02.07.2010
Podsjećanje na stoljeće kinematografije u Splitu
U beogradskom Etnografskom muzeju prošlog je tjedna obilježeno stoljeće kinematografije u Splitu što je, ujedno, bio i začetak prikazivanja prvih filmova na ovim prostorima. U okviru brojnih kulturnih manifestacija Zajednice Hrvata Beograda »Tin Ujević«, koje se organiziraju radi očuvanja tradicije i hrvatskih običaja, u srbijanskoj je prijestolnici tako upriličeno i gostovanje podružnice Matice iseljenika iz Splita.
Voditeljica podružnice Matice u Splitu Branka Bezić istaknula je važnost njegovanja kulturnog i nacionalnog identiteta Hrvata koji žive izvan matične države te suradnju s njihovim udrugama u drugim zemljama. U maloj kino dvorani Etnografskog muzeja potom su prikazani prvi filmski snimci – dokumentarci Josipa Bepa Karamana, vlasnika prvog kina u Splitu, snimatelja i redatelja prvih dokumentarnih filmova u Hrvatskoj, koji je bio »preteča« kasnijih suvremenih kinematografa na tlu bivše države SHS.
U Marmontovoj ulici u Splitu Josip Bepo Karaman otvorio je prvotno papirnicu s vrlo bogatom ponudom, a 1906. nabavio je kinoprojektor i u ljeto te godine prikazao prve kinopredstave. Snimio je i dokumentarne filmove o događajima s početka stoljeća u Splitu – povorke, procesije u čast zaštitnika grada svetog Grgura, koji se čuvaju u Muzeju grada Splita. Tek izumljenim, jednostavnim kamerama i kino-projektorima Karaman je među prvima u svijetu na platnu pokazao svjedočanstva o značajnim narodnim i političkim događajima u Splitu te prvi privukao tadašnji puk u kino.
Iako su to bile usporene crno-bijele slike bez tona, Karaman će bez sumnje ostati zabilježen u domaćoj kinematografskoj povijesti, što su potvrdili i pozdravili gledatelji – burnim pljeskom.
B. Oprijan Ilić