09.07.2010
Neposredna opasnost
Fotografija koja se nalazi pred vama snimljena je na cesti Dalj-Vinkovci i na njoj su njive koje su još uvijek »zasađene« minama, odnosno raznim eksplozivnim napravama, te gotovo 15 godina nakon okončanja svih ratnih dejstava predstavljaju neposrednu životnu opasnost.
Godine prolaze, baš kao i putnici sivom cestom, uz nimalo ugodan pogled na upozoravajuće ploče s mrtvačkim lubanjama i opomenom da postoji golema opasnost od mina.
NAJMANJE 93.000 JOŠ UVIJEK NEUKLONJENIH MINA
Prema dostupnim podacima Hrvatskog centra za razminiranje (HCR), minski sumnjive površine na teritoriju Hrvatske nalaze se na 887 četvornih kilometara prostirući se na 12 županija i 104 grada.
Pretpostavlja se kako na ovim sumnjivim prostorima »leži« skriveno još najmanje 93.000 raznih eksplozivnih naprava, osobito u područjima tzv. intenzivnih borbenih djelovanja, a prevencije radi spomenute kritične površine označene su i obilježene sa 16.000 ploča upozorenja, među kojima se nalazi i ova na našim fotografijama.
Kako bi se što efikasnije i učinkovitije djelovalo u cilju zaštite, provodi se protuminsko djelovanje u nekoliko skupina aktivnosti na prostorima koji su neposredno ugroženi od potencijalne opasnosti, no iznimno je važno uništavati uskladištene zalihe mina i provoditi ukidanje korištenja i uporabe protupješadijskih mina. U tom smjeru Hrvatska je u prosincu 1997. godine potpisala konvenciju o zabrani uporabe, proizvodnje, uvoza i izvoza i skladištenja protupješadijskih mina (Ottawska konvencija), a koju je Hrvatski sabor ratificirao 24. travnja 1998. godine. Hrvatska je svoju obvezu ispunila 2002. godine.
HRVATSKI CENTAR ZA RAZMINIRANJE
Sukladno svojoj namjeni i aktivnostima djelovanja, Hrvatski centar za razminiranje tijekom cijele godine kontinuirano izrađuje prijedlog nacionalnog programa protuminskog djelovanja, provodi opći i tehnički izvid u cilju prikupljanja i obrade podataka o minski sumnjivim prostorima i površinama, preuzima pretraženo i razminirano područje, te obilježava minski sumnjive prostore i građevine, izrađuje idejne i dopunske projekte pretraživanja i razminiranja, obavlja pirotehničke kontrolne preglede i stručni nadzor, izvodi razminiranja, koordinira stručne aktivnosti na polju edukacije stanovništva, surađuje s međunarodnim subjektima u humanitarnom razminiranju i izrađuje izvješća o provedbi zacrtanih planova
OPREZ
Uvijek kada u neposrednoj blizini vidite znak upozorenja, obvezno postupite po naređenim uputama, a osobito budite oprezni ukoliko se nađete u okruženju sumnjivog i neispitanog terena koji se nalazi u blizini područja poznatih po »minskoj prošlosti«, a koja su locirana na prostorima nekadašnjih zona intenzivnog ratnog djelovanja. Također vodite računa i o alarmantnoj činjenici da je posljednjih godina puno upozoravajućih ploča ukradeno s polja neposredne minske opasnosti (obijest nepromišljenih osoba ili krađa), pa se možete nenadano naći, niti ne znajući, u opasnoj zoni. U svakom slučaju, odlazite li u prostore nekdašnjih ratnih dejstava, prvo se dobro informirajte kod lokalnog stanovništa o potencijalno opasnim lokacijama. Jer oni ih najbolje znaju, živeći svih proteklih godina pokraj njih. Ostaje nada da će Hrvatska u godinama koje slijede uspjeti još više smanjiti broj četvornih kilometara sumnjivih minskih površina i osloboditi se neposredne životne opasnosti.
Dražen Prćić