Aktualno Aktualno

Vojnić o slučaju protjerivanja hrvatske liječnice: Europska unija mora hitno reagirati

Povodom slučaja hrvatske državljanke Arien Stojanović Ivković, liječnice koja je nakon 12 godina života u Srbiji protjerana iz države bez jasnog obrazloženja, uz zabranu ulaska od godinu dana, na svom Facebook profilu oglasila se zastupnica u Hrvatskom saboru Jasna Vojnić.

Navela je da je Arien protjerana iz Srbije samo zato što je mislila drugačije, podržala studentske proteste, usudila se javno progovoriti o zloupotrebama moći u zdravstvu i zato što je, kao građanka, odlučila ne šutjeti.

»Što Srbija dobiva takvom politikom izopćavanja svakoga tko misli drugačije? Kome ostaje ova zemlja ako iz nje moraju odlaziti oni koji govore, misle ili osjećaju drukčije? Ovo je slučaj za koji znamo. Pravo pitanje je – koliko je još sličnih odluka doneseno tiho, daleko od očiju javnosti?«, upitala je Vojnić i podsjetila da je o tome govorila i sama sa saborske govornice, ali da o tome govore i studenti koji su otišli u Strasbourg.

Vojnić je ocijenila da situacija u Srbiji ide u zabrinjavajućem smjeru, da se prostor slobode sužava, a demokratski standardi ozbiljno narušavaju, dok se u javnosti ponovno pojavljuje retorika devedesetih, od koje se, kako podsjeća, do kraja nismo niti oporavili.

»I ovdje nije riječ o dramatičnom tonu, nego o odgovornosti. Europske institucije, razumijemo, imaju vlastite izazove, ali se ovi signali koji mogu prerasti u ozbiljne probleme na Balkanu ne smiju zanemariti. Zato još jednom jasno poručujemo: Europska unija mora hitno i odlučno reagirati. Ne samo zbog Arien, nego zbog pravde, slobode i prava svih građana – i budućnosti ovog prostora kojem svi mi pripadamo i u kojem želimo ostati živjeti. A kada Srbija ponovno bude imala legitimnog i odgovornog sugovornika, inzistirat ćemo da se ovakvi problemi počnu sustavno rješavati«, poručila je Jasna Vojnić.

H. R.

Najava događaja

24.04.2025 - Obilježavanje 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka – svečana akademija

Svečana akademija povodom obilježavanja 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka bit će održana 24. travnja u crkvi Imena Marijina u Novom Sadu, s početkom u 19.30 sati. U programu će biti izvedene skladbe i stihovi Prepreka.

25.04.2025 - Predstavljanje knjige »Djetinjstvo koje ne poznaješ« u Sonti

Predstavljanje knjige Djetinjstvo koje ne poznaješ Ruže Silađev bit će održano u petak, 25. travnja, u dvorani Doma kulture u Sonti. Početak je u 17 sati. Ovom prigodom bit će promoviran i dječji časopis Hrcko. Program organizira NIU Hrvatska riječ iz Subotice u suradnji s OŠ Ivan Goran Kovačić iz Sonte.

25.04.2025 - »Dalmatinske večeri« u HKC »Bunjevačko kolo«

HKC Bunjevačko kolo organizira i ove godine Dalmatinske večeri, koja će se održavati 25. i 26. travnja u dvorani Centra.  Manifestacija se sastoji iz kulturno-umjetničkog programa kao i gastro i turističke promocije Dalmacije. Obje večeri počinju u 19 sati.

Ove godine predstavit će se KUDŽ Filip Dević iz Splita (klapa i folkloraši) a domaća potpora bit će folklorni plesači i pjevači Bunjevačkog kola

Ulaznice, po cijeni od 500 dinara, moguće je rezervirati u uredu HKC-a Bunjevačko kolo, kontakt telefon: 024/556-898.

27.04.2025 - Subotička premijera »Stipanove princeze«

Dramski odjel HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice izvodi premijerno predstavu Stipanova princeza u nedjelju, 27. travnja, u subotičkom Narodnom kazalištu, na sceni Jadran, s početkom u 19.30 sati. Tekst i režiju potpisuje Marjan Kiš.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika