Širom Vojvodine Širom Vojvodine

Kapela sv. Josipa na Malom katoličkom groblju u Somboru

 

Prvo katoličko groblje u Somboru bilo je groblje posvećeno svetom Roku. Prvobitno ime ovog groblja je bilo po imenu sveca kome je posvećeno. Od 1828. godine kada je napravljeno novo po imenu Malo groblje, staro groblje je pored imena Groblje svetog Roka poprimilo ime i Velikog groblja, danas je to Veliko katoličko groblje.

Kanonska vizitacija iz 1843. godine spominje novo groblje u Somboru s naznakom »malo groblje«. Po pravilu, prije upotrebe groblja moralo se blagosloviti. Vizitacija spominje da je blagoslov po propisima obavio župnik Antun Kekezović 1828. godine. Groblje se od te godine počinje koristiti. Kapela u tim godinama na groblju nije postojala. Na sredini groblja je postavljen križ 1828. godine koji je podigao Marton Ballon i supruga Klara Strilić.

Mauzolej obitelji Szécsényi

Kapela je izgrađena na sredini groblja 1902. godine. Kapelu je dao sagraditi Jenő Szécsényi, kanonik iz Nagyvárada (Oradea/Grosswardein, danas grad u Rumunjskoj). Na osnovu kanonskih vizitacija znamo da je kapela posvećena svetom Josipu. Ispod kapele nalazi se kripta u kojoj je sahranjen kanonik Jenő Szécsényi i njegova obitelj. Zbog toga su kapelu Somborci početkom dvadesetog stoljeća nazivali Mauzolej obitelji Szécsényi.

Novine na mađarskom jeziku Bácska, koje su izlazile u Somboru, izvijestile su da je 8. srpnja 1902. godine opat-kanonik iz Nagyvárada Jenő Szécsényi, nekadašnji župnik u Lemešu, zastupnik u parlamentu, ujutru u osam sati sam blagoslovio kapelu koju je dao sagraditi o svom trošku.

Jenő Szécsényi rođen je u Lemešu 2. srpnja 1835. godine. Svećenik je postao 1858., bio je župnik u Lemešu i u Krnjaji (Kljajićevo). Godine 1884. prisustvovao je izborima za zastupnika u tadašnjem mađarskom parlamentu sa slobodarskim i politički neovisnim programom. Kanonik u Oradei postao je 1889. godine. Iz Kaločko-bačke nadbiskupije je suspendiran.

Neogotika (u prijevodu nova gotika) je prvi romantičarski arhitektonski stil koji se oslanja isključivo na elemente gotičkog stila. Razvio se u Engleskoj u 18. stoljeću. U zapadnoj Europi u drugoj polovici stoljeća neogotiku i uopće neostilove zamjenjuje eklekticizam i željezna konstrukcija u graditeljstvu.

Stil gradnje

Budući da se na našim prostorima romantizam javlja tek kasnije, neogotika je manifestacija historicizma. Zanimljivo je, međutim, da je arhitektura koja dočarava ugođaj srednjeg vijeka, ponekad s elementima gotike, prisutna i ranije. Na početku XX. stoljeća na našem području nastaju crkvena zdanja koja predstavljaju romantično-neogotičku arhitekturu. Kasnije je arhitektura prešla na eklekticizam. Eklekticizam i historicizam javljaju se istodobno, prožimajući se u posljednjim desetljećima XIX. i na početku XX. stoljeća. Budimpešta je mjesto gdje možete pronaći prekrasne primjere neogotičko-eklektične arhitekture. Pojavljuju se karakteristični gotički motivi, ponekad čisti, ponekad pomiješani s motivima renesanse i baroka. Zgrada Parlamenta, koju je projektirao Imre Steindl, značajno je djelo neogotičke arhitekture u svjetskim okvirima. Svi elementi građevine su gotički, osim kupole i baroknog tlocrta. Doba je uključivalo i proces obnove spomenika, koji je ponekad uzrokovao više štete nego koristi.

Somborska kapela na malom groblju je jedan od krasnih primjera ovog razdoblja arhitekture. Kapela ima dva nivoa, kriptu koja se prostire u dubinu i u visinu, zbog toga je lađa kapele na visini do koje vodi impozantno stubište s dvije strane. Karakteristika gotičke gradnje je vidljiva, visoki zidovi s visokim strukiranim rebrima koji se zatvaraju u oštrom luku. Tome prikladni prozori okruženi su vitražima. Vitraži također nose elemente neogotičkog stila. Kapela ima drveni oltar s pozlaćenim neogotičkim ukrasima.

Gábor Drobina

 

Najava događaja

27.04.2025 - Subotička premijera »Stipanove princeze«

Dramski odjel HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice izvodi premijerno predstavu Stipanova princeza u nedjelju, 27. travnja, u subotičkom Narodnom kazalištu, na sceni Jadran, s početkom u 19.30 sati. Tekst i režiju potpisuje Marjan Kiš.

29.04.2025 - HGU: Večer sa solistima – maturantima

Hrvatska glazbena udruga Festival bunjevačkih pisama priređuje u utorak, 29. travnja, koncertnu večer sa solistima – maturantima subotičke Glazbene škole koja će biti održana u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici. Početak je u 19.30 sati. Cijena ulaznice je 400 dinara.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika