Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Veći šoro­vi u su­ba­tičkom ata­ru


U okolici Subatice bili su poznati krajovi i šorovi: Kobin i Trumin kraj izmed Male Baje i Čikerije; na Šebešiću: Štrocin kraj, Ivkovićev šor; u Gornjem i Dolnjem Tavankutu poznati su krajovi: Budanov, Marinkićev, Zlatan, Vukovićev, Kurvanski, Rakićev kraj; u Čikeriji veliki šor, u Gorenjem Verušiću prema Hrvatskom Majuru Pletkosićev, Franciškovićev šor; Rajčićevi salaši, Vojnić Hajdukov šor; u Maloj Bosni: Kujundžićev i Matkovićev šor; u Đurđinu: duž dolova su najpoznatiji šorovi: Dragačin (Stantićev), Horvatski – Zivalov, Orčićev, Prćićev, Dulićev, Stantićev, Milodanovićev, Ivković-Ivandekovićev, Mukićev; u Vanteleku (Pavlovcu): Čovićev, Tumbas Loketićev; na Gornjem Verušiću prema Naćvinu Vojnić Purčarov, Stipićev šor; nuz Čantavriski put Kujundžićevi salaši; na Klisi-Verušiću Stipićevi salaši; na Bikovu Malagurski šor; iza Radanovačke šume prema velikom atu koji se protezo u tromeđi: Mórahalom – Ásothalom – Hajdukovo bili su poznati Tumbasovi salaši. Po ovim šorovima i krajovima ljudi su upućivali jedni druge po približnom mistu ko je otkaleg.
    Nuz šorove u subatičkom ataru je bilo i nikoliko rata (malo naselje): Jožino (Kobino) Selo u Vanteleku; šebešićka Mala Baja; đurđinska Mala Pešta; Kucura blizo Male Bosne i sl. koji su bili na važnijim putovima, al se nisu razvili ko sela. Te rate su bile dalje od sela, a kad su salašari tudan išli u varoš na hetiju el kakim drugim povodom, u većim ratama misto zadržavanja su njim bili tamo rad mijane, dućan kolonijalnom robom, a digdi i rad kovača i krupara, ono šta je ljudima u to vrime tribalo na kratkim usputnim zadržavanjima.
USAMLJEN SALAŠ: Nuz ušorene bilo je i usamljeni salaša, di su komšije bile daleko jedan od drugog, katkad i po nikoliko duži. Baš ko i ušoreni salaši i usamljen salaš je imo i pridnosti i mane.
    U obaško napravljenim, atarskim salašima, je pridnost što salašar nikom ne smeta nit njemu kogod smeta, a mana je što je rad pomoći el bilo čeg drugog moro ić do najbližeg komšije. U usamljene salaše su više tiskali dotiranice i lopovi, a najviše bećari, pa je na tim salašima bilo teže se obranit od nji. Na ritko napravljene salaše su posićivali i iz nji krali: konjokradice, lopovi pileža i koječeg drugog, dotiranice su krali sitne stvari, »sve šta njim je došlo pod ruku«. Kadgod su na take salaše rado tiskali (napadali) i bećari, koji su ji pljačkali. Obaški salaši su trpili dosta štete i od lisica, kobaca i švraka, koje su iz nji za dana vaćale pilež koji se moto oko ograde, a med njima su najviše stradale morkače koje su se ranile kojekakim bubama u litini dalje od ograde salaša.
    Zimi se ne mogu toliko komšijat jel uveče na salaš moradu pazit više čeljadi, makar jedan stasit muškarac.
SALAŠIĆ: Siromašniji zemljodilci, lancoši pa i oni koji su oma posli udomljenja počeli obaško živit, na desetak el malko više lanaca zemlje, najpre su napravili salašić. To je nastamba s jednim krovom i pod njim jednom sobom, kućom (odaja iz koje se ulazti u sobu) i iz nje pododžakom (ognjište s proširenim odžakom), i kujnom u prigrađenom dilu ambetuša. Kujna je nuz šporelj, astal sa stocovima, kredencom imala i drvenice (drven krevet), u nju se ulazilo iz ambetuša, a sa strane je imala jednu el dvi pendžere kroz koje se vidi na put i u avliju. Iz kuće salašića se iđe u pododžak iz njeg na na livo u čeljadsku sobu koju su okrenili na zaod (zapad). Nuz pododžak salašić ima i staju, zajedno košaru i volaricu, za jednog-dva konja el jednu-dvi krave. Isprid staje je ketrenac za ranu i piću (kabastu stošnu hranu) za nikoliko dana. Čardak (koš za kuruz) i ispod njeg svinjačić i kokošinjac su obaško napravili, al tako da njim bude prid okom. Za sersam (alat) i sermaj (strojevi i oprema) su napravili obaško naslam (obaško šupa pokrivena slamom) el šupu nuz zid duvara (stražnjeg zida).
    Salašić je obično napravljen na gredi, el su nasuli zemlju di će ga napravit, sve odaje su ravni sa zemljom, a vrata su s malim pragom.
    Vrimenom kad su se čeljad u salašiću otukla, kupila el talovala još zemlje, staju su priopravili u čistu (svečanu) sobu s ulazom iz kuće. Za sve više živine obaško su nabili košaru (staja samo za konje) i volaricu (staja samo za marvu /goveda/) s ketrencima i šupom iza duvara staje.
    Naspram gospodarske moći gazda prija neg je napušto zemunicu nabio je najpreg salašić el salaš u kojeg će se smistit. Da je tako bilo pokazali su nam toliko sačuvani zemunica koje su očevici opisali još i u početku XX. vika, a nike od nji zapuštene viđane su i u drugoj polovici prošlog vika.
Salašić su pravili siromašniji zemljodilci do sridine XX. vika, kad se počo naglo minjat salašarski život, kad su salašae sve više napuštala čeljad i namistila se u kakoj varoškoj firmi el zvaniji.                       
                                                             g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika