Iloku, ali smo prešli u Šid jer smo tamo dobili stan. Suprug Ante zaposlio se u poduzeću Hempro. Radila sam kao modna dizajnerica u ITEX-u u Iloku a kasnije u Fruškoj gori u Šidu. Bila sam uspješna kao dizajnerica, radila sam i za vukovarski VUTEX, a krajem 70-ih imala sam samostalnu reviju na Jesenskom sajmu mode u Beogradu, što sam postigla zahvaljujući natječaju u tada poznatom časopisu Nada«, prisjeća se Ankica.
Nakon mode prelazi u prosvjetu. Do 1991. radi u nastavi kao likovna pedagoginja, u Osnovnoj školi Sremski front u Šidu. I tu je ostavila značajan trag, radeći s učenicima koji su osvajali brojne nagrade na likovnim natječajima. Kao najveće priznanje iz tog dijela karijere ističe nagradu ULUPUDS-a za likovnu pedagoginju na 28. Oktobarskom salonu u Beogradu. Bilo je to 1991. godine.
Odlazak u Njemačku
Međutim, devedesete godine donijele su političku krizu i raspad SFRJ, a osjećajući se nesigurno kao Hrvati u Srijemu, Karačići sele u Njemačku, u Iserlohn, gdje su od ranije već živjeli Ankičini roditelji. Uslijedio je nimalo lak period integracije u tamošnje društvo, učenja njemačkog jezika... No, naša se sugovornica uspjela vratiti struci; upošljava se kao voditeljica tečaja i umjetničkih radionica za djecu i odrasle. Radila je i s djecom tamošnjih Hrvata u okviru Hrvatske katoličke misije. Iako je u mirovini, i danas drži takve tečajeve. U Njemačkoj ima i status slobodne umjetnice.
»Uspjela sam naći posao u struci kao likovna pedagoginja. Veliko je zadovoljstvo kada vaši učenici postignu neki uspjeh, to je zadovoljstvo i za vas kao pedagoga. Pripremam učenike i za umjetničke škole i oni mi kažu da su im kod upisa rekli kako se vidi da ih je učio netko tko nije sa Zapada, već s Istoka«, kaže ona.
Likovni opus
Kao likovna umjetnica, preciznije slikarica, Ankica Karačić najpoznatija je po portretima. Kako kaže, puno ih je napravila i gotovo sve rasprodala. Također, voli slikati i mrtvu prirodu, kao i vodu koja je podsjeća na Dunav i zavičaj. Radi i cikluse slika poput ciklusa s klaunovima ili ciklusa Moj životni put u kojem se bavila različitim životnim izazovima i emocionalnim stanjima.
»U početku sam slikala na svili, a ciklus akvarela s motivom klauna učinio me je prepoznatom u likovnim krugovima u Njemačkoj«, priča ona.
Bliske su joj gotovo sve slikarske tehnike – akril, olovka za crtež, ulje, manje poznata tehnika »mokro na mokro«… Ipak, ističe kako je u radu često slijedila zahtjeve tržišta, budući da živjeti od umjetnosti nije lako. Izlagati je počela još dok je živjela u SFRJ, na izložbama u Šidu i Srijemskoj Mitrovici. Prezentaciju svojega rada nastavila je i radeći u Njemačkoj. Samostalno je izlagala u Iloku, Zagrebu, Lünenu, Osijeku, Dubrovniku, Vugrovcu, na Šolti... Njezina djela vidjeli su ljubitelji likovne umjetnosti u mnogim zemljama Europe, te u Južnoj Koreji (čak šest puta), Argentini, Čileu, Nepalu i Kini. Sudjelovala je u nekoliko samostalnih projekata u Hrvatskoj, Njemačkoj, Švicarskoj i Južnoj Koreji. Članica je udruženja likovnih umjetnika BBK Dortmund, ali i udruga Arttotal Zadar, DIN a4 Malaga, EL-kordy Beč, 21ICAA Seoul, HLU CroArt Subotica. Za svjetski festival umjetnosti 21 ICAA Seoul imenovana je ravnateljicom, odnosno izbornicom za hrvatske umjetnike. Skupa sa suprugom Antom, diplomiranim ekonomistom i također likovnim umjetnikom, organizira likovni natječaj za djecu Hrvata iz cijeloga svijeta.
»Do sad smo imali 25.000 radova iz trideset zemalja svijeta. Sudjelovala su i djeca iz Srbije. Ove godine pristiglo nam je oko 1.200 radova«, kaže ona.
Veza sa zavičajem
Kako smo na početku teksta naveli, Ankica Perge Karačić poznata je u hrvatskoj dijaspori. O tome govori i podatak kako je 2020. bila jednom od dobitnica nagrade Utjecajna hrvatska žena koju dodjeljuje Croatian Women's Network/Mreža hrvatskih žena.
Ankica i Ante rado sa sjevera svraćaju u ove krajeve. U Iloku imaju kuću, a rado posjećuju i vojvođanski kraj, gdje sudjeluju na kolonijama u organizaciji hrvatskih udruga. Oboje su članovi udruge Croart sa sjedištem u Subotici, od 2015. godine. Među ostalim, dvije Ankičine slike s motivima bunjevačke nošnje nalaze se u Hrvatskom domu – Matici u Subotici. Ankica ima i malo rodbine u Vojvodini, a, kako kaže, njezina rodna Inđija dosta se izmijenila:
»Inđija se dosta izmijenila, naša kuća je još tamo u Lastinoj ulici. Inače, naša obitelj s tatine strane bili su poznati obućari«.
Smatra kako umjetnik nikad ne ide u mirovinu, što i potvrđuje svojim radom. A unatoč tim angažmanima, rado nađe vremena i za obitelj, svoje dvoje djece i sedmero unučadi, koji svi žive u Njemačkoj.
D. B. P. / Foto: privatna arhiva