Aktualno Aktualno

Predsjednik DSHV-a komentirao priopćenje dijela članova Predsjedništva DSHV-a

Predsjednik DSHV-a Tomislav Žigmanov reagirao je na javno nezadovoljstvo dijela članova Predsjedništva povodom njegova susreta s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, ističući da je riječ o legitimnoj političkoj praksi i institucionalnoj obvezi. Upozorio je na štetne pokušaje političke fragmentacije unutar hrvatske zajednice u Vojvodini, koji dolaze iz krugova osobnih interesa i paralelnih lojalnosti, te pozvao na očuvanje političkog jedinstva i odgovornosti.

 

Izjavu predsjednika DSHV-a Tomislava Žigmanova o priopćenju dijela članova Predsjedništva prenosimo u cjelosti:

U demokratskim društvima, osobito onima s izraženom multinacionalnom strukturom poput Republike Srbije, političko djelovanje nacionalnih manjina mora se temeljiti na visokoj razini osobne i institucionalne odgovornosti, te na razboritosti i zrelosti. Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, kao jedina politička organizacija Hrvata u Republici Srbiji s kontinuiranom političkom prisutnošću, od svojega osnutka nastoji dosljedno njegovati upravo takva načela u svojemu djelovanju. Ono ne počiva na dnevnoj politizaciji i politikanstvu, već na strateškoj promišljenosti, na svijesti o dugoročnim ciljevima zajednice te na čuvanju i unapređenju društvenoga položaja pripadnika hrvatske zajednice.

U tom okviru valja promatrati održavanje redovite komunikacije i njegovanje suradničkih odnosa s najvišim predstavnicima srbijanskih državnih vlasti, što onda uključuje i moj odaziv kao predsjednika DSHV-a na nedavne konzultacije s predsjednikom Republike Aleksandrom Vučićem. Takav susret, naime, nije izuzetak niti nekakav incident, već dio ustaljene i legitimne političke prakse koja proizlazi iz institucionalne potrebe da se u procesu formiranja nove vlade saslušaju i uvaže stavovi svih relevantnih političkih subjekata. Za manjinske stranke, koje nemaju luksuz političke neodgovornosti ili taktičkog distanciranja, već su pozvane djelovati kao glas i interes svojih zajednica, takve konzultacije nisu samo politička prilika, već i obveza. Tim prije, jer ona u našem slučaju proizlazi iz ranijih odluka Vijeća DSHV-a da zajednica bude zastupljena u institucijama u kojima se donose odluke kako bi njezine potrebe i interesi mogli biti artikulirani. Na koncu, to je moja i obveza na temelju 41. članka Statuta.

U povodu odaziva na konzultacije, kao predsjednik stranke, obavio sam telefonske razgovore s većinom članova Predsjedništva DSHV-a, uvažavajući kratke rokove i dinamiku političkog procesa. Tom prilikom dobio sam suglasnost za navedeni susret, uz razumijevanje i podršku temeljem međusobnog povjerenja koje bi svaka ozbiljna politička organizacija morala njegovati u vlastitoj hijerarhiji. Povjerenje u političkom djelovanju nije apstraktna kategorija, već konkretan preduvjet operativnosti i djelotvornosti ukoliko se želi očuvati institucionalna stabilnost, jasnoća komunikacije i vjerodostojnost prema zajednici. Naknadna promjena mišljenja od strane dvojice članova Predsjedništva, iskazana u formi javnog nezadovoljstva, ne samo da otvara pitanje unutarstranačke kohezije, već i narušava do sada mukotrpno građenu sliku jedinstva i političke odgovornosti u djelovanju DSHV-a.

U ovome trenutku želim jasno i bez zadrške istaknuti zabrinutost zbog sve izraženijega trenda političke fragmentacije hrvatske zajednice u Vojvodini, koji ne proizlazi iz idejnih razlika ili demokratskog pluralizma, već iz uspostave paralelnih struktura lojalnosti koje se oblikuju oko pojedinaca i interesnih skupina. Svjedočimo pojavi u kojoj određeni pojedinci, osnaženi, prije svega, pristupom financijskim i institucionalnim resursima iz Republike Hrvatske, djeluju mimo, pa i protiv volje većinskog političkog tijela zajednice. Takvo djelovanje nije samo nedopušteno, već i uvelike štetno, budući da potkopava politički legitimitet DSHV-a. Usto, ono ugrožava i autoritet legalno izabranih predstavnika, stvara percepciju političke nestabilnosti i podgrijava klijentelističke obrasce, koji su u suprotnosti sa svim temeljnim načelima na kojima počiva suvremena demokracija, organizacija manjinskih zajednica i europski model zaštite manjinskih prava.

Hrvatska je zajednica premala i demografski ranjiva da bi si mogla priuštiti luksuz unutarnjih političkih sukoba, destruktivnih ambicija i razaranja postojećih institucija iznutra. Svaki pokušaj delegitimizacije DSHV-a zapravo je pokušaj oslabljivanja političke artikulacije interesa Hrvata u Srbiji. A svaki oblik opstruiranja legitimnih političkih procesa unutar zajednice, naročito kada je potpomognut izvaninstitucionalnim resursima – po svemu sudeći kupovinom lojalnosti i besprizornom trgovinom utjecaja, nije samo čin političke neodgovornosti, već i ozbiljan vanjski udarac na političku instituciju zajednice.

U svjetlu svega iznijetog, smatram svojom obvezom javno ukazati na neprihvatljivost političkog ponašanja koje se, skriveno iza tobožnje brige za zajednicu, zapravo svodi na strategiju osobne promocije nekoliko pojedinaca, poticanje razdora i destabilizaciju stečenih pozicija hrvatskog naroda u institucionalnom poretku Republike Srbije. Oni koji danas s posebnom gorljivošću iz pozadine povlače poteze, okupljaju neformalne skupine, šapuću po hodnicima, dijele novac i obećavaju sinekure, dok u javnosti nastupaju s lažnom dozom principijelnosti, zapravo svjedoče o vlastitom političkom nedoraslosti, ali i potpunom nerazumijevanju povijesnog trenutka u kojem se naša zajednica nalazi. Postati politički aktivan znači, prije svega, biti spreman na odgovornost, na donošenje odluka u realnom vremenu i pod pritiskom složenih okolnosti – a ne na cinično kalkuliranje s marginâ i djelovanje protivno interesima one iste zajednice čije se povjerenje navodno traži.

Pozivam, stoga sve dobronamjerne članove i suradnike DSHV-a, kao i širu hrvatsku zajednicu, da prepoznaju ove destruktivne obrasce ponašanja, da ne nasjedaju na retoriku uvrijeđenih ambicija i da ostanu vjerni ideji našega političkog jedinstva i zrelosti. Neka ostrašćeni impulsi, zakulisne ambicije i sitni interesi ostanu ono što i jesu – kratkotrajni i štetni pokušaji destabilizacije, koji u konačnici ne govore ništa o snazi DSHV-a, već jedino o slabosti njihovih pokretača. Demokratski savez Hrvata u Vojvodini nastavit će svoje djelovanje bez zadrške i s punim povjerenjem u vlastiti institucionalni integritet, jer smo svjesni da nikakva buka sa strane ne može nadglasati tišinu istinske odgovornosti.

 

// kraj priopćenja

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika