Priče u batiku na svili

Nela Horvat iz Subotice slikarstvom se bavi od rane mladosti, a posljednjih 35 godina stvara u neobičnoj i zahtjevnoj tehnici – batik na svili. Po toj tehnici je i najzapaženija; članica je međunarodne udruge Batik Guild UK a njezine slike, od kojih su neke i nagrađivane, vidjela je publika u različitim zemljama svijeta.

Neobična tehnika

Nela Horvat (djevojački Brkić) rođena je 1956. u Sarajevu. Djetinjstvo i mladost provela je u tom gradu, a dijelom i u Šibeniku. U Subotici je od 1978. kada je došla na studij ekonomije, tu se udala i ostala živjeti i raditi. Radni vijek provela je u banci, kao financijska revizorica, a danas je u mirovini.

»Slikarstvom se bavim od rane mladosti, a od 1990. godine intezivno slikanjem na svili. Na svili slikam u mnogim tehnikama, ali mi je najdraža tehnika batik kojoj sam se u potpunosti posvetila. Tehniku batik učila sam u privatnoj umjetničkoj školi Dušan Mišković u Beogradu u klasi profesorice Jadranke Kostić. Kasnije sam usavršavanje nastavila tijekom boravka u Australiji, u Melbourneu. Tijekom dugogodišnjeg rada izgradila sam vlastiti rukopis u tehnici batik koji je postao prepoznatljiv i kao takav priznat u svijetu. Inače, u mojoj obitelji bilo je onih koji su se bavili arhitekturom, vjerojatno je to linija koju sam ja nastavila«, priča Nela.

Podrijetlom iz Indonezije, batik (od riječi tik koja znači mrlja ili točka) drevna je tehnika ručnog oslikavanja tkanine (pamuk, svila…) vrućim voskom. Slika se specijalnom tjanting olovkom od bakra. Inače, UNESCO je batik 2000. uvrstio na listu svjetske kulturne baštine.

»Kod batika, umjetnik mora biti dobar crtač. Potrebno je biti brz i spretan, jer se vrući vosak mora u vrlo kratkom vremenu nanijeti na svilu, prije no što se ohladi. Svako nanošenje boje na svilu mora biti pokriveno voskom. Kada vosak uđe na svilu, više nema ispravaka. To je velika avantura. Materijal za ovu tehniku nekada sam nabavljala u inozemstvu, danas se može nabaviti i kod nas«, kaže Horvat.

Motivi i izložbe

Motivi na Nelinoj svili su različiti – od arhitekture, pejzaža, mrtve prirode do apstrakcija… Slika u ciklusima i vjerojatno najpoznatiji ciklus su joj Priče u kamenu, koji čini pedesetak slika, gdje se bavila kamenitim motivima u različitim gradovima (Šibenik, Mostar, Dubrovnik, Beograd, Prag, Petrovaradin…). Ističe i ciklus Impresije s motivima iz daleke Australije, Ruinirane vrijednosti gdje je oslikavala stare znamenite zgrade te Iskonske priče s apstraktnim ostvarenjima. Trenutačno radi na ciklusu ornamenta sakralne umjetnosti. Kako su 2024. i 2025. godina proglašene međunarodnom godinom batika u svijetu, na poziv Batik Guilda iz Londona Nela radi na zajedničkom projektu »Od monologa do dijaloga« s umjetnicom batika iz Moskve. Te slike bit će izložene 25. svibnja na izložbi u Muzeju tekstila u Londonu.

Do sada je imala petnaest samostalnih izložbi (Subotica, Beograd, Novi Sad, Donji Milanovac, Srbobran...) i sudjelovala na oko 300 skupnih žiriranih izložbi u zemlji i inozemstvu (Italija, Austrija Mađarska, Rumunjska, Belgija, Australija, Engleska, Rusija te zemlje okruženja). S još dvoje umjetnika, na poziv talijanske asocijacije TantArt, sudjelovala je na izložbi koja je trajala godinu dana i prikazana je u više gradova Italije (završna izložba bila je u Monaku). Prošle je godine sudjelovala na Jesenskom festivalu umjetnosti u Beču izlažući na skupnoj izlozbi s još 28 umjetnika iz svijeta.

Također, sudionica je brojnih likovnih kolonija i simpozija. Osim Batik Guilda, članica je udruga Artcentar iz Beograda, HLU-a CroArt iz Subotice te počasna članica KUD-a Dragutin Domjanić iz Zagreba. Za svoj likovni rad dobila je više nagrada u zemlji i inozemstvu (Mađarska, Belgija, Rusija, Australija, Hrvatska). Neke od njih su: dvije Grand Prix nagrade Đorđe Andrejević Kun u Beogradu, dvije prve nagrade za slikarstvo na Sremskokarlovačkom likovnom salonu, Golden Paintbrush II Habotai u Belgiji, Grand Prix Batik in heart u Moskvi, prva nagrada Žene biraju u Beogradu.

Edukacija drugih

Nela svoju likovnu vještinu rado prenosi drugima. Tako je volonterski držala radionice u svrhu radne terapije za korisnike Gerontološkog doma i Škole za obrazovanje djece sa smetnjama u razvoju Dr. Svetomir Bojanin u Subotici. U Beogradu i Subotici priredila je i humanitarne modne revije haljina koje je oslikala upravo u tehnici batika. Drži i radionice batika u sklopu svojih izložbi. Često oslikava i dizajnira druge komade tekstila primijenjene umjetnosti.

Kako kaže, bavljenje slikarstvom donijelo joj je brojna poznanstva i prijateljstva, posebice na kolonijama i edukacijama. Od prije dvije godine predsjednica je HLU-a Croart iz Subotice koja organizira i međunarodnu likovnu koloniju Stipan Šabić na koju dolaze isključivo akademski umjetnici iz regije.

»Devedesetih godina, kada je vrijeme bilo teško u svakom smislu riječi, slikajući sam pronalazila mir i spokojstvo koje i danas traje. Batik posebno traži mir i koncentraciju, ali ujedno pruža užitak, strast i umjetničku avanturu. Kada jednom uđete u svijet svile, voska i boja stvori se neraskidiva veza. Svih ovih godina puno mi je značila podrška supruga i sina koji su imali razumijevanja za moje bavljenje umjetnošću koje ponekad traži dodatno angažiranje«, zaključuje ona.

D. B. P.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika