Jasen Boko: Kultura je često u službi politike
Onoga trenutka kad se ovaj planet pretvori u globalizirano selo u kojem svi slušamo istu glazbu, jedemo istu hranu i govorimo isti jezik, bit će kraj jednog zanimljivog i uzbudljivog svijeta
HR: Kako doživljavate hrvatsko-srpske odnose, kada su u pitanju politika i kultura, te kakav je vaš odnos prema nekadašnjoj zajedničkoj državi u kojoj ste stekli obrazovanje?
Nažalost, hrvatsko-srpski odnosi su žrtva dnevne politike i redovito se pogoršaju pred izbore kada je potreban ‘vanjski neprijatelj’. U perspektivi, s generacijama koje dolaze, generacijama koje ne pristaju živjeti u prošlosti, vjerujem da će se ti odnosi pretvoriti u ono što bi trebali biti odnosi dviju susjednih zemalja koje imaju slične jezike, kulture i zajednički dio povijesti. Što se mog stava prema bivšoj državi tiče on je, naravno, uvijek obojen nekom nostalgijom, ne zbog države nego zbog toga što sam u toj državi odrastao, ljubio i formirao se kao čovjek. Ne bih, međutim, rekao da spadam u jugonostalgičare, vrlo sam svjestan sustava koji je uz sve povlastice ipak bio totalitaran i u kojem se nije moglo izreći kritičko mišljenje. Ne žalim za »Jugom« i mislim da je dobro da sad svi imamo svoje države, nakon čega možemo razvijati i normalne odnose, bez da se netko uvijek žali kako ga neka republika zajedničke države iskorištava.
Stipe Ercegović
Opširnije u tiskanom izdanju i u internetskom izdanju za pretplatnike