Posljednje kapele u Bajskom groblju – Kujundžić i Fehér
U crkvenom dijelu Bajskog groblja s lijeve strane od ulaza nalaze se još dvije kapele: kapela Balog – danas kapela Kujundžić – i Vuković kapela – danas kapela Fehér. Obje se nalaze na rubnom dijelu ovoga groblja, nemaju vlastiti prilaz – put, odnosno okružene su drugim grobnicama sa svih strana i u privatnom su vlasništvu.
Kapela Balog, odnosno kapela Kujundžić
Kada je u pitanju kapela Balog, ne može se sa sigurnošću govoriti o godini izgradnje. U pojedinim dokumentima se spominje da je podignuta 1903. godine, dok neki dokumenti ukazuju na to da je dozvola za gradnju tražena 1905., a da je izgrađena 1906. godine. Točne podatke u svom istraživanju ne navodi ni Dezső Csúszó. Ono što se spominje u svim podacima jest da je dokumentacija oko gradnje izgubljena i da je nema u arhivu. Kapela Balog je četverokutne osnove, s četiri manja tornja i šestokutnom kupolom koja je prekrivena limom. Fasada je obložena klinker opekom žuto-crvene boje koja se smjenjuje u dekorativno naizmjeničnom nizu, dok je sokl obložen kamenim blokovima. Kako stoji u pojedinim zapisima, nekada je na vrhu središnje kupole bila postavljena kugla i na njoj križ, kojega danas nema. Na središnjim završecima bočnih tornjića nalazili su se dekorativni metalni šiljci, koji su slomljeni, te se samo nazire mjesto gdje su oni nekada bili postavljeni. Kapela je posvećena Blaženoj Djevici Mariji.
Kao što je već spomenuto, neki podaci govore da je izgradnja kapele pokrenuta 25. siječnja 1905. godine i da su dozvolu za gradnju tražili György Balogh i njegova supruga Zsófia Mészáros. Projekt je radio Mátyás Salga, te su crteži napravljeni u njegovom uredu, a vjeruje se da je ured bio i izvođač radova. Godina izgradnje ostaje upitna, ali ono što svi dokumenti spominju jeste da je oko nje nastao pravni spor zbog bespravnog zauzimanja ulazne ceste koja vodi do kapele, a koji se vukao godinama. Lokalne novine su 1913. godine pisale o provali u kapelici, gdje je navedeno da je nepoznati počinitelj tijekom noći provalio, ali da u kapelici nije nađeno ništa. Naveden pravni spor ponovno je aktualiziran 1916. godine, a kapela ni danas nema svoj prilaz. Na ručno nacrtanoj karti groblja iz 1934. godine naznačena je kapela Balog na umjetnom brežuljku visine 160 cm, tako do ulaza i danas vodi šest stepenica. Zavod za zaštitu spomenika je 1983. godine naveo kako je kapelica zapuštena, da su ulazna vrata bila otvorena, da više nema križa s kupole. Također, u njihovim podacima, koje navodi Csúszó, devedesetih godina kapelica je dobila nove vlasnike, odnosno prelazi u vlasništvo obitelji Vece Kujundžića. Novi vlasnici uredili su kapelicu i njen okoliš, te su postavljene nove mramorne ploče s natpisima onih koji su u nju pokopani i čiji su zemni ostaci preneseni ovdje. Danas je u vlasništvu obitelji Kujundžić, te se koristi isključivo za ukope njihovih nasljednika.
Kapela Vuković, danas kapela Fehér
Kapelu Vuković možemo svrstati među starije kapele. Iako u brojnim dokumentima stoji da je podignuta 1901. godine, po originalnom sačuvanom projektu Géze Kocke taj podatak ne mora biti u potpunosti točan. Odnosno, drugi dokumenti navode drugačije godine. Tako se navodi da je srpnja 1901. godine Márton Vukovits tražio dopuštenje za gradnju grobne kapele, te je uz to priložio nacrt koji je odobren tek dvije godine kasnije, u rujnu 1903. godine. Navedeni podaci ukazuju da bi neka od spomenutih godina mogla biti točna godina izgradnje. Kapela je sagrađena prema nacrtu na temelju kojeg je izdana dozvola, a blagoslovljena je tek 1907. godine i posvećena u čast Marije Magdalene. Sagrađena je u neorenesansnom stilu s naglašenim elementima secesije. Četverokutne je osnove sa šestokutnom kupolom. Zidana je klinker opekom s naglašenim rizalitima na bazi postavljenih kontrafora secesijskih profila od umjetnog kamena.
U tadašnjim novinama, odnosno u listu Neven, zapisano je kako je preminula Joca Stipić, udovica pokojnog Martina Vukovića koja je 25. studenoga 1925. godine pokopana u obiteljsku grobnicu na Bajskom groblju. Prema podacima Zavoda za zaštitu spomenika, iz 1983., kapela je u vlasništvu obitelji Fehér, i to od pedesetih godina prošloga stoljeća, kada je kupljena posredovanjem župe sv. Terezije Avilske. Kapelicu su novi vlasnici obnovili i uredili te su ovdje s lijeve i desne strane od ulaza postavljene nove mramorne ploče s imenima pokopanih, kao i na bočnom zidu s desne strane. Danas je kapelica u privatnom vlasništvu obitelji Fehér i koristi se za ukope članova ove obitelji.
Ž. V.
Korišteni podaci: Povijesni arhiv Subotica, Ex Pannonia broj 18, Dezső Csúszó, prof. dr. sc. Géza Czékus, Wikipedia