Hrvatski jezik zanemaren u Srednjoj medicinskoj školi u Subotici, tvrdi HNV
Hrvatsko nacionalno vijeće oglasilo se priopćenjem za javnost na svojoj službenoj stranici u vezi sa situacijom u Srednjoj medicinskoj školi u Subotici, u kojoj se nastava odvija i na hrvatskom jeziku, izražavajući zabrinutost zbog informacija koje, kako navode, već dulje vrijeme dobivaju – da se učenici koji nastavu pohađaju na hrvatskom jeziku suočavaju s različitim oblicima institucionalne diskriminacije. To su, kako ističu, na nedavnom skupu jasno potvrdili i roditelji, učenici i profesori.
»Riječ je o nizu postupaka koji šalju poruku da učenici hrvatskih i mađarskih odjela nisu ‘najpoželjniji’ učenici ove škole – od zabrane objava na društvenim mrežama koje ravnopravno promoviraju upis u odjele na svim jezicima, preko inzistiranja da natpisi budu na ćirilici – uključujući i školske table, bez obzira na jezik obrazovanja – do uklanjanja sadržaja na hrvatskom jeziku iz školskih prostorija«, navode u HNV-u i dodaju da je službena stranica škole dostupna na srpskom, mađarskom i engleskom jeziku, ali ne i na hrvatskom, iako je hrvatski jedan od triju jezika obrazovanja u školi. Također navode da se obavijesti koje se odnose na školski život i važne događaje nerijetko ne dostavljaju i na hrvatskom jeziku.
»Uz to, školski časopis na hrvatskom jeziku ne smije se distribuirati unutar škole, a hrvatski i mađarski jezik gotovo su nevidljivi na pojedinim školskim svečanostima. Istodobno, postoji praksa da pojedini nastavnici, iako predaju u hrvatskim odjelima, izvode nastavu na srpskom jeziku – što je izravno kršenje zakonskih odredbi i prava učenika na obrazovanje na svom jeziku«, ističe se te se konstatira da sve to stvara atmosferu u kojoj se učenici osjećaju neželjeno i obeshrabreno.
»Zahvalni smo profesorima i pojedincima unutar škole koji svojim radom i ljudskim integritetom nastoje zaštititi dostojanstvo tih učenika. No, važno je naglasiti – to nije njihova osobna odgovornost, već zakonska obveza škole i države.«
Ako se situacija uskoro ne promijeni, Hrvatsko nacionalno vijeće najavljuje da će biti primorano poduzeti konkretne institucionalne korake, koji uključuju i pozivanje ravnateljice škole na odgovornost pred nadležnim tijelima i školskom inspekcijom.
»Ravnoteža među jezicima obrazovanja, jednaka prava i vidljivost svih odjela nisu stvar dobre volje – to je zakonski zajamčeno pravo koje ćemo odlučno štititi«, poručuju na kraju priopćenja.